asd

Alkohol a treningi – jak spożywanie alkoholu wpływa na efektywność treningu?

Zobacz również

Alkohol, mimo że prowadzi do uzależnień, to wciąż jest bardzo popularnym napojem. Sprawdźmy, jak spożycie alkoholu wpływa na organizm sportowca i czy z jego powodu regeneracja mięśni jest zaburzona.

Jak spożywanie alkoholu wpływa negatywnie na organizm człowieka?

Nawet bez specjalistycznych badań można zauważyć olbrzymi wpływ alkoholu na nasze zdrowie. Dla sportowców szczególnie istotne jest to, że alkohol odwadnia organizm. Woda jest dla nich niezwykle ważna.

Niektórym może wydawać się to dość dziwne. Pijesz i się odwadniasz? Dzieje się tak, ponieważ alkohol hamuje działanie hormonu wazopresyny. Hormon ten ogranicza wydalanie wody z moczem, pomagając tym samym w regulacji nawodnienia ciała oraz ciśnienia krwi. Szacuje się, że spożycie 50 ml czystego alkoholu powoduje utratę od 0,6 do 1 litra wody. Dużo? Jak widać, całkiem sporo. Im więcej pijemy, tym więcej potrzebujemy wody, by oczyścić się z dostarczonych toksyn.

Czy zatem piwo bezalkoholowe też odwadnia? Badania wykazują, że nie. Jednak lepszym wyborem będzie napój izotoniczny zawierający specjalnie dobrane składniki, które tracimy podczas treningu.

A co gdy wypijemy jedno piwo alkoholowe? Naukowcy zbadali grupę mężczyzn i doszli do wniosku, że zmniejszyło się u nich stężenie sodu, co pogorszyło ich wyniki sportowe. Sód reguluje gospodarkę wodną w naszym organizmie, utrzymując równowagę elektrolitową. Zbyt niska ilość sodu obawia się skurczami mięśni, nudnościami oraz zaburzeniem koncentracji i pamięci.

Ponadto alkohol spłyca sen, a także spowalnia syntezę białek, a tym samym rozwój masy mięśniowej. Drastycznie też pogarsza przyswajanie składników odżywczych. Badania wykazały, że regularne picie dużej ilości alkoholu lub sporadyczne upijanie się może osłabiać kości, a tym samym przyczynia się do osteoporozy.

Alkohol a trening siłowy – jak wpływa na pogorszenie wyników?

Spożycie alkoholu powoduje, że mamy mniej energii na intensywne ćwiczenia. Organizm musi się wówczas skupić na metabolizowaniu alkoholu, a to zwiększa obciążenie wątroby.

Szczególnie istotne dla kulturystów może być to, że alkohol wydłuża proces regeneracji mięśni. Wykazano, że długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do rozpadu tkanki mięśniowej. Można sobie zadać pytanie: jak sportowiec ma polepszać swoje wyniki, jeśli alkohol niszczy to, co jest najważniejsze, czyli komórki mięśniowe? Bez ich odpowiedniej wielkości nie ma nawet co marzyć o dobrych wynikach.

Warto również zwrócić uwagę na to, że za powiększenie mięśnia sercowego odpowiada m.in. alkohol. Serce nie funkcjonuje wówczas prawidłowo, co prowadzi do jego niewydolności oraz arytmii.

Zdj. 1. Alkohol a treningi.
Zdj. 1. Alkohol a treningi.

Czy alkohol negatywnie wpływa na odchudzanie?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, alkohol wpływa na nasz metabolizm, a co za tym idzie, prowadzi do wolniejszego spalania tkanki tłuszczowej. Powoduje też wahania apetytu, ponieważ działa na poziom greliny, czyli hormon głodu. Stąd niedaleka droga do tego, by zajadać niezdrowe przekąski. Czy to pomaga w odchudzaniu? Z pewnością nie.

Jeden gram alkoholu zawiera aż 7 kcal. Sporo? A owszem! Tłuszcz ma ich 9, węglowodany i białko po 4. Zwykło się mówić, że alkohol to puste kalorie. Dlaczego? Bo choć jest kaloryczny, to nie ma w sobie wartości odżywczych. Nie dostarcza witamin, białka ani błonnika, a ten pomaga przy odchudzaniu, chociażby dając poczucie sytości.

Osoby ćwiczące cardio lub na treningu siłowym potrzebują dużo wody, a tej przez alkohol może nam brakować. Im szybciej się odwodnimy, tym szybciej zakończymy trening, a tego przecież byśmy nie chcieli. Alkohol pogarsza też sen, a dokładniej wpływa negatywnie na jego głębokość, bo zaburza istotną fazę REM, przez co ten staje się krótszy. A im krócej śpimy, to z reguły więcej też jemy.

Picie alkoholu przed i po treningu – jak wpływa na organizm?

Negatywny wpływ alkoholu z pewnością da o sobie znać zarówno przed, jak i po treningu. Zmniejsza on siłę mięśniową i wydolność organizmu.

Osoby które spożywają alkohol przed treningiem, obniżają swoje nawodnienie oraz koncentrację. Organizm zamiast skupić się na produkcji energii, będzie walczył z usuwaniem toksyn wprowadzonych wraz z alkoholem. Negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy spowoduje opóźniony czas reakcji, pogorszy się zmysł równowagi, co może zwiększyć ryzyko kontuzji.

Zmniejsza się również przyswajalność minerałów, a tych wraz z ćwiczeniami ubywa, a nie przybywa.

Alkohol po treningu będzie negatywnie wpływać na pracę wątroby i regenerację mięśni, a tym samym na przyrost masy mięśniowej.

Podsumowanie – skutki negatywnego wpływu alkoholu na nasz organizm

Jak widzimy, po spożyciu alkoholu w naszym organizmie zachodzą dość istotne zmiany. Zostaje przyhamowany proces regeneracji powysiłkowej, a ciało zostaje pozbawione cennych minerałów. Osoby chcące się odchudzać powinny stronić od napojów alkoholowych, bo ten utrudnia pozbywanie się tkanki tłuszczowej. Negatywnych skutków picia alkoholu jest zdecydowanie więcej, my skupiliśmy się tylko na aspektach sportowych.

Przy okazji, polecamy nasze inne artykuły powiązane tematycznie:


Źródła

  1. https://centrumrespo.pl/zdrowie/alkohol-a-trening-i-sylwetka/ [dostęp: 21.06.2024].
  2. https://nasz-gabinet.pl/odwodnienie-po-alkoholu/ [dostęp: 21.06.2024].
  3. https://www.abcalkoholu.pl/piwo-bezalkoholowe/czy-piwo-odwadnia/ [dostęp: 21.06.2024].
  4. https://www.medicover.pl/badania/sod-surowica/ [dostęp: 21.06.2024].
  5. https://strefamocy.pl/pl/blog/ciekawostki-motywacja-i-więcej/alkohol-miesnie [dostęp: 21.06.2024].
  6. https://upacjenta.pl/poradnik/alkohol-a-choroby-serca-na-co-uwazac-siegajac-po-kieliszek [dostęp: 21.06.2024].
  7. https://kampanianazdrowie.pl/jak-alkohol-wplywa-na-mase-ciala/ [dostęp: 21.06.2024].
  8. https://diag.pl/pacjent/artykuly/grelina-co-to-jest-jaki-ma-zwiazek-z-otyloscia/ [dostęp: 21.06.2024].
  9. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/alkohol-w-diecie-sportowca/ [dostęp: 21.06.2024].
  10. https://holsamed.pl/kalorycznosc-diety-kaloria-kalorii-nierowna/ [dostęp: 21.06.2024].
  11. https://gymbeam.pl/blog/jak-alkohol-wplywa-na-utrate-wagi-regeneracje-i-wzrost-miesni/ [dostęp: 21.06.2024].
  12. https://stopuzaleznieniom.pl/artykuly/fakty-o-alkoholu/picie-alkoholu-oslabia-miesnie-i-kosci/ [dostęp: 21.06.2024].

Zobacz również

Popularne artykuły

Jak motywować się do regularnych treningów? Psychologiczne aspekty sportu

Regularna aktywność fizyczna sprzyja wypracowaniu lub poprawie, a następnie utrzymaniu dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Jak skuteczna rozgrzewka wpływa na wyniki sportowe?

Rozgrzewka jest najistotniejszym elementem treningu, którego efektywność wynika ze sposobu przygotowania się do aktywności fizycznej.

Zdrowe nawyki żywieniowe dla sportowców – jakich składników nie powinno zabraknąć w diecie?

Uprawiając sport, powinniśmy zapewniać sobie zarówno prawidłową podaż kalorii, jak i właściwą ilość najważniejszych składników odżywczych.
Skip to content