Witania ospała

Zobacz również

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Agnieszka Kwiecień. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Witania ospała (Withania somnifera), znana również pod nazwą ashwagandha lub żeń-szeń indyjski, to gatunek rośliny z rodziny psiankowatych (Solanaceae).

Występowanie

Naturalnie występuje w suchych rejonach klimatu tropikalnego i subtropikalnego, tj. w Afryce, Azji (sięgając na wschodzie do Indii i Sri Lanki), a także w południowej Europie (Hiszpania, Włochy i Grecja).

Morfologia

Roślina ta jest krzewem, który może osiągnąć wysokość do 1,5 metra. Jej liście są matowe, eliptyczne i mają długość około 10 cm. Kwiaty ashwagandhy mają kształt dzwonków, o kolorze zielonkawożółtym lub białym, a ich korony mają długość około 6 mm. Po kwitnieniu rozwijają się kuliste owoce o kolorze pomarańczowoczerwonym.

Zastosowanie

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Ton Rulkens. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Ashwagandha zawiera liczne związki bioaktywne, a mianowicie alkaloidy, flawonoidy, glikozydy, steroidy i laktony steroidowe. W obrębie tych ostatnich znajdują się witanolidy, które uważa się za odpowiedzialne za większość korzyści płynących z rośliny.

Pierwsze zapiski o działaniu ashwagandhy pochodzą już ze starożytnych Indii, gdzie uznawana była za roślinę o właściwościach leczniczych i regenerujących. Jej regularne spożycie miało działać niczym eliksir młodości i zapewnić doskonałe samopoczucie na długie lata. W celach leczniczych wykorzystywano liście i korzeń, gdyż to właśnie w tych częściach znajduje się najwięcej dobroczynnych substancji.

W Ajurwedzie, tradycyjnej medycynie indyjskiej, witania ospała jest uznawana za roślinę o działaniu tonizującym i adaptogennym, co oznacza, że pomaga organizmowi dostosować się do stresu i zmniejsza jego skutki. Jest także uważana za roślinę o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych, co może pomóc w walce z chorobami zakaźnymi.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Wowbobwow12. Licencja: CC BY-SA 3.0.

W badaniach naukowych potwierdzono, że witania ospała ma szereg korzystnych właściwości zdrowotnych. Może pomóc w zmniejszeniu poziomu kortyzolu, hormonu stresu, a tym samym przynieść ulgę w objawach związanych ze stresem i lękiem. Pomaga także w zwiększeniu wydolności fizycznej, poprawie pamięci i koncentracji oraz wzmocnieniu układu odpornościowego.

Roślina ta jest również stosowana w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby serca i układu krążenia oraz choroby autoimmunologiczne. Badania wykazały, że ashwagandha może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i cholesterolu, a także w poprawie krążenia krwi.

Witania ospała ma również działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że pomaga w ochronie komórek przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Z tego powodu jest więc też stosowana w kosmetyce, w składzie produktów do pielęgnacji skóry i włosów.

Żeń-szeń indyjski jest dostępny w różnych formach, w tym w postaci kapsułek, tabletek, ekstraktów oraz suszonych korzeni. Jednak należy pamiętać, że jak każdy suplement diety ashwagandha może mieć skutki uboczne i powinna być stosowana z umiarem i po konsultacji z lekarzem.


Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Witania_ospała#Uwagi
  • https://auraherbals.pl/blog/ashwagandha-10-korzysci-z-jej-stosowania/#ashwagandha-%e2%80%93-jedna-z-najwazniejszych-roslin-w-ajurwedzie
  • https://www.nccih.nih.gov/health/ashwagandha
  • https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-953/ashwagandha
  • https://examine.com/supplements/ashwagandha/

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Krzysztof Ziarnek. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Kozieradka pospolita

Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum) to roślina, która od wieków znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Ta niewielka roślina, należąca do rodziny bobowatych,...

Bluszczyk kurdybanek

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Ivar Leidus. Licencja: CC BY-SA 4.0. Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea), zwany też zwyczajowo bluszczykiem ziemnym, kurdybankiem,...

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to gatunek rośliny należący do rodziny dziurawcowatych. Występuje naturalnie w Europie (w tym pospolicie w Polsce), zachodniej Azji,...
Skip to content