Siedząca pułapka: Jak praca biurowa wpływa na Twój układ oddechowy?

Zobacz również

Strona głównaZdrowieSiedząca pułapka: Jak praca biurowa wpływa na Twój układ oddechowy?

Organizm ludzki jest w stanie wytrzymać bez pokarmu wiele dni, bez wody około tygodnia, bez oddechu 3 minuty. Prawidłowe oddychanie jest kluczowe do utrzymania zdrowia.

„Wtedy Pan Bóg ukształtował człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia. I człowiek stał się żywą duszą”1. Oddech jest początkiem życia danym nam przez Boga. Praca siedząca spłyca oddech oraz wpływa negatywnie na cały układ oddechowy, o czym dowiemy się z tego artykułu.

Funkcje układu oddechowego

Prawie wszystkie komórki naszego ciała potrzebują ciągłego dostępu do tlenu. W następstwie licznych procesów metabolicznych powstaje dwutlenek węgla, który musi być z organizmu usuwany, by zachować równowagę kwasowo-zasadową.

Do głównych zadań układu oddechowego należą:

  • wspomaganie utrzymywania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu;
  • ogrzewanie i nawilżanie powietrza wprowadzanego do pęcherzyków płucnych;
  • wspieranie reakcji obronnych organizmu dzięki obecności komórek fagocytujących w pęcherzykach płucnych;
  • pełnienie funkcji dużego obszaru dyfuzyjnego – umożliwia wprowadzanie tlenu do ustroju oraz eliminowanie z niego dwutlenku węgla;
  • utrzymywanie odpowiedniego gradientu pomiędzy ciśnieniem cząstkowym tlenu i dwutlenku węgla a ich prężnością we krwi, która dociera do pęcherzyków płucnych2.

Tory oddechowe

Wyróżniamy trzy podstawowe tory oddechowe:

  • piersiowy (górny) – charakterystyczny dla kobiet;
  • przeponowy (dolny) – charakterystyczny dla mężczyzn;
  • piersiowo-przeponowy (bocznożebrowy) – mieszany.

Żaden ze skrajnych torów oddychania, czy to piersiowy, czy przeponowy, nie jest w pełni właściwy. Najlepszym i najbardziej optymalnym jest tor mieszany, gdyż angażuje zarówno klatkę piersiową, wspomagającą tłocznię brzuszną, jak i pracę przepony3.

Praca przepony

Przepona jest głównym mięśniem oddechowym. W 80% odpowiada za spokojny i prawidłowy oddech. Przepona posiada także inne funkcje, m.in: 

  • utrzymanie optymalnej stabilizacji kręgosłupa i korpusu;
  • wspomaganie pracy serca;
  • wsparcie układu limfatycznego (jest określana mianem pompy limfatycznej);
  • branie udziału w połykaniu i wymiotowaniu – stanowi barierę antyrefluksową;
  • ułatwienie porodu, defekacji i mikcji.

Brak pracy przepony może doprowadzić do zmniejszenia kurczliwości serca. Natomiast prawidłowa praca mięśnia przeponowego poprawia parametry czynności serca, w tym ciśnienie krwi (skurczowe i rozkurczowe), ciśnienie tętnicze, pojemność minutową serca, frakcję wyrzutową.

Przepona jest określana mianem pompy limfatycznej. Około 60% węzłów chłonnych znajduje się pod przeponą. Oddychanie z uaktywnieniem przepony stymuluje oczyszczanie węzłów chłonnych. Ponadto nieco poniżej przepony znajduje się tzw. zbiornik mleczu, który jest „sercem” układu limfatycznego. Prawidłowe oddychanie aktywuje jego pracę.

Badania dowiodły, że u osób z ograniczoną pracą mięśnia przeponowego w trakcie stabilizacji ciała znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa4

Wpływ pracy siedzącej na układ oddechowy

W trakcie pracy w pozycji siedzącej kręgosłup jest wygięty w literę C, a mięsień oddechowy, czyli przepona, zostaje uciśnięty. Długotrwałe ograniczenie głębokiego oddechu prowadzi do zastąpienia go krótkimi, płytkimi oddechami. Jest to sygnał dla mózgu, że organizm jest w sytuacji zagrożenia. Dochodzi do uwolnienia hormonów stresu, a organizm funkcjonuje w trybie „walcz lub uciekaj”. Osiągnięcie spokoju i relaksacji stają się niemalże niemożliwe do osiągnięcia. Uaktywnienie przepony aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, który umożliwia wyciszenie oraz odstresowanie, lecz w pozycji siedzącej wręcz niemożliwym jest głębokie i prawidłowe oddychanie5.

Oddychanie a astma i POChP

Nieprawidłowe oddychanie oraz zaburzona praca przepony wśród chorych na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) prowadzi do pogłębienia problemów z oddychaniem. Nieprawidłowo wyuczona technika oddychania zwiększa ucisk na nerwy obwodowe kończyn górnych i należy do głównych przyczyn ich drętwienia lub mrowienia6.

Podsumowanie

Prawidłowe oddychanie jest kluczowe dla naszego zdrowia, a praca siedząca istotnie wpływa na układ oddechowy. Ograniczenie i spłycenie oddechu może prowadzić do reakcji stresowych, co negatywnie wpływa na samopoczucie. Warto jest więc wprowadzić aktywność fizyczną do codziennych zajęć oraz zminimalizować ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Jeśli oddech jest darem Boga, powinniśmy go pielęgnować i pójść za zachętą apostoła Pawła: „wszystko róbcie na chwałę Boga”7.


Przypisy

  1. Rdz 2,7 UBG
  2. Górski J., Fizjologiczne Podstawy Wysiłku Fizycznego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006, str. 235
  3. Radlak K., Jak dobrze oddychać, www.fizjoterapeuty.pl, [19.11.2023r.]
  4. Kocjan J., Adamek M., Gzik-Zroska B., Czyżewski D., Rydel M., Sieć Oddechowa. Wielofunkcyjna Rola Przepony – Przegląd Piśmiennictwa, Advances in Respiratory Medicine, 4, 2017, str. 29-38
  5. Starrett K., Skazany na biurko, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2016, str. 68-69
  6. Ibidem, str. 69
  7. 1 Kor 10,31 UBG

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook