asd

Fizjoterapia a poród siłami natury

Zobacz również

Okryłeś mnie w łonie mojej matki1. Ten fragment Psalmu ukazuje, jak Bóg, Stwórca życia, tkwi w samym początku każdego człowieka. Fizjoterapia przy porodzie siłami natury, w swym holistycznym podejściu, wpisuje się w tę boską harmonię, wspierając i umożliwiając rozwój życia zgodnie z pierwotnym planem. W chwilach narodzin, wspomagane siłami natury, ciało kobiety staje się świątynią nowego życia, a fizjoterapia stanowi swoisty hołd dla tych boskich procesów.

Wstęp

Z biegiem lat fizjoterapia przybiera na popularności. Wchodzi w dotychczas pomijane obszary medycyny. Dzięki temu postępowi kobiety ciężarne oraz w połogu mogą liczyć nie tylko na wsparcie lekarzy, ale i fizjoterapeutów.

Fizjoterapia w położnictwie

Ciało kobiety ciężarnej ulega ciągłym zmianom. W niej powstaje życie. Dla wielu kobiet okres ciąży jest zarówno pięknym doświadczeniem, jak i okresem pełnym trudów. Fizjoterapia w położnictwie zajmuje się terapią narządu ruchu, wspomaganiem działania narządów i poprawą krążenia obwodowego, przygotowaniem kobiety do aktu porodowego, zmniejszeniem bólu porodowego, terapią w połogu oraz niwelowaniem następstw ciąży.

Problemy kobiet w ciąży

Do najczęstszych zaburzeń, z którymi borykają się kobiety ciężarne, to: bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle stawów krzyżowo-biodrowych, bóle i kurcze mięśni, rozejście spojenia łonowego, bóle okolicy kości guzicznej, płaskostopie, obrzęki kończyn dolnych, osteoporoza stawu biodrowego, zaparcia, nietrzymanie moczu, duszność i problemy z oddychaniem, rozejście mięśni prostych brzucha, żylaki kończyn dolnych i odbytu. 

Poród

Poród siłami natury jest fizjologicznym sposobem wydalenia z macicy płynu owodniowego, płodu, popłodu, błon płodowych oraz sznura pępowinowego. Porody dzieli się na samoistne i operacyjne. Fizjoterapeuta z reguły nie bierze czynnego udziału w akcie porodu. Jego rolą jest przygotowanie matki na ten czas2.

Aktywność fizyczna

Kobiety, których ciąża nie jest zagrożona, powinny być aktywne fizycznie przez okres ciąży. Zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna w postaci ćwiczeń fizycznych, oddechowych, spacerów, pływania, pilates i jogi. Kobieta ciężarna nie powinna odczuwać po ćwiczeniach zmęczenia, a czas treningu powinien trwać od 30 do 60 min. Zauważono, że u kobiet aktywnych fizycznie w trakcie ciąży czas porodu skrócił się średnio o 2-3 godziny. W drugim trymestrze zaleca się uczęszczanie do szkoły rodzenia.

Oddychanie

Podstawą pracy z przyszłą mamą jest nauka prawidłowego oddychania. Zbyt szybkie oddychanie podczas porodu może doprowadzić do zasadowicy oddechowej, której efektem jest nieprzyjemne drętwienie i mrowienie kończyn, a nawet kurcze mięśniowe3. Pacjentka nauczona współpracy przed porodem łatwiej podejmie współpracę z położną w trakcie porodu, koncentrując się na oddechu i instrukcjach od położnej. 

Kąpiel immersyjna

Podczas pierwszego okresu porodu można zastosować immersję wodną, czyli kąpiel w wodzie o temperaturze 36-37°C w celu zmniejszenia odczuwania bólu przez rodzącą. Woda działa relaksująco, dając korzystny efekt w przypadku problemów z rozwieraniem szyjki macicy. Bardzo często obserwuje się szybki postęp rozwierania szyjki po zastosowaniu kąpieli. Zabiegu nie powinno się wykonywać w przypadku odpływania płynu owodniowego, zagrożenia zakażeniem oraz krwawienia z dróg rodnych.

Prądy TENS

Kolejną metodą znoszącą ból porodowy jest przezskórna elektryczna stymulacja nerwów TENS. Przy odpowiednim doborze parametrów prądu zabieg umożliwia oddziaływanie na centralny, rdzeniowy i obwodowy system modulacji bólu. Wykorzystywany jest w pierwszej i drugiej fazie porodu. Stymulacja TENS jest bezpieczna dla matki i płodu, i można ją wykonywać już od 37 tygodnia ciąży. Należy unikać stymulacji w pierwszym trymestrze ciąży.


Masaż

Pomocnym w obniżeniu bólu, szczególnie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, może okazać się masaż. Powinien on odbywać się w pozycji leżącej na boku. Wykorzystywane techniki w takim masażu to głaskanie naprzemiennie z rozcieraniem4.

Zakończenie

Fizjoterapia przy porodzie siłami natury stanowi niezwykle wartościowe uzupełnienie tradycyjnej opieki medycznej, wprowadzając aspekty naturalnego funkcjonowania ciała w procesie narodzin życia. Rozwój tej dziedziny daje kobietom możliwość świadomego uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, stawiając na harmonię z siłami natury. Przez lata unikaliśmy zaglądania w zakamarki medycyny, a teraz odkrywamy, jak istotne jest wspieranie organizmu kobiety w trakcie ciąży i porodu.

Dla wielu kobiet ciąża to okres pełen wyzwań i radości jednocześnie. Fizjoterapia staje się drogowskazem, pomagając radzić sobie z dolegliwościami fizycznymi, ale również przygotowując psychicznie do narodzin potomstwa. Zabiegi, takie jak kąpiel immersyjna, prądy TENS czy masaże, stają się narzędziami, które wspierają naturalne procesy i przynoszą ulgę w chwilach bólu.


Przypisy

  1. Ps 139,13 UBG
  2. J. Kozłowska, Rehabilitacja w Ginekologii i Położnictwie, AWF Kraków 2006, str. 121
  3. C. Butler, Organized labor. The ins and outs of joining a gym, Diabetes Forecast. 2010, 63, 40, str. 42-43
  4. A. Karowicz-Bilińska, A. Sikora, D. Estemberg i inni, Fizjoterapia w położnictwie, Klinika Patologii Ciąży – I Katedra Ginekologii i Położnictwa UM w Łodzi, 2010, str. 441-445

Zobacz również

Poprzedni artykułCzym jest bliskość?
Następny artykułW poszukiwaniu superinteligencji

Popularne artykuły

Zaburzenia lękowe – co radzi Pismo Święte?

Skąd się biorą zaburzenia lękowe i co możemy z nimi zrobić? Przedstawiamy metodę, która została zapisana już w Piśmie Świętym.

Gdy rano budzisz się zmęczony – czym jest zespół przewlekłego zmęczenia?

Jeśli od co najmniej sześciu miesięcy, budząc się rano, czujesz się bardziej zmęczony, niż gdy kładziesz się spać – być może cierpisz na CFS.

Nadciśnienie tętnicze – jak poprawić jakość życia? (cz. 2)

W niniejszym artykule przeczytasz o sprawdzonych sposobach na poprawienie jakości zdrowia, gdy cierpimy na nadciśnienie tętnicze.
Skip to content