Dziurawiec zwyczajny

Zobacz również

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to gatunek rośliny należący do rodziny dziurawcowatych. Występuje naturalnie w Europie (w tym pospolicie w Polsce), zachodniej Azji, północnej Afryce. Zawleczony został do Ameryki Północnej i Południowej, południowej Afryki, Australii i Nowej Zelandii, Japonii. Znajduje zastosowanie w medycynie oraz jako roślina ozdobna.

Nazewnictwo

Nazwa „dziurawiec”, jak i drugi człon nazwy, tj. łac. perforatum (dosłownie ‘dziurawy’), pochodzą od charakterystycznego wyglądu liści.

Nazwę zwyczajową – ziele świętojańskie czy też ziele Świętego Jana – dziurawiec zyskał z powodu kwitnienia w dniu Świętego Jana, tj. 24 czerwca.

Wymieniany jest też pod nazwami: dziurawiec pospolity, ruta polna, krzyżowe ziele, arlika, przestrzelon, dzwonki Panny Marii.

Ze względu na swoje właściwości uczulające w Rosji nazywany jest zwieroboj, co dosłownie oznacza ‘zwierzobójca’.

Morfologia

Liść dziurawca zwyczajnego © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Stefan.lefnaer. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Dziurawiec zwyczajny osiąga wysokość 30-80 (a nawet 100) cm. Z rozrośniętego kłącza wyrastają pędy kwiatonośne i płonne.

Łodyga jest prosto wzniesiona, rozgałęziona w górnej części, u dołu drewniejąca, pełna, z nielicznymi gruczołkami w szczytowej części. Ma dwie podłużne wystające listwy. Liście są ułożone naprzeciwlegle, siedzące, nagie, eliptyczne do równowąskich, o długości około 3 cm. Blaszka liściowa jest prześwitująco kropkowana, z gruczołkami na brzegu. W prześwitujących kropkach znajdują się zbiorniki olejków eterycznych.

Kwiaty są szypułkowe o średnicy do 3 cm, liczne, zebrane w gęste baldachogrono, osadzone w kątach naprzeciwległych przysadek. Działki kielicha są lancetowate. Korona jest pięciopłatkowa, żółta, a płatki są czarno kropkowane z licznymi pręcikami.

Owoc to wielonasienna torebka, która jest pokryta gruczołkami. Nasiona są czarne, drobno kropkowane.

Dziurawiec to roślina ciepłolubna. Dobrze rośnie w trawiastych zaroślach. Kwitnie od czerwca do sierpnia, wytwarza dużo pyłku, z którego korzystają owady odwiedzające kwiaty.

Zastosowanie

Dziurawiec w celach leczniczych stosowany był już w dawnych czasach. Korzystano z niego w przypadku oparzeń, ran, wrzodów, schorzeń układu oddechowego i moczowego czy problemów z układem trawiennym. Zauważono też, że wykazuje właściwości uspokajające i kojące nerwy. Do dziś w ziołolecznictwie używa się młodych pędów dziurawca, jak również jego kwiatów, wytwarzając z nich różnego rodzaju ekstrakty lub susz do zaparzania.

Dziurawiec zwyczajny zawdzięcza swoje właściwości prozdrowotne wielu substancjom, między innymi:

  • hypercynie (czerwony barwnik), która jest flawonoidem,
  • hyperozydowi, który działa moczopędnie,
  • kwercetynie i rutynie, które uszczelniają naczynia włosowate,
  • hyperforynie, która wykazuje działanie antybiotyczne,
  • garbnikom bakteriostatycznym, które działają przeciwbiegunkowo.

W dziurawcu znajdują się również olejki eteryczne, kwasy organiczne, żywice, sole mineralne, cukry, pektyny, choliny oraz witaminy A i C.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Agnieszka Kwiecień, Nova. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Dziurawiec wykazuje też działanie przeciwdepresyjne i uspokajające, dlatego polecany jest w stanach niepokoju, zaburzeniach równowagi nerwowej czy wyczerpania nerwowego. Także u dzieci, które mają lęki nocne i z tego powodu się moczą, zaleca się herbatę z dziurawca. Takie właściwości dziurawiec zawdzięcza hypercynie, która hamuje rozkład serotoniny. Niedobór serotoniny powoduje objawy lęku, przygnębienia czy złego nastroju. Dziurawiec im zapobiega poprzez zbilansowanie poziomu serotoniny w organizmie. Jednak w leczeniu depresji stosuje się wyciąg z dziurawca, ponieważ hypercyna nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego dziurawiec w formie zaparzonej herbaty nie przyniesie oczekiwanych efektów.


Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziurawiec_zwyczajny
  • https://www.medonet.pl/zdrowie,dziurawiec-zwyczajny—wlasciwosci-i-zastosowanie,artykul,1726116.html

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Kozieradka pospolita

Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum) to roślina, która od wieków znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Ta niewielka roślina, należąca do rodziny bobowatych,...

Bluszczyk kurdybanek

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Ivar Leidus. Licencja: CC BY-SA 4.0. Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea), zwany też zwyczajowo bluszczykiem ziemnym, kurdybankiem,...

Bylica pospolita

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) to roślina znana od pokoleń, ceniona za liczne właściwości zdrowotne. W języku ukraińskim...
Skip to content