Kinesiotaping: sztuka leczenia przez oklejanie

Zobacz również

„Panie, Boże mój, wołałem do ciebie i uzdrowiłeś mnie”1. Bóg nie zawsze dokonuje cudu uzdrowienia. Czasami pokazuje nam drogę do odzyskania zdrowia. Dziś przyjrzymy się kinesiotapingowi jako metodzie leczenia wielu schorzeń.

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna wykorzystująca elastyczne, kolorowe plastry do wspomagania leczenia i rehabilitacji. Opracowana w Japonii w latach 70. XX wieku przez dr. Kenzo Kase zyskała popularność wśród sportowców i fizjoterapeutów na całym świecie.

Jak działa kinesiotaping

Kinesiotaping działa na kilka sposobów:

  • Poprawa mikrokrążenia: Plastry delikatnie unoszą skórę, co zwiększa przepływ krwi i limfy w danym obszarze. Może to przyczynić się do szybszego gojenia ran i znikania siniaków, a także do zmniejszenia obrzęków i łagodzenia bólu. 
  • Zmniejszenie napięcia mięśni: Plastry mogą pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, co poprawia zakres ruchu i zmniejsza ból.
  • Wzmocnienie stabilizacji stawów: Plastry wspomagają stabilizację stawów i zmniejszają ryzyko kontuzji.
  • Poprawa propriocepcji: Plastry mogą stymulować receptory czucia w skórze, co poprawia propriocepcję, czyli czucie położenia ciała2.

Zastosowanie kinesiotapingu

Dynamiczne plastrowanie znajduje szerokie zastosowanie w wielu chorobach i dolegliwościach, m.in.:

  • rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni,
  • zmniejszanie obrzęków limfatycznych,
  • stymulowanie osłabionych mięśni,
  • łagodzenie dolegliwości bólowych,
  • zapobieganie nadmiernemu rozciągnięciu mięśni,
  • korygowanie postawy ciała,
  • pobudzanie czucia głębokiego (propriocepcji),
  • umiejscowienie powięzi w prawidłowej pozycji.

Kinesiotaping w neurologii

Kinesiotaping jest stosowany w terapii pacjentów po udarze. W wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego dochodzi do spastyczności mięśni (wzrost napięcia mięśni), obrzęku, niestabilności stawu barkowego i skokowego, osłabienia mięśni tułowia, opadania stopy i dłoni, porażenia mięśni twarzy. Odpowiednio dobrane aplikacje wpływają na obniżenie napięcia spastycznego oraz redukcję obrzęków. Obserwuje się także poprawę wzorca chodu, w tym zwiększenie zakresu ruchu stopy, ujednolicenie długości kroku oraz przyspieszenie tempa chodzenia.

Kinesiotaping w onkologii

Kinesiotaping jest świetnym uzupełnieniem terapii przeciwobrzękowej. Wtórny obrzęk dołu pachowego i kończyny górnej po stronie operowanej dotyczy ok. 22-43% kobiet leczonych na raka piersi.

Kinesiotaping w ortopedii i traumatologii 

Plastrowanie dynamiczne znajduje szerokie zastosowanie w obniżeniu bolesności i powrocie do funkcjonalności po złamaniach kości, w zespole bolesnego barku (zapalenie stożka rotatorów), po urazach, operacjach (np. rekonstrukcja ACL). Dzięki kinesiotapingowi uzyskuje się szybszy powrót do zdrowia, zwiększenie siły mięśniowej oraz propriocepcji. 

Kinesiotaping w pediatrii

Badania prowadzone na dzieciach z uszkodzeniami splotu barkowego oraz centralnego układu nerwowego (m.in. naczyniowe guzy mózgu, uszkodzenia rdzenia kręgowego, obwodowego układu nerwowego) potwierdziły skuteczność kinesiotapingu w poprawie funkcjonalności kończyny górnej. 

U dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym stosowanie kinesiotapingu wpływa na poprawę stabilności postawy ciała.

Kinesiotaping w położnictwie

Kobiety w ciąży mają ograniczone możliwości w kwestii spożywania leków przeciwbólowych. Dzięki hipoalergiczności plastry mogą być skuteczną metodą walki z bólem u kobiet ciężarnych.

Najczęściej występującym problemem jest ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Zastosowanie plastrowania dynamicznego wpływa na obniżenie napięcia mięśniowego okolicy lędźwiowo-krzyżowej, przy jednoczesnym wzmocnieniu aparatu więzadłowego.

W ciąży obciążone zostają także układy krwionośny i limfatyczny, czego skutkiem są żylaki i obrzęki kończyn dolnych. Zastosowanie kinesiotapingu zmniejsza obrzęki nóg. W okresie ciąży często dochodzi do rozwoju lub nasilenia objawów zespołu cieśni nadgarstka. Można wówczas ze spokojem zastosować korekcję limfatyczną z użyciem plastrów kinesio.

Kinesiotaping jest skuteczny również w problemach z oddychaniem spowodowanym wzrostem płodu (zwłaszcza w III trymestrze). 

Na szczególną uwagę zasługuje również cesarskie cięcie. U pacjentek, u których zastosowano kinesiotaping po cesarskim cięciu, zaobserwowano przyspieszenie procesu gojenia rany, poprawę perystaltyki jelit w obszarze cięcia, zmniejszenie tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych.

W połogu stosuje się przede wszystkim kinesiotaping powłok brzusznych. Plastrowanie dynamiczne poprawia napięcie skóry i tkanki podskórnej, wspomaga regenerację i napięcie rozciągniętych mięśni brzucha. Plastrowanie dynamiczne jest również polecane przy problemach z laktacją. Odpowiednia aplikacja może wpłynąć na pobudzenie wypływania mleka.

Zakończenie

Kinesiotaping zyskał ogromną popularność w ostatnich latach i nic dziwnego. Ta prosta, bezpieczna i łatwa w zastosowaniu metoda może przynieść znaczącą ulgę w bólu, poprawić funkcjonowanie i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Kinesiotaping jest powszechnie stosowany przez fizjoterapeutów, lekarzy, sportowców i osoby prywatne na całym świecie, pomagając im w łagodzeniu bólu, poprawie komfortu życia i osiąganiu lepszych wyników sportowych.

Chociaż wciąż jest wiele do odkrycia na temat kinesiotapingu, dotychczasowe badania są obiecujące.


Przypisy

  1. Księga Psalmów 30,2; Uwspółcześniona Biblia Gdańska.
  2. How does Kinesio Tape work?, Kinesio, https://kinesiotaping.com/products/how-does-kinesio-tape-work/ [dostęp: 05.03.2024].
  3. K. Radlak, Wskazania do stosowania Kinesiology Tapingu, Portal Fizjoterapeuty, 28.10.2013, https://fizjoterapeuty.pl/kinesiotaping/wskazania-do-stosowania-kinesiology-tapingu.html [dostęp: 05.03.2024].
  4. H. Mosiejczuk, A. Lubińska i inni, Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences, 2016, 62 (1), str. 60-66.

Grafika na górze dla ilustracji. © Źródło: Adobe Stock. Autor: yavdat.

Zobacz również

Popularne artykuły

Zaburzenia lękowe – co radzi Pismo Święte?

Skąd się biorą zaburzenia lękowe i co możemy z nimi zrobić? Przedstawiamy metodę, która została zapisana już w Piśmie Świętym.

Gdy rano budzisz się zmęczony – czym jest zespół przewlekłego zmęczenia?

Jeśli od co najmniej sześciu miesięcy, budząc się rano, czujesz się bardziej zmęczony, niż gdy kładziesz się spać – być może cierpisz na CFS.

Nadciśnienie tętnicze – jak poprawić jakość życia? (cz. 2)

W niniejszym artykule przeczytasz o sprawdzonych sposobach na poprawienie jakości zdrowia, gdy cierpimy na nadciśnienie tętnicze.
Skip to content