asd

Galaktyki spiralne a wiek wszechświata

Zobacz również

Cały wszechświat tworzy skomplikowaną sieć złożoną z pojedynczych galaktyk. Owe galaktyki grupują się w gromady, zaś gromady w supergromady przedzielone wielkimi kosmicznymi pustkami złożonymi jedynie z pojedynczych galaktyk. Same galaktyki są bardzo ciekawymi obiektami. Występują w różnych kształtach i rozmiarach. Najciekawsze są galaktyki spiralne, które stanowią piękne widowisko w okularach teleskopów. Okazuje się również, że mają nam coś do powiedzenia na temat wieku naszego wszechświata.

Czym są galaktyki?

Galaktyka to gigantyczne zgrupowanie grawitacyjnie powiązanych ze sobą gwiazd, pyłu i gazu międzygwiezdnego, planet i ciemnej materii. O galaktykach mówi się jako o gwiezdnych „wyspach”. Jak to najczęściej bywa w przyrodzie, każdy obiekt jest inny i nie inaczej jest z galaktykami. Potrafią one być różnej wielkości: od najmniejszych karłowatych galaktyk sferycznych, po największe galaktyki takie jak IC 1101, która ma średnicę aż 4 milionów lat świetlnych i liczy nawet ok. 100 bilionów gwiazd1. Nasza galaktyka, szeroka na około 100 tys. lat świetlnych, posiada około 100-400 miliardów gwiazd2.

Galaktyki można podzielić na trzy główne rodzaje: spiralne, eliptyczne i nieregularne. Galaktyki spiralne mogą posiadać poprzeczkę, ale nie muszą. Dodatkowo dzieli się je według stopnia skręcenia ich ramion. Z kolei galaktyki eliptyczne klasyfikuje się według ich kształtu: od kolistego do wydłużonego. Istnieją również galaktyki soczewkowate, pośrednie między spiralnymi i eliptycznymi, oraz tzw. galaktyki magellaniczne, pośrednie między spiralnymi a nieregularnymi. Ponadto istnieją tzw. galaktyki pierścieniowe, takie jak Obiekt Hoaga czy Galaktyka Koło Wozu.

Galaktyki spiralne

Najbardziej charakterystycznymi galaktykami są galaktyki spiralne. Posiadają jądro centralne oraz kilka ramion o różnym stopniu skręcenia. Niektóre mogą też posiadać poprzeczkę, która przecina jądro galaktyczne. Nasza Droga Mleczna (zwana też po prostu Galaktyką) jest zaklasyfikowana do galaktyk spiralnych z poprzeczką.

Galaktyki spiralne są prawdziwymi ozdobami nocnego nieba, choć zwykle widzianymi tylko przez teleskopy. Najbardziej znaną galaktyką spiralną poza Drogą Mleczną jest Galaktyka Andromedy, widoczna nawet gołym okiem. Inne znane galaktyki spiralne to m.in. Galaktyka Trójkąta, Wir, Wiatraczek czy Czarne Oko.

Teorie powstania galaktyk

Świeccy naukowcy uważają, że galaktyki wyewoluowały w sposób naturalny. Miały się one pojawić już kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu, czyli do około 13 miliardów lat temu. Naukowcy jednak nie wiedzą, co było dokładną przyczyną ich powstania. Istnieją dwie kategorie teorii mających wyjaśnić genezę galaktyk3. Pierwsza kategoria to teorie mówiące, że powstanie galaktyk nastąpiło „z góry do dołu”, tj. poprzez zapadnięcie się wielkoskalowych obłoków gazowych. Drugie to teorie o powstaniu galaktyk „z dołu do góry”, czyli poprzez pojawienie się gromad nowo powstałych gwiazd, które z czasem połączyły się w galaktyki.

Niezależnie od tego, którą teorię kto przyjmuje, świeccy naukowcy są zgodni co do tego, że powstały one w bardzo wczesnym wszechświecie, a więc około 13 miliardów lat temu. Podobny wiek ma mieć Droga Mleczna.

Jak mocno galaktyki spiralne mogą się skręcić?

Rodzi się jednak poważny problem związany z wiekiem galaktyk. Już w latach 30. XX wieku astronomowie zauważyli, że gwiazdy zewnętrzne okrążają ścisłe centrum galaktyki wolniej niż gwiazdy w samym środku galaktyki. Jest to tzw. rotacja różnicowa4. Sama prędkość bezwzględna gwiazd zewnętrznych jest zbliżona do prędkości gwiazd wewnętrznych5. Ale właśnie to stanowi problem. Gwiazdy zewnętrzne muszą zataczać znacznie większe kręgi wokół jądra galaktycznego, niż gwiazdy znajdujące się blisko niego6. To oznacza, że ich prędkość kątowa jest znacznie mniejsza niż gwiazd wewnętrznych.

Skutek jest taki, że już po kilku okrążeniach gwiazd znajdujących się dalej od centrum galaktycznego ramiona galaktyczne powinny się mocno zakręcić wokół niego i rozmazać7. W ciągu kilkuset milionów lat ramiona galaktyki spiralnej powinny być tak wykręcone, że już nie przypominałaby ona obiektu spiralnego8. Na przykład ocenia się, że nasz układ słoneczny okrąża Drogę Mleczną raz na 200 milionów lat. Gdyby zdążył okrążyć naszą galaktykę kilka razy, to byłaby ona już mocno skręcona.

Nie tylko Droga Mleczna

Problem dotyczy nie tylko Drogi Mlecznej. W całym wszechświecie obserwujemy dużą liczbę galaktyk, które nie są aż tak poskręcane. Gdyby miały miliardy lat, to musiałyby być już bardzo mocno wykręcone – a tak nie jest. To nam mówi, że galaktyki są o wiele młodsze niż przewiduje współczesna świecka nauka i teoria Wielkiego Wybuchu. Nie mogą one istnieć ani miliardy lat, ani nawet setki milionów lat.

Obserwacje astronomiczne wskazują również, że wykształcone galaktyki znajdują się bardzo blisko granicy wszechświata widzialnego. Najdalsza znana nam galaktyka to GN-z11, znajdująca się nawet 13,4 miliarda lat świetlnych od nas9 (jest to galaktyka nieregularna). Z kolei najdalsza galaktyka spiralna to BRI 1335-0417. Została odkryta niedawno i znajduje się w odległości 12,4 miliarda lat świetlnych10. Wydaje się, że galaktyki spiralne nie przeszły żadnej wielkiej ewolucji. Więc jaki jest ich faktyczny wiek?

Wnioski

Coraz więcej dowodów naukowych, w tym astronomicznych, wskazuje na to, że wszechświat jest znacznie młodszy niż mówi nam świecka nauka. Pismo Święte głosi, że Bóg stworzył wszystko stosunkowo niedawno, w tym gwiazdy, a więc również galaktyki. Wygląda na to, że galaktyki spiralne stanowią materialny dowód na młody wiek wszechświata.


Przypisy

  1. IC 1101, Constellation Guide, 18 stycznia 2021, https://www.constellation-guide.com/ic-1101/
  2. Masetti M., How Many Stars in the Milky Way?, NASA, 22 lipca 2015, https://asd.gsfc.nasa.gov/blueshift/index.php/2015/07/22/how-many-stars-in-the-milky-way/
  3. Iwanicki G., Czym są galaktyki?, Urania, https://www.urania.edu.pl/galaktyki/czym-sa-galaktyki.html
  4. Lisle J., The Age of The Universe, Part 2, w: Taking Back Astronomy, Master Books, 2006, https://answersingenesis.org/astronomy/the-age-of-the-universe-part-2/
  5. Modele teoretyczne przewidywały, że gwiazdy znajdujące się dalej od centrum galaktycznego będą poruszały się wolniej, podobnie jak planety wokół Słońca. Tak się jednak nie dzieje. Prędkość tych gwiazd jest podobna do gwiazd bliżej centrum galaktyki, jeśli nie większa. Według naukowców przyczyną tego jest oddziaływanie ciemnej materii w ramionach galaktyki. Niemniej nawet ciemna materia nie rozwiązuje problemu rotacji różnicowej galaktyk spiralnych.
  6. W samym jądrze galaktycznym gwiazdy poruszają się bardzo powoli.
  7. Faulkner D.R., Galaxies – Unexplained Spirals, „Answers Magazine”, 6 (1), 2011, s. 54-56, https://answersingenesis.org/astronomy/cosmology/galaxies-unexplained-spirals/
  8. DeYoung D., Lisle J., Does Astronomy Confirm a Young Universe?, w: The New Answers Book 3, Master Books, 2010, https://answersingenesis.org/astronomy/age-of-the-universe/does-astronomy-confirm-a-young-universe/
  9. The farthest galaxy in the universe, University of Tokyo, 15 grudnia 2020, https://www.u-tokyo.ac.jp/focus/en/press/z0508_00153.html
  10. Nowak A., ALMA odkrywa najbardziej starożytną galaktykę spiralną, Urania, 21 maja 2021, https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/alma-odkrywa-najbardziej-starozytna-galaktyke-spiralna

Zobacz również

Popularne artykuły

„Boska cząstka” – czym jest bozon Higgsa?

W 2012 roku naukowcy odkryli cząstkę o nazwie bozon Higgsa, znanej też jako "boska cząstka". Jakie jest znaczenie tego odkrycia?

Terraformacja Marsa – co ma wspólnego z biblijnym stworzeniem?

Terraformacja Marsa, to odległa przyszłość. Czy to jednak możliwe, aby również Ziemia została kiedyś poddana terraformacji?

Nie jeden, a dwa Wielkie Wybuchy?

Wszyscy słyszeliśmy, czym rzekomo był Wielki Wybuch. Ale czy słyszeliście, że niedawno pojawiła się hipoteza dwóch Wielkich Wybuchów?
Skip to content