Prawdziwa kobiecość

Zobacz również

Popularne powiedzenie mówi, że prawdziwy mężczyzna powinien wybudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. Co w takim razie powinna zrobić prawdziwa kobieta, aby zasłużyć na to miano?

Syndromem współczesnych czasów stała się niestety cielesność i to właśnie przez jej pryzmat postrzegana jest obecnie kobiecość. U źródeł takiego uprzedmiotowienia kobiet i postrzegania ich jako obiekty seksualne w dużym stopniu stoi wzrost zarówno znaczenia, jak i zainteresowania kobiecym ciałem. Taką perspektywę przyjmują nawet same kobiety. Podążają za obrazem wyidealizowanych fizycznie samych siebie, a co za tym idzie stają się obiektami pożądania i niejako przyzwalają na swoje uprzedmiotowienie.

To, co dziś obserwujemy, to kult ciała i jego estetyki. Niezależnie od tego, czy chodzi o media, prasę, reklamę, internet czy portale społecznościowe, wszędzie widzimy obrazy kobiet jako obiektów seksualnych. W ten sposób propagowana jest sztucznie wykreowana cielesność. Przy czym, jeśli mowa o współczesnym pięknie i estetyce kobiecego ciała, widać, jak ważne stało się dążenie do wiecznej młodości. Wyidealizowany obraz współczesnej kobiety to takie cechy wyglądu, jak jędrny biust, smukła talia, szczupłe i wysportowane ciało, gładka, nieskazitelna skóra, wystające kości policzkowe, pełne usta, duże oczy okolone długimi rzęsami i błyszczące, gęste włosy. Atrybuty te nie tylko odnoszą się do kobiecej urody, ale obrazują też jej styl życia oraz traktowanie ciała jako wyrazu statusu społecznego i kapitału.

Jak wynika z raportu z projektu „Siła kobiet” instytutu badawczego Mobile Institute, aż 48% Polek nie lubi swojego ciała. Jednocześnie, mając świadomość, jakim jest ono kapitałem, usilnie próbują dostosować się do obowiązujących norm społecznych. Robią wszystko, byle tylko upodobnić się do obrazu kobiety, jaki kreują modelki czy np. aktorki. Chcąc zyskać akceptację i przypodobać się otoczeniu, kobiety są zdolne do wielu poświęceń. Poddają się zabiegom medycyny estetycznej (70% Polek), o operacjach plastycznych nawet nie wspominając, wydają majątek na modne ubrania, fryzjera czy kosmetyczkę, stosują restrykcyjne diety i poddają się morderczym treningom.

Jaki jest powód takiego działania kobiet? Jest wiele czynników, za sprawą których ulegają one panującym obecnie stereotypom piękna. Jednym z nich jest oddziaływanie zewnętrznego środowiska. To, w którym żyjemy, znajduje się pod silnym wpływem kultury Zachodu, gdzie prym wiedzie kult ciała, którego estetykę wyznacza określony zestaw uniwersalnych cech. Co za tym idzie, również i my poddajemy się tym wpływom, z związku z czym za wszelką cenę dążymy do spełnienia oczekiwań, które stawia to środowisko. Dochodzi do tego też nasza potrzeba akceptacji ze strony środowiska, jak też obawy przed dyskryminacją.

Prawdziwa kobiecość – piękno

Na czym w takim razie polega prawdziwe piękno kobiety? Jego fundamentem jest świadomość swojej wartości. Prawdziwe piękno wypływa z jej wnętrza, które jest pełne harmonii. Składa się na nie kobiece ciepło i empatia, wrażliwa dusza i troskliwe spojrzenie. Warto, aby każda z nas zajrzała w głąb siebie i odkryła drzemiący tam potencjał kobiecej mądrości, czułości i delikatności. Nie wahajmy się i uzewnętrznijmy to swoje wewnętrzne piękno.

Spełniona kobieta to kobieta świadoma swojej tożsamości. Ma poczucie własnej wartości, które wynika z jej pochodzenia i godności. Jest silna, a ta siła wypływa z tego, jaka jest naprawdę. Taka kobieta doświadcza w swoim życiu słabości, zdarzają się jej też upadki. Nie boi się jednak do nich przyznać – to właśnie za ich sprawą potrafi podnieść się, naprawić i zacząć od nowa.

Świadomość siebie oddziałuje na piękno zewnętrzne kobiety. Troszcząc się i dbając o siebie, ona je podkreśla. To sprawia, że jest piękna w dwójnasób – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Prawdziwa kobiecość – mądrość

Na czym polega mądrość kobiety? Mądra kobieta umie nie tylko nazwać i zdefiniować swoje potrzeby, ale też dobrze je rozumie. Gorliwie i z pasją poszukuje prawdy. Na tej drodze nie waha się stawiać trudnych pytań, a następnie szuka na nie odpowiedzi. Nie ustaje w swoim rozwoju i pracy nad sobą. Jest świadoma swoich mocnych i słabych stron.

Podstawę siły mądrej kobiety stanowi zdobyta przez nią wiedza i jej intelekt. Zdaje sobie ona w pełni sprawę z wagi tego, by dbać o rozwój tego ostatniego. Nie ma w niej lęku i obaw przed trudnościami i wyzwaniami, jakie stawia życie – mądra kobieta wie, że kształtują one jej charakter.

Co najważniejsze, solidny fundament życia mądrej kobiety stanowi jej wiara.

Prawdziwa kobiecość – świadomość

Świadoma siebie kobieta wie, czego chce, i z pełnym przekonaniem podąża swoją ścieżką. Pozwala Bogu, by prowadził ją do celu, który dla niej obrał. Taka jej postawa może się stać inspiracją dla innych.

Świadoma siebie kobieta dostrzega i potrafi docenić unikalne talenty, jakie otrzymała. Nie ma też obaw przed nazwaniem swoich słabości, ponieważ tylko wtedy jest w stanie je pokonać. Co ważne, nie boi się również pozostać wierną wyznawanym przez siebie wartościom. W razie potrzeby nie waha się powiedzieć światu stanowczego „nie”.

Prawdziwa kobiecość – sukces

We współczesnych czasach synonimem sukcesu stało się bogactwo, sława i uznanie w oczach innych. Powszechnie uznawany jest wizerunek kobiety sukcesu jako tej, która ma na swoim koncie spektakularne dokonania, czego potwierdzenie stanowi jej sytuacja materialna.

A jaka jest rzeczywistość? Tak naprawdę sukces ma wymiar indywidualny i rodzi się w ciszy. Każda z nas została powołana, by zrealizować konkretne zadanie – nikt tego za nas nie zrobi. Nasze zadanie polega na odkryciu swojego powołania po to, by następnie podążać ku jego realizacji w szczerości i uczciwości, jak na prawdziwą kobietę sukcesu przystało.

Prawdziwa kobiecość – ideał

Współczesne czasy kreują nieosiągalny wzór idealnej kobiety. Wymaga się od nas bycia perfekt w dosłownie każdej dziedzinie. Czujemy presję, by wyglądać idealnie, mieć nienaganną figurę, prężnie rozwijać swoją karierę zawodową, będąc jednocześnie ideałem żony i wzorcową matką, nie zaniedbując przy tym relacji przyjacielskich ani realizacji swoich pasji. Trzeba przyznać, że jest tego niemało, a przecież doba niezmiennie trwa wyłącznie 24 godziny.

Warto zatrzymać się w tym pędzie i nie dać się zwariować. Odważmy się być sobą. Jeśli już chcemy obrać sobie wzór kobiety do naśladowania, niech to będą panie, które prawdziwie odnalazły w swoim życiu szczęście, a nie tylko z pozoru, na pokaz.

Podsumowanie

Bycie prawdziwie kobiecą jest obecnie obwarowane wieloma wymaganiami. Tymczasem Bóg, który nas stworzył, uczynił nas kobietami. To fakt, coś, co już się dokonało. Jest to prawdziwy dar, który odkrywamy w tym, co dzieje się w nas i w naszym otoczeniu. Nie musimy na to czekać do momentu, aż same siebie ocenimy na piątkę z plusem – z wyglądu, zachowania czy np. pobożności.

Bądźmy uważne, by nieustannie goniąc za tym, co uważamy, że powinnyśmy zrobić, nie przegapić tego, co mamy już teraz. A przecież wszystko to stanowi prawdziwe bogactwo. Wszystko jest darem.

Kobieto, jesteś dziełem Bożej miłości. Pełen czułości i troski Pan właśnie teraz wymawia twoje imię – tylko posłuchaj…

Jak mówi Pismo Święte:

„Mądrość kobiet buduje ich dom” (Prz 14,1 BW).

„Wdzięk jest zawodny, piękność ulotna, chwalić należy kobietę, która boi się Pana” (Prz 31,30 BP).

„Waszą ozdobą niech nie będzie to, co zewnętrzne: wymyślne uczesanie, złote klejnoty czy okazałe szaty, lecz osobowość wielkiego serca, niezniszczalnej łagodności i pokoju ducha, który jest tak cenny przed obliczem Boga” (1 Piotra 3,3-4 EIB).


Źródła:

  • Aleksandra Szymańska-Kamińska, Uprzedmiotowienie kobiet – cielesność jako syndrom czasów współczesnych, https://msp.radom.pl/2023/01/22/uprzedmiotowienie-kobiet-cielesnosc-jako-syndrom-czasow-wspolczesnych/
  • Filary oblicz kobiety: https://obliczakobiety.pl/; https://obliczakobiety.pl/filar/piekna/; https://obliczakobiety.pl/filar/madra/; https://obliczakobiety.pl/filar/swiadoma/; https://obliczakobiety.pl/filar/kobieta-sukcesu/; https://obliczakobiety.pl/filar/ideal-kobiety/
  • Maja Moller, „Będziesz prawdziwą kobietą, gdy…”. Czyje są wymagania, które słyszysz?, https://deon.pl/inteligentne-zycie/bedziesz-prawdziwa-kobieta-gdy-czyje-sa-wymagania-ktore-slyszysz,865462

Zobacz również

Popularne artykuły

Zaburzenia lękowe – co radzi Pismo Święte?

Skąd się biorą zaburzenia lękowe i co możemy z nimi zrobić? Przedstawiamy metodę, która została zapisana już w Piśmie Świętym.

Gdy rano budzisz się zmęczony – czym jest zespół przewlekłego zmęczenia?

Jeśli od co najmniej sześciu miesięcy, budząc się rano, czujesz się bardziej zmęczony, niż gdy kładziesz się spać – być może cierpisz na CFS.

Nadciśnienie tętnicze – jak poprawić jakość życia? (cz. 2)

W niniejszym artykule przeczytasz o sprawdzonych sposobach na poprawienie jakości zdrowia, gdy cierpimy na nadciśnienie tętnicze.
Skip to content