Lakówka ametystowa

Zobacz również

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Michel Langeveld. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Lakówka ametystowa (Laccaria amethystina (Huds.) Cooke) to gatunek grzybów z rodziny piestróweczkowatych (Hydnangiaceae).

Nazewnictwo

Lakówka ametystowa po raz pierwszy została zdiagnozowana w 1778 r. przez Williama Hudsona, który nadał jej nazwę Agaricus amethystinus. Obecną nazwę, uznaną przez Index Fungorum, nadał jej w 1884 r. Mordecai Cubitt Cooke, przenosząc grzyba do rodzaju Laccaria.

Lakówka ametystowa jest niewielka i choć swoją nazwę zawdzięcza fioletowej barwie – łudząco podobną do tej, którą charakteryzuje się kamień szlachetny ametyst – to wraz z upływem czasu zdecydowanie bliżej jej do odcieni żółtego oraz brązowego.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Michel Langeveld. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Morfologia

Kapelusz grzyba osiąga 2–6 cm średnicy. U młodych okazów jest półkulisty lub dzwonkowaty z podwiniętym brzegiem i wgłębieniem na środku, u starszych staje się łukowaty, w końcu płaski i lejkowaty o pofałdowanych brzegach. Jest higrofaniczny – zmienia barwę pod wpływem nasiąknięcia wodą. Skórka jest gładka, u dorosłych okazów delikatnie płatowata i o lekko żłobionych brzegach. W czasie wilgotnej pogody ma kolor fioletowy lub brązowofioletowy, w czasie suchej, lub u starszych okazów, białawofioletowawy. Blaszki ma grube, rzadkie, często pofalowane. Są szeroko przyrośnięte do trzonu lub nieco tylko zbiegające. U młodych okazów są fioletowe, później oprószone białawo zarodnikami.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Michel Langeveld. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Nawet gdy owocniki są wyblaknięte, ich blaszki pozostają fioletowe. Trzon ma 3–12 cm wysokości i 3–10 mm grubości. Jest pusty w środku, włóknisty, dołem nieco zgrubiały. Kolor ma taki sam jak kapelusz. Miąższ jest wodnisty, w czasie wilgotnej pogody lekko fioletowy, w czasie suchej różowobrązowawy, o niewyraźnym zapachu i smaku. Zarodniki są barwy białej, brodawkowane, o rozmiarach 7–10 μm.

Występowanie

Lakówka ametystowa to gatunek szeroko rozprzestrzeniony. Występuje w Azji, Europie, Ameryce Północnej, Środkowej i w Nowej Zelandii. W Europie Środkowej gatunek jest pospolity. Również w Polsce występuje pospolicie. Rośnie nie tylko w lasach, ale również w ogrodach, parkach i innych siedliskach na spróchniałym drewnie lub na ziemi, zarówno pod drzewami liściastymi, jak i iglastymi, najczęściej jednak pod drzewami z rzędu bukowców (Fagales).

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Luridiformis. Licencja: CC BY 3.0.

Badania naukowe wykazały, że lakówka ametystowa jest grzybem azotolubnym, dlatego najliczniej i najobficiej rośnie w glebie o dużej zawartości amoniaku i związków azotu. Te preferencje glebowe powodują, że może występować w miejscach po dawnych latrynach, cmentarzach, masowych grobach i miejscach zakopania zwłok.

Znaczenie kulinarne

Lakówka ametystowa to grzyb jadalny, jednak niezbyt smaczny, poza tym o małych rozmiarach, dlatego nie ma praktycznego znaczenia spożywczego. Bywa wykorzystywana do komponowania sałatek i dekorowania innych dań grzybowych. Co ciekawe, grzyb podczas gotowania nie traci swojego fioletowego koloru.

Gatunki podobne

Istnieje możliwość pomylenia lakówki z trującą grzybówką fioletowawą (Mycena pura), której owocnik jest smukły i o charakterystycznym zapachu rzodkiewki lub rzepy. Lakówka ametystowa może też zostać pomylona z liliową odmianą trującego strzępiaka ziemistoblaszkowego (Inocybe geophylla), który różni się od niej garbkiem na kapeluszu i nieprzyjemnym zapachem.


Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Lakówka_ametystowa
  • https://podroze.onet.pl/przyroda/lakowka-ametystowa-laccaria-amethystina-grzyb-ktory-symbolizuje-smierc/f8pje3b
  • https://www.ekologia.pl/wiedza/grzyby/lakowka-ametystowa
  • https://www.medianauka.pl/lakowka-ametystowa

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Norbert Nagel. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Siedzuń sosnowy

Siedzuń sosnowy, szmaciak gałęzisty (Sparassis crispa (Wulf.) Fr.) to gatunek grzybów jadalnych z rodziny siedzuniowatych (Sparassidaceae). Nazewnictwo

Pieprznik jadalny

Pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius Fr.) to gatunek grzybów z rodziny kolczakowatych (Hydnaceae). Nazewnictwo Pieprznik jadalny ma...

Muchomor czerwony

Muchomor czerwony (Amanita muscaria (L.) Lam.) to gatunek grzybów należący do rodziny muchomorowatych (Amanitaceae). Jest to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny gatunek muchomora. Często...
Skip to content