Po raz kolejny świeccy naukowcy dokonali zagadkowego dla nich odkrycia, którego nie potrafią wyjaśnić w ramach swojego światopoglądu. Bo jeśli ewolucja miała następować od życia prostego do złożonego, to dlaczego najstarsze odkryte drzewa wyglądają na bardziej skomplikowane niż obecne?
Dewońskie drzewa
Panuje powszechne przekonanie, że skalne warstwy z okresu dewonu wraz ze skamieniałościami, które się w nich znajdują, reprezentują czas na długo przed ewolucją dinozaurów, małp czy współczesnych dębów. Jednak w północno-zachodnich Chinach naukowcy odkryli skamieniałe drzewo, które “prześcignęło” współczesne drzewa swoją budową.
Dewońskie drzewa znane są jedynie ze skamieniałości. Nazywane są cladoxlopsids. Ich fragmentaryczne skamieniałości odkrywane są od dawna. Jednak ten konkretny okaz znaleziony w Chinach zachowany był wyjątkowo dobrze, dlatego naukowcy mogli obserwować każdą pojedynczą komórkę rośliny. Okazało się, że drzewo zawierało połączoną sieć pasm drewna – skomplikowaną strukturę, której nie posiadają żadne obecnie występujące na świecie drzewa1.
Pasma, znane jako ksylem, odpowiadają za odprowadzanie wody z korzeni drzewa do gałęzi i liści. U drzew najbardziej znanych ksylem tworzy pojedynczy cylinder, natomiast u innych drzew (np. palm) ksylem powstaje w pasmach osadzonych w tkankach miękkich w całym pniu. Natomiast cladoxlopsids miały ksylem rozprzestrzeniony w pasmach tylko na zewnętrznych pięciu centymetrach pnia drzewa, podczas gdy środek pnia był całkowicie pusty. Te wąskie pasma były ułożone i połączone ze sobą w sposób zorganizowany jak precyzyjnie zaprojektowana sieć wodociągów1.
Co na to naukowcy?
Paleontolodzy wykazali, że rozwój tych pasm umożliwiał ogólny wzrost drzewa. Podczas gdy współczesne drzewa wytwarzają kolejne słoje pod korą, to w przypadku cladoxlopsids każde z setek pojedynczych pasm wytwarzało własny słój. Gdy pasma się powiększały, a objętość tkanek miękkich między nimi zwiększała się, wówczas powiększała się również średnica pnia drzewa. Połączenia między poszczególnymi pasmami rozdzielały się w sposób kontrolowany i samonaprawiający się, dostosowując się do wzrostu. A wraz ze wzrostem średnicy drzewa pasma rozwijały się z boku pnia u podstawy drzewa, tworząc charakterystyczną płaską podstawę i bulwiasty kształt1.
Christopher Berry, paleontolog z Cardiff University, który brał udział w badaniach opublikowanych później w Proceedings of the National Academy of Sciences2, powiedział:
„Nie znam żadnego innego drzewa w historii Ziemi, które kiedykolwiek zrobiło coś tak skomplikowanego jak to. Drzewo jednocześnie rozerwało swój szkielet i zawaliło się pod własnym ciężarem, pozostając przy życiu i rosnąc w górę i na zewnątrz, aby stać się dominującą rośliną swoich czasów…. Rodzi to prowokujące pytanie: dlaczego najstarsze drzewa są najbardziej skomplikowane?”1
Berry nie dostarczył odpowiedzi na zadane przez siebie pytanie.
Jak wyjaśnić dewońskie drzewa
Najłatwiej wyjaśnić je historią z Księgi Rodzaju. Jeśli Bóg stworzył wszystkie rośliny trzeciego dnia tygodnia stworzenia, to znaczy, że cladoxlopsids nie były najwcześniejszymi drzewami, które ewoluowały w kolejne, aż do współczesnych. A skoro stworzono je w sposób celowy, nie dziwi to, że były najbardziej złożone w swojej budowie i funkcjonowaniu.
Świecka nauka zakłada, że poszczególne warstwy skalne są oddzielone od siebie milionami lat. Ale co jeśli zaledwie tygodnie lub miesiące oddzielały warstwy dewonu od osadów, które je pokrywają? Ogólnoświatowy kataklizm, tj. potop, mógł z powodzeniem doprowadzić, do tego, co widzimy w zapisie kopalnym. Świadczą o tym chociażby rozległe, płaskie kontakty powyżej i poniżej każdej warstwy. Każda kolejna warstwa ułożyła się na wierzchu warstwy poniżej bardzo szybko. Miliony lat erozji pozostawiłyby koleiny i doliny, a tego nie obserwujemy.
Tak naprawdę już sam fakt występowania skamieniałości wskazuje, że w historii Ziemi doszło do nagłego pochówku w wyniku katastroficznego wydarzenia. Organizmy musiały zostać pogrzebane szybko pod ogromnymi ilościami osadów, zanim zdążyły zgnić lub zostać wygrzebane z ziemi przez inne głodne stworzenia.
A zatem cladoxlopsids nie były najwcześniejszymi drzewami, ale raczej pierwszymi, które zostały zakopane i uległy fosylizacji.
Przypisy
- World’s oldest and most complex trees. Cardiff University News. Posted on Cardiff.ac.uk October 23, 2017; dostęp: 7.10.2022.
- Xu, H-H. et al. 2017. Unique growth strategy in the Earth’s first trees revealed in silicified fossil trunks from China. Proceedings of the National Academy of Sciences. 114 (45): 12009-12014. doi: 10.1073/pnas.1708241114.
Opracowano na podstawie: B. Thomas, „Extinct trees were world’s most complicated”, opublikowane na icr.org 20 listopada 2017.