Niedawne powstanie gatunków. Nowe badania DNA stawiają wyzwanie dla teorii ewolucji

Zobacz również

Wielkie badania DNA 5-ciu milionów ‘kodów kreskowych’ na mitochondriach przyniosły kontrowersyjne rezultaty, które dobrze pasują do biblijnej historii z Księgi Rodzaju.

Wszystkie złożone1 organizmy posiadają mitochondria, które są fabrykami produkującymi energię wewnątrz komórki. Oprócz zwyczajnego DNA, z którego składają się chromosomy, w jądrze komórki każde z mitochondriów ma swoją własną pętlę DNA. Ów ‘kod kreskowy’ jest sekwencją jednego szczególnego genu na mitochondrialnym DNA. Kody kreskowe z całego spektrum istot żywych zostały porównane.

Badania DNA

Są to interesujące badania, a ich autorzy są najwidoczniej świadomi kontrowersyjnego dla ogólnego obrazu ewolucyjnego charakteru swoich znalezisk; podają oni szeroko zakrojoną dyskusję ich implikacji2.

Badacze doszli do wniosku, że niezależnie od organizmu, ludzkiego lub zwierzęcego, prawie wszystkie obecne populacje „…rozwinęły się z jednolitości mitochondrialnej w ciągu ostatnich 200 tysięcy lat”.

Innymi słowy, każdy organizm rozpoczął się z tylko jedną formą ‘kodu kreskowego’ genów, a wszelka różnorodność rozwinęła się w tym okresie. Piszą to jako ewolucjoniści z ewolucyjnymi założeniami, aby uzyskać tę rozciągniętą rozpiętość czasu, która mimo to jest o wiele krótsza od ‘milionów lat’. Dlaczego wszystkie organizmy miałyby ześrodkować się na tym samym okresie czasu? Nie pasuje to do ewolucyjnej opowieści. Wstępnie sugerują więc, że ostatni okres lodowcowy może tłumaczyć ten rozpowszechniony schemat, ale to nie miałoby wpływu na wszystkie stworzenia. Na przykład wielkie części świata, włączając w to tropiki i oceaniczne rafy koralowe, które kwitły w tym czasie, były wolne od lodu.

Dlaczego wszystkie organizmy miałyby ześrodkować się na tym samym okresie czasu?

Z nieco innymi założeniami o tempie mutacji, dane te dobrze zgadzałyby się ze stworzeniem około 6 tysięcy lat temu3.

Autorzy także przyznają, że jeśli chodzi o nowoczesnego człowieka:

Więcej sposobów podejścia zastosowano do kwestii wyłonienia się i rozwoju Homo sapiens sapiens (czyli nowoczesnego człowieka) niż jakiegokolwiek innego gatunku, włączając w to analizę pełnej sekwencji genomu tysięcy indywidualnych osób i dziesiątków tysięcy mitochondriów, paleontologii, antropologii, historii i lingwistyki.

Z nieco innymi założeniami o tempie mutacji, dane te dobrze zgadzałyby się ze stworzeniem około 6 tysięcy lat temu

Zbieżność tych dziedzin popiera pogląd, że nowoczesne mitochondria człowieka i chromosomy Y powstały z warunków, które narzuciły pojedynczą sekwencję owym elementom genetycznym między 100 a 200 tysięcy lat temu. Nowoczesne dane sekwencyjne nie dają odpowiedzi, czy klonalność mitochondrialna i chromozomu Y powstała w tym samym czasie, tzn. zgodnie z ekstremalnym zawężeniem do jednej pary, czy wskutek sortowania w założycielskiej populacji tysięcy, która była stabilna przez dziesiątki tysięcy lat. Jak wskazał [filozof nauki Thomas] Kuhn, nierozwiązywalne spory skłaniają się ku retoryce4.

Tyle dla tych, którzy twierdzą, że nowoczesna genetyka nie popiera istnienia Adama i Ewy – dane, potwierdzone przez badania DNA są „zgodne z ekstremalnym zawężeniem do założycielskiej pary”.

Tłumaczył: Andrew Ostapowicz

Przypisy

  1. Tzn. praktycznie wszystkie posiadające jądro w komórce (zwane eukariotami) – w odróżnieniu od bakterii (prokariotów), które nie mają.
  2. Stoeckle M.Y. and Thaler, D.S., Why should mitochondria define species? Human Evolution 33(1–2):1–30, 2018; DOI: 10.14673/HE2018121037.
  3. Wieland, C., Mitochondrial Eve and biblical Eve are looking good: criticism of young age is premature, J. Creation 19(1):57–59, 2005; creation.com/eve3.
  4. Stoeckle and Thaler, ref. 2, p.22.

Źródło:creation.com

Zobacz również

Popularne artykuły

Mit ewolucji małpy w człowieka

Czy oparcie całej gałęzi nauki o pochodzeniu o mit ewolucji ma sens? Przeciętny czytelnik często wiedziony jest do przekonania,...

Rasy ludzkie – co mówi nauka?

Podobno ludzie dzielą się na odrębne rasy. Taki podział stał się krzywdzący dla wielu grup etnicznych. Dodatkowo teoria ewolucji wzmocniła takie zjawiska,...

Obrzydliwa tajemnica Darwina… jeszcze bardziej obrzydliwa!

Problem braku form przejściowych w zapisie kopalnym zauważył sam Karol Darwin, stwierdzając, że jest to argument przeciwko zaproponowanej przez niego koncepcji stopniowej...
Skip to content