Porosty to niezwykle ciekawe organizmy przypominające rośliny lub grzyby. Występują w lasach, na arktycznej tundrze i na pustyniach. Spotkać je można również na podwórku na ścianach lub kamieniach. Naukowcy są zadziwieni, odkrywając, że porosty są stworzeniami złożonymi z nawet czterech różnych organizmów!1-2
Porosty a nauka dawniej
Początkowo wielu biologów uważało, że porosty to rośliny lub grzyby. Jednak ciekwe jest to, że około dziesięciu lat po tym, jak Karol Darwin opublikował swoje ewolucyjne teorie, szwajcarski botanik Simon Schwendener zasugerował, że porosty to organizmy złożone, składające się z grzybów i alg3.
Jednak jego pomysł nie do końca był zgodny z rzeczywistością, gdyż twierdził on, że grzyby egoistycznie wykorzystują glony. Poza tym ewolucyjny pogląd, że organizmy walczą ze sobą o przetrwanie, przeciwstawiał się poglądowi Schwendenera, jakoby jeden organizm mógł czerpać korzyści z innego, dlatego koncepcja organizmów złożonych z innych organizmów została stłumiona.
Symbioza odkryta
Z upływem czasu naukowcy odkryli, że zjawisko wzajemnie korzystnego współżycia organizmów jest w przyrodzie bardzo powszechne i dotyczy zarówno roślin, jak i zwierząt. Tego rodzaju związek nazwany został symbiozą, w której organizmy celowo łączą się, dostarczając sobie nawzajem pożywienia, zasobów lub schronienia.
I tak na przykład rośliny mogą się rozwijać dzięki kontaktom grzybów i bakterii z ich korzeniami, podczas gdy grzyby pobierają substancje odżywcze z korzeni roślin powstające w drodze fotosyntezy. Z kolei ludzie i inne stworzenia są uzależnione od bakterii jelitowych przy „przetwarzaniu” żywności.
Porosty a nauka dzisiaj
O ile wiele stworzeń żyjących w symbiozie to odrębne od swoich pomocników byty (choć bez nich by się rozchorowały i prawdopodobnie umarły) zachowujące swój własny wygląd, o tyle stworzenia tworzące porosty same w sobie wyglądają zupełnie inaczej, a gdy się połączą, tworzą zupełnie inny, wyjątkowy organizm.
W 2016 roku odkryto po raz pierwszy porost „potrójnie złożony”, składający się z grzyba, alg i drożdży. Naukowcy wyznający darwinizm byli zszokowani i zdezorientowani4. Wybitny biolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego stwierdził, że „odkrycia obalają paradygmat dwóch organizmów”3. Mało tego, odkryto również, że bardzo powszechnie występująca odmiana o nazwie jaskrota wilcza jest porostem składającym się z czterech różnych organizmów2.
Porosty ogromnie różnią się od tego, co naukowcy znali do tej pory, dlatego są dla nich tak bardzo zaskakujące i trudne do wyjaśnienia. W przeciwieństwie do roślin i zwierząt porosty nie wyrastają z embrionów, lecz rozwijają się poprzez integrację oddzielnych organizmów. Różne kombinacje tworzą najróżniejsze struktury i formy porostów, a ich rozmaite cechy są równie ważne dla takiego złożonego organizmu, jak oczy, nogi, czy skrzydła dla zwierząt. Badacz porostów z University of Alberta, Toby Spriville, stwierdził: „Trudno powiedzieć, jakie konfiguracje mieszczą się w sferze możliwości”3.
Wniosek
Naukowcy ewolucyjni po raz kolejny są zakłopotani różnorodnością i złożonością przyrody. Z kolei naukowców zajmujących się stworzeniem nie dziwi nic. Wszak wszechmocny Stwórca nie ma żadnych ograniczeń, a Jego pomysłowość jest nieskończona, co w naturalny sposób przejawia się w Jego dziele.
Przypisy
- Spribille, T. 2018. Relative symbiont input and the lichen symbiotic outcome. Current Opinion in Plant Biology. 44: 57-63.
- Tuovinen, V. et al. 2019. Two Basidiomycete Fungi in the Cortex of Wolf Lichens.Current Biology. 29 (3): 476-483.
- Yong, E. The Overlooked Organisms That Keep Challenging Our Assumptions About Life. The Atlantic. Posted on theatlantic.com January 17, 2019, accessed December 5, 2019.
- Spribille, T. 2016. Basidiomycete yeasts in the cortex of ascomycete macrolichens. Science. 353 (6298): 488-492.
Opracowano na podstawie: J. P. Tomkins, „Symbiotic lichens showcase our creator’s ingenuity”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, luty 2020, s. 15.