Woda jako lek

Zobacz również

Woda jest nie tylko fundamentalnym elementem życia, ale także przyczynia się do poprawy dobrobytu społecznego, podobnie jak drzewo przy strumieniu, które obficie rodzi owoce: „Będzie on bowiem jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód, które wydaje swój owoc w swoim czasie, jego liść nie zwiędnie i wszystko, co robi, powiedzie się”1.

Woda jest podstawowym i niezbędnym zasobem życiowym, od dawna cenionym nie tylko za swoje właściwości odżywcze, ale i lecznicze. Niniejszy artykuł zgłębia lecznicze właściwości wody i to, jak wpływa ona na poprawę zdrowia oraz samopoczucia.

Hydratacja i znaczenie wody dla organizmu

Ludzkie ciało składa się w około 60% z wody. Dlatego jest ona niezbędna w podtrzymaniu podstawowych funkcji życiowych oraz dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich systemów organizmu, w tym układu krwionośnego, trawiennego i nerwowego. Regularne spożywanie odpowiedniej ilości wody zapobiega odwodnieniu, które może prowadzić do zmęczenia, bólów głowy, a nawet poważniejszych problemów zdrowotnych.

Dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne?

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spełnia wiele kluczowych funkcji, takich jak: 

 • regulacja temperatury ciała,
 • transport składników odżywczych,
 • usuwanie produktów przemiany materii,
 • nawilżenie stawów oraz ich amortyzacja,
 • poprawa funkcji mózgu (poprawa koncentracji i pamięci).

Oznaki dehydratacji organizmu

Nieodpowiednio nawodniony organizm bardzo szybko sygnalizuje potrzebę przyjęcia dodatkowej ilości wody, by uniknąć odwodnienia. Do objawów dehydratacji zaliczamy:

 • pragnienie i suchość w ustach,
 • zmniejszoną produkcję moczu,
 • ciemniejsze niż zwykle zabarwienie moczu,
 • zmęczenie,
 • zawroty głowy,
 • spadek energii,
 • suchość skóry,
 • tępy ból głowy,
 • w skrajnych przypadkach dezorientację i omdlenia2.

Hydroterapia

Wodolecznictwo jest jedną z najstarszych metod leczenia naturalnego. Polega na zewnętrznym stosowaniu wody. Ma zastosowanie lecznicze oraz prewencyjne. Do hydroterapii należy używać wody świeżej, najlepiej z naturalnych zbiorników wodnych lub z sieci wodociągowej. Do przeprowadzania zabiegów wykorzystuje się wodę w wielu formach: kąpieli, natrysku, polewania, rozcierania, zawijania oraz okładów.

Hydroterapia jest łatwą w stosowaniu metodą leczenia wielu schorzeń. Jest powszechnie dostępna i przede wszystkim niedroga, co jest niezwykle ważne w czasach zmian gospodarczych i coraz bardziej rosnących cen farmaceutyków. Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu hydroterapii oraz medycyny naturalnej może pomóc nie tylko ciału, ale i okazać się korzystne finansowo3.

Woda jako antidotum na stres

Przebywanie w otoczeniu zbiorników wodnych wpływa pozytywnie na nasz umysł, poprawiając stan psychiczny. Nasze umysły są stale stymulowane na wielu płaszczyznach. Niespokojny umysł stał się nieodzownym elementem współczesnego życia. Nadano temu nawet odpowiednią nazwę – „czerwony umysł”. Gdy jesteśmy blisko wody łatwiej jest się nam zrelaksować i osiągnąć stan bliski medytacji będący przeciwieństwem „czerwonego umysłu”. Obecność wody w otoczeniu człowieka obniża poziom stresu i lęku, pobudza kreatywność, poprawia jakość snu oraz funkcje poznawcze mózgu4.

Woda w połączeniu z solą Epsom może być źródłem relaksu zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Floating to zabieg, w którym pacjent zanurza się w wodzie o wysokim stężeniu soli Epsom, a następnie jest cały czas wypierany przez wodę i unosi się na jej powierzchni. Sól Epsom zawiera duże ilości magnezu oraz siarki. Godzina snu podczas floatingu jest porównywalna z czterema godzinami snu w nocy. W trakcie jednej sesji tego zabiegu uwalniane są endorfiny, co prowadzi do łagodzenia stanów lękowych, depresji, bólu i poprawy nastroju5.

Woda w zapobieganiu i leczeniu chorób

Woda jest jednym z sześciu elementarnych składników pokarmowych (obok białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych). Spożywanie zbyt małych ilości wody może mieć fatalne skutki, być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Woda składa się nie tylko z wodoru i tlenu. Zawiera nawet do 70 składników mineralnych, które wpływają na jej smak czy zapach. Wśród nich wyróżniamy: magnez, wapń, węglowodany, sód, chlorki, siarczany, fluorki, jodki, żelazo, dwutlenek węgla oraz mikroelementy (np. potas, lit, stront, mangan, brom, cynk i miedź) występujące w wodzie w śladowych ilościach.

Woda mineralna może zapobiec chorobom nowotworowym, a także chorobom układu krążenia, nerwowo-mięśniowego, kostnego i trawiennego. Wspomaga również pracę nerek i reguluje metabolizm. Jest pomocna w zapobieganiu cukrzycy, wspomaga odchudzanie oraz poprawia wygląd skóry. Jeśli spożywana przez nas woda nie jest bogata w minerały, można dodać do niej szczyptę soli himalajskiej6.

Warto pielęgnować świadomość, że woda, ta prosta i zarazem boska esencja, kształtuje nasze życie, poprawia zdrowie i wpływa na naszą harmonię z naturą i Stwórcą. Odkrywajmy więc tajemnice wody, korzystajmy z jej dobrodziejstw i celebrujmy dar życia, jaki nam ofiarowano poprzez ten najbardziej fundamentalny zasób życiowy.


Przypisy

 1. Ps 1,3 UBG
 2. Hydratacja dla zdrowia: woda, życie i energia, www.quilo.pl [dostęp: 27.01.2024]
 3. A. Szymański, Wielki przewodnik po medycynie naturalnej, Wydawnictwo WAM, Kraków, 2017, str. 64-65.
 4. N.J. Wallace, Blue Mind, Little Brown and Company, New York, 2014.
 5. Zob. https://studiosante.pl/ [03.02.2024].
 6. K. Bandoła, K. Bandoła, M. Janiszewska, K. Pawlikowska, i inni, Rola wody mineralnej w profilaktyce chorób, Instytut Innowacyjnej Oświaty, Kijów, 2018, str. 148-151.

Zobacz również

Poprzedni artykułPrawdziwa męskość
Następny artykułJakim rodzicem jest Bóg?

Popularne artykuły

Zaburzenia lękowe – co radzi Pismo Święte?

Skąd się biorą zaburzenia lękowe i co możemy z nimi zrobić? Przedstawiamy metodę, która została zapisana już w Piśmie Świętym.

Gdy rano budzisz się zmęczony – czym jest zespół przewlekłego zmęczenia?

Jeśli od co najmniej sześciu miesięcy, budząc się rano, czujesz się bardziej zmęczony, niż gdy kładziesz się spać – być może cierpisz na CFS.

Nadciśnienie tętnicze – jak poprawić jakość życia? (cz. 2)

W niniejszym artykule przeczytasz o sprawdzonych sposobach na poprawienie jakości zdrowia, gdy cierpimy na nadciśnienie tętnicze.
Skip to content