Serranus cabrilla

Zobacz również

Serranus cabrilla jest gatunkiem morskiej ryby zaliczanej do rodziny strzępielowatych (Serranidae). Przedstawiciele tego gatunku łączy bliskie pokrewieństwo z rybami należącymi do rodziny okoniowatych (Percidae). Zwierzę występuje naturalnie we wschodnich rejonach Atlantyku Północnego i Południowego. Zasiedla też południowo-zachodnie wody Oceanu Indyjskiego. Zwykle odławia się je w celach konsumpcyjnych. Produkuje się z niego mączki rybnej.

Opis

Ciało Serranus cabrilla jest dość masywne. Za charakterystyczną cechę ryby uznaje się stosunkowo dużą głowę oraz wyraźnie odcinającą się od niej szczękę. Rybę można łatwo rozpoznać po dwóch połączonych ze sobą płetwach grzbietowych. Pierwsza składa się z 11 cienkich kolców. Na drugiej natomiast można zobaczyć od 13 do 15 rozgałęzionych promieni. Pierwsza płetwa grzbietowa w czasie pływania zazwyczaj ułożona jest płasko na grzbiecie ryby. Płetwę odbytową pokrywają 3 kolce i 7 lub 8 miękkich promieni. Z kolei płetwa ogonowa jest lekko przycięta. 

Tułów ryby wyróżnia się jasno- lub ciemnobrązowym ubarwieniem. Niektóre osobniki umaszczone są jednak na czerwono-brązowo. Na bokach ciała widnieją ciemno-niebieskie pasy. Przecina je biały bądź żółty pasek biegnący od głowy do ogona. Boki głowy zdobią żółte lub pomarańczowe linie.  Dorosłe osobniki z reguły mierzą około 25 cm. Sporadycznie można zaobserwować także okazy mające 40 cm długości.

Występowanie

Serranus cabrilla żyje głównie w wodach wschodniego Atlantyku. Zasięg jej naturalnego występowania rozciąga się w pasie od południowej Anglii i południowo-zachodniej Walii, aż po wybrzeża Europy na południe do cieśniny Gibraltarskiej. Ryba zasiedla także Morze Śródziemne oraz Morza Czarne. Można ją także często spotkać u zachodnich wybrzeży Afryki, a konkretnie od Maroka do Angoli. Liczne populacje tej ryby obserwuje się również u wybrzeży Afryki Południowej. W tych rejonach zazwyczaj spotyka się ją od Przylądka Dobrej Nadziei aż po KwaZulu-Natal. 

Serranus cabrilla występuje także w Morzu Czerwonym. Niegdyś uważano, że żyjące tam osobniki dotarły do tego akwenu z Morza Śródziemnego przez Kanał Sueski. Prawdopodobnie jednak przedstawiciele tego gatunku zasiedlali Morze Czerwone jeszcze przed powstaniem wspomnianego kanału.

Siedlisko i biologia

Serranus cabrilla zazwyczaj zasiedla rejony w pobliżu szelfu kontynentalnego oraz wyższych partii stoku kontynentalnego. Często można je spotkać przy terenach skalistych i łąkach podwodnych. Przebywają również na piaszczystych i mulistych podłożach. Zazwyczaj pływają na głębokości około 450 metrów. 

Serranus cabrilla żywi się pokarmem mięsnym. Żywi się głównie skorupiakami. Na preferencje żywieniowe ryby wpływa jej wielkość: Duże osobniki jedzą głównie krewetki. W skład diety mniejszych wchodzą natomiast kraby. Przedstawiciele tego gatunku często polują także na kalmary, pierścienice oraz mniejsze ryby. Ponadto odżywiają się martwymi organizmami morskimi.

Serranus cabrilla prowadzi samotniczy tryb życia. Wykazuje przywiązanie do swojego terytorium. Okres tarła zazwyczaj odbywa się od maja do lipca. Ryba jest hermafrodytą. Dorosłe osobniki dysponują zarówno jądrami, jak i jajnikami. Poszczególne ryby mogą kopulować ze sobą, pełniąc w danej parze rolę samca bądź samicy. U reprezentantów tego gatunku nierzadko występuje także samozapłodnienie. Młode okazy stają się zdolne do rozrodu wówczas, gdy ich ciało osiągnie rozmiar 15 cm.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami: 


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Comber_(fish) [dostęp: 25.10.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Diego Delso. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Jeśli podzielasz naszą misję i chciałbyś wesprzeć nasze działania, możesz to zrobić:

Z góry dziękujemy za okazaną nam pomoc!

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Przejdź do treści
ewolucja-myslenia-v4A-bez-napisu-01-green-1
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

facebook facebook facebook
x Chcę pomóc 1,5%strzałka