asd

Perydot

Zobacz również

Perydot to kamień szlachetny, który nie jest gatunkiem niezwykle popularnym, jednak cechuje się pięknym, oryginalnym wyglądem. Kamień ten nazywany jest także chryzolitem. Jest narodowym klejnotem Egiptu.

Nazewnictwo

Pochodzenie nazwy „perydot” nie jest jednoznaczne. Najprawdopodobniej słowo to pochodzi od arabskiego faridat, co w wolnym tłumaczeniu oznacza ‘klejnot’. Bardzo często wskazuje się także, że nazwa wywodzi się od francuskiego słowa peritot, które tłumaczy się jako ‘nieczysty’. Jedne z pierwszych kamieni szlachetnych zwanych perydotami odnaleziono w egipskiej biżuterii z II tysiąclecia p.n.e. na terenie Wyspy św. Jana.

Charakterystyka perydotu

Perydot jest rzadką, niezwykle szlachetną odmianą oliwinu. Kamień należy do grupy minerałów zaliczanych do krzemianów. Zbudowany jest z krzemianu magnezu i żelaza. Jego cechą charakterystyczną jest duża twardość, określana na poziomie 6,5-7,0 w skali Mohsa. 

Perydot jest jedynym z nielicznych kamieni szlachetnych, który występuje jedynie w jednej gamie kolorystycznej – zielonej. Jedynie finalna barwa perydotu delikatnie różni się w zależności od zawartości żelaza – od żółtozielonej po brązowozieloną.

Perydot charakteryzuje się muszlowym, kruchym przełamem. Gęstość kamienia waha się w okolicach 3,2-4,3 g/cm³. W związku z tym, że perydot swoim wyglądem przypomina znany szmaragd, w danych czasach był kamieniem, który nazywano tzw. szmaragdem ubogich. Bardzo często, ze względu na swój piękny, unikalny wygląd i wyjątkowe lśnienie, kamień ten nazywany jest także wieczornym szmaragdem. Wyróżnia go zdolność do podwójnego załamania światła.

Perydot-2
Zdj. 1. Perydot. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Pyrope. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Występowanie

Perydot to kamień szlachetny, który już od 3500 lat jest odnajdywany i wydobywany na wyspie Św. Jana, zlokalizowanej na Morzu Czerwonym. Nie jest to jednak jedyne miejsce występowania tego rzadkiego kryształu szlachetnego. Perydoty odnajdywane są także m.in. na terenie Brazylii, Chin, Australii, Meksyku, Tanzanii, USA, Norwegii, Pakistanu, RPA i Birmy. 

Zastosowanie

Perydot jest kamieniem niezwykle cennym, rzadko spotykanym, poszukiwanym przez wszystkich zbieraczy i wydobywców. Jest kamieniem niezwykle kruchym i delikatnym, który należy chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Perydot znany jest przede wszystkim z zastosowania w biżuterii sakralnej. Co więcej, jego niezwykle atrakcyjny wygląd sprawia, że kamień jest wykorzystywany również do ozdabiania pierścionków, bransoletek, wisiorów. Wszystko dzięki temu, że może być poddany licznym procesom, które zmieniają jego barwę, poprawiają trwałość i przejrzystość. 

Perydoty wykorzystywane są również jako dekoracje prestiżowych, ekskluzywnych elementów wyposażenia wnętrz. Zegary, ramy obrazów, wazony, szkatułki, świeczniki to tylko kilka przykładów. Większe okazy perydotów, cenne gemmologicznie, są eksponowane w muzeach.

Ciekawostki

Perydot jest kamieniem szlachetnym, którego odłamy zostały znalezione w próbkach pyłu kosmicznego z sondy Stardust.

Największym znalezionym perydotem jest kamień, który ma 310 karatów, co w przeliczeniu daje 62 gramy. Znajduje się on w Smithsonian Institution, który jest położony w Waszyngtonie.

W Muzeum Topkapı w Stambule znajduje się największy zbiór perydotów. Kamienie zdobią tron, a w skład kolekcji wchodzi aż 954 oliwinów.


Źródła

1. https://www.twojabizuteria.pl/kamienie-szlachetne-perydot.html
2. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Perydot
3. https://www.sklepjubilerski.com/porady-ekspertow/perydot-wszystko-o-tym-kamieniu-szlachetnym

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Parent Géry. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Ametyst

Ametyst to przezroczysta odmiana kwarcu mlecznego o fioletowej barwie. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza ‘trzeźwy’ (ἀ- a – ‘nie’,...

Cytryn

Cytryn to odmiana kwarcu o zabarwieniu żółtym, jednak może on występować w różnych odcieniach – od jasnego żółtego po głęboki odcień miodowy....

Szafir

Szafir to odmiana korundu, o barwie najczęściej niebieskiej w różnych odcieniach. Może też przybierać różne kolory.
Skip to content