Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Zobacz również

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem różne odkrycia podważyły ten domniemany scenariusz, o czym już pisaliśmy tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj. Dziś pora na kolejną ciekawostkę w tym temacie.

Zbiorowisko różnych Homo

Na stanowisku archeologicznym w Gruzji, w małym miasteczku Dmanisi, międzynarodowy zespół naukowców dokonał zupełnie niespodziewanego odkrycia. Raport z badań ukazał się w czasopiśmie Science1.

Wśród innych ludzkich szkieletów znaleziono pięć czaszek lub częściowych czaszek. Chociaż niektóre z nich były mniejsze niż dzisiejszy przeciętny rozmiar czaszki człowieka, wyglądały zupełnie jak ludzkie. Jednak największym zaskoczeniem dla badaczy było to, że czaszki te miały bardzo różne kształty, a jednak pochowane zostały razem w krótkim czasie.

Zamiast więc ukazywać różne formy przejściowe człowieka żyjące w różnych okresach czasu, skamieniałe szczątki dowodzą zmienności występującej w tym samym czasie. Jak poinformował The Wall Street Journal, powołując się na słowa międzynarodowego zespołu naukowców, odnalezione ludzkie skamieniałości „drastycznie upraszczają historię ewolucji człowieka”2.

Wiele homo czy jeden homo?

Naukowcy porównali szczątki z Dmanisi z rzekomo różnymi gatunkami przodków człowieka żyjącymi w Afryce w tamtym czasie. Okazało się, że różnice między nimi nie były większe od tych, które prezentują skamieniałości z Dmanisi. To oznacza, że przodkowie człowieka z Afryki z tego samego okresu nie musieli być wcale oddzielnymi gatunkami, ale zwyczajnie wariantami Homo erectus.

David Lordkipanidze z Gruzińskiego Muzeum Narodowego, który prowadzi wykopaliska w Dmanisi, powiedział:

Gdyby znaleźć czaszki z Dmanisi w odizolowanych miejscach w Afryce, niektórzy nadaliby im różne nazwy gatunkowe. Ale jedna populacja może zawierać w sobie wszystkie te odmiany. Używamy pięciu lub sześciu nazw, ale wszystkie mogą pochodzić z jednej linii3.

Wnioski z badań

To oznacza koniec nazw, takich jak Homo ergaster, Homo gautengensis, Homo rudolfensis i być może Homo habilis.

W artykule The Guardian stwierdzono:

Analiza czaszki i innych szczątków z Dmanisi sugeruje, że naukowcy byli zbyt skłonni do nazywania odrębnych gatunków przodków człowieka w Afryce. Wiele z tych gatunków może teraz zostać wymazanych z podręczników3.

To samo dotyczy również neandertalczyków, których nie można uznawać za odrębne formy, które rzekomo wyewoluowały w Homo sapiens4 (zob. linki podane we wstępie tego artykułu). Podobnie australopitek nie jest już zaliczany do drzewa ewolucyjnego, odkąd ewolucjoniści na podstawie badań doszli do wniosku, że była to małpa, która najwyraźniej nigdy nie ewoluowała w człowieka5 (zob. j.w.).

A zatem kolejne odkrycia wskazują, że należałoby się oduczyć wszystkiego, co naukowcy uznawali za historię ewolucji człowieka. I zmienić treść podręczników.


Przypisy

  1. Lordkipanidze, D. et al. 2013. A Complete Skull from Dmanisi, Georgia, and the Evolutionary Biology of Early Homo. Science. 342 (6156): 326-331.
  2. Hotz, R. L. Skull Suggests Single Human Species Emerged From Africa, Not Several. The Wall Street Journal. Posted on wsj.com October 17, 2013; dostęp: 21.12.2022.
  3. Sample, I. Skull of Homo erectus throws story of human evolution into disarray. The Guardian. Posted on theguardian.com October 17, 2013; dostęp: 21.12.2022.
  4. Thomas, B. Neandertals Mixed with Humans in China. Creation Science Update. Posted on icr.org November 3, 2010, dostęp: 21.12.2022.
  5. Gish, D. 1975. Man…Apes…Australopithecines…Each Uniquely Different. Acts & Facts. 4 (9).

Opracowano na podstawie: B. Thomas, F. Sherwin, „Human-like fossil menagerie stuns scientists”, opublikowane na icr.org 8 listopada 2013.

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Era kenozoiczna

Kenozoik jest najwyższym z trzech głównych działów fanerozoiku, dwoma pozostałymi są mezozoik i paleozoik (ryc. 1). Termin...
Skip to content