Kameleon jemeński

Zobacz również

Kameleon jemeński (Chamaeleo calyptratus) to gatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych, występujący na Półwyspie Arabskim. Zamieszkuje wysokie i suche płaskowyże przy granicy między Jemenem a Arabią Saudyjską.

Kameleon jemeński jest jednym z największych kameleonów, osiąga długość ciała nawet do 65 cm. Występuje dymorfizm płciowy, samce mają większe ciało niż samice. Samiec osiąga długość 43,1–65 cm (w tym długość ogona 22,6–32 cm) i najczęściej waży 90–180 g. Mniejsze są samice, bo mierzą od 25,4 do 33 cm (ogon 14,5–18,2 cm), a ich waga waha się w granicach 90–120 g.

Kameleon jemeński jest jaskrawej barwy, koloru jasnego złota, zielonego i niebieskiego zmieszanego z żółtym, pomarańczowym lub czarnym. Głowę samca zdobi pokaźnych rozmiarów wypukłość czaszki nazywana kaskiem.

Kameleon słynie ze zdolności do zmiany ubarwienia, długiego języka i oryginalnych kształtów ciała. Ma chwytny ogon i palce zrośnięte w rodzaj szczypiec, którymi przytrzymuje się gałęzi. Nazwa kameleon wywodzi się z gr. chamailéōn, co oznacza „lew na ziemi”.

Kameleon przystosowany jest do życia nadrzewnego, ma pięciopalczaste kończyny, które są doskonałymi narządami chwytnymi, pozwalającymi mocno obejmować gałązki, ale też pomaga sobie chwytnym ogonem, który może owinąć wokół gałęzi. Jest bardzo powolny. W razie niebezpieczeństwa potrafi nadymać ciało powietrzem.

Poluje, wyrzucając błyskawicznie lepki język na odległość do kilkunastu centymetrów. Żywi się głównie owadami i innymi bezkręgowcami. Nie pogardzi owocami lub zielonymi roślinami.

Zdolność kameleona do zmiany barwy zgodnej z otoczeniem wbrew popularnym opiniom nie jest prawdą, gdyż barwa zmienia się wraz ze zmianą stanu fizycznego i emocjonalnego, a także jest formą komunikacji z innymi osobnikami, choć ich naturalny kolor często odpowiada danemu typowi otoczenia, w którym przebywają. Na kolor również może wpływać natężenie światła oraz temperatura – zazwyczaj w temperaturze ok. 25°C odcień jest bardziej zielony, podczas gdy w temperaturze ok. 10°C odcień skóry szarzeje.

Ciekawym przystosowaniem kameleona jemeńskiego do trudnych warunków jest gruczoł nosowy, dzięki któremu może się pozbyć z organizmu nadmiaru soli bez utraty wody (biały nalot gromadzący się wokół nozdrzy jaszczurki).

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami: 


Źródła

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kameleon_jeme%C5%84ski
  2. https://www.terrarium.com.pl/kameleon-jemenski

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Norbert Sdunzik. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Jeśli podzielasz naszą misję i chciałbyś wesprzeć nasze działania, możesz to zrobić:

Z góry dziękujemy za okazaną nam pomoc!

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

ewolucja-myslenia-v4A-bez-napisu-01-green-1
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

facebook facebook facebook
x Chcę pomóc 1,5%strzałka