asd

Rośliny i matematyka – co mają wspólnego?

Zobacz również

Czy rośliny potrafią liczyć? Oczywiście, że nie! A jednak odkryto u nich funkcjonowanie pewnej formy matematyki.

Rośliny pod lupą

Pewne badanie ujawniło, że rośliny potrafią precyzyjnie obliczyć ilości skrobi, jakie muszą spożyć w nocy1. W ciągu dnia w procesie fotosyntezy wytwarzają węglowodany i część z nich przechowują w postaci cząsteczek skrobi. W nocy ta skrobia jest dla nich źródłem pożywienia – metabolizują ją, napędzając w ten sposób wzrost i rozwój komórek. Jeden z badaczy powiedział:

Jeśli magazyn skrobi zostanie wykorzystany zbyt szybko, rośliny będą głodować i przestaną rosnąć w nocy. Jeśli magazyn będzie wykorzystywany zbyt wolno, część się zmarnuje2.

A zatem roślina potrzebuje dobrze gospodarować swoimi rezerwami pokarmowymi. Musi kontrolować tempo swojego metabolizmu, dostosowując je do ilości skrobi, którą zużywa w ciągu nocy, gdy rośnie, ale nie fotosyntetyzuje.

Naukowcy zajęli się badaniem tego zagadnienia, biorąc pod lupę pewną odmianę gorczycy – Arabidopsis thaliana. Ze zdziwieniem odkryli, że roślina ta przestrzega zasad równań matematycznych. Przez całą noc dzieli swoje rezerwy skrobi, spożywając je w stałym tempie, tak aby zapasy wystarczyły jej aż do świtu. Dzieje się to dzięki dynamicznemu dostarczaniu informacji do systemu kontroli komórkowej, takich jak długość dnia (która zmienia się w ciągu roku) i ilość dostępnej skrobi.

Przeprowadzone eksperymenty pokazały, że roślina dokonuje niejako dzielenia arytmetycznego. Jeśli w całym procesie pośredniczą stężenia dwóch rodzajów cząsteczek, „S” dla skrobi (stymulujące rozkład skrobi) i „T” dla czasu (zapobiegające rozkładowi skrobi), to tempo spożycia skrobi jest ustalane przez stosunek cząsteczek S do cząsteczek T. Innymi słowy, S dzielone jest przez T.

Czy rośliny są inteligentne?

Richard Buggs z Queen Mary University of London, stwierdził:

To nie jest dowód na inteligencję roślin. To po prostu sugeruje, że rośliny posiadają mechanizm zaprojektowany do automatycznej regulacji szybkości spalania węglowodanów w nocy. Rośliny nie wykonują obliczeń tak jak my, dobrowolnie i w określonym celu3.

Dobrze to ujął. Przeprowadzone badania rzeczywiście wskazują na niezwykły projekt bioinżynierii. Złożoność organizmów żywych jest nadzwyczajna, skoro możliwe są tak doskonale skoordynowane reakcje ich fizjologii na środowisko, w którym żyją.

Rośliny nie są inteligentne. Ale Ktoś je inteligentnie zaprojektował i zaprogramował.


Przypisy

  1. Scialdone, A. et al. Arabidopsis plants perform arithmetic division to prevent starvation at night. Posted on elife.elifesciences.org June 25, 2013; dostęp: 9.02.2023.
  2. Biological arithmetic: Plants do sums to get through the night. Posted on sciencedaily.com June 24, 2013; dostęp: 9.02.2023.
  3. Briggs, H. 2013. Plants 'do maths’ to control overnight food supplies. BBC News Science & Environment. Posted on bbc.co.uk June 23, 2013, dostęp: 9.02.2023.

Opracowano na podstawie: J. P. Tomkins, „Plants use math to ration food use”, opublikowane na icr.org 10 lipca 2013.

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Salicyna. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Mit ewolucji małpy w człowieka

Czy oparcie całej gałęzi nauki o pochodzeniu o mit ewolucji ma sens? Przeciętny czytelnik często wiedziony jest do przekonania,...

Rasy ludzkie – co mówi nauka?

Podobno ludzie dzielą się na odrębne rasy. Taki podział stał się krzywdzący dla wielu grup etnicznych. Dodatkowo teoria ewolucji wzmocniła takie zjawiska,...

Obrzydliwa tajemnica Darwina… jeszcze bardziej obrzydliwa!

Problem braku form przejściowych w zapisie kopalnym zauważył sam Karol Darwin, stwierdzając, że jest to argument przeciwko zaproponowanej przez niego koncepcji stopniowej...
Skip to content