Turkus

Zobacz również

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Robert M. Lavinsky. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Turkus, kalait, to minerał z grupy fosforanów. Jego nazwa pochodzi z francuskiego turques lub turquois, co oznacza ‘turecki’ (do Europy sprowadzony został Jedwabnym Szlakiem z Persji przez tureckich kupców). Zamienna nazwa kalait, z greckiego ‘ładny kamień’, jest obecnie już prawie nieużywana i zapomniana.

Właściwości

Turkus często wykształca konkrecje i skupienia zbite, groniaste, grudkowate. Jego kryształy mają postać bardzo drobnych ziaren. Czysty niebieski kolor jest rzadki, turkusy najczęściej zawierają liczne inkluzje innych minerałów lub skał (taka odmiana nosi nazwę turkusu matrycowego lub matrycy turkusowej). Kolor niebieski kryształom nadaje miedź, a odcień zielony to skutek zawartości żelaza. Po podgrzaniu barwa turkusu zaczyna bardziej zbliżać się do zieleni.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Aram Dulyan.

Występowanie

Turkus to minerał wtórny, osadzony z wód obiegowych w strefie utleniania kruszców miedzi, w zasobnych w fosfor łupkach. Występuje m.in. w Niszapurze czy Isfahanie w Iranie, w Arizonie, Nowym Meksyku i Nevadzie w Stanach Zjednoczonych, na Synaju w Egipcie, w Turyngii w Niemczech, na Dolnym Śląsku w Polsce, w Mandżurii w Chinach, w Afganistanie, Argentynie, Australii, Brazylii, Izraelu, Meksyku oraz Tanzanii. Pojawia się jako wypełnienie szczelin w łupkach i piaskowcach.

Zastosowanie

Turkus znajduje szerokie zastosowanie w jubilerstwie, jako kamień w broszkach, pierścionkach, w wisiorkach, naszyjnikach i bransoletkach.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Robert M. Lavinsky. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Co ciekawe, starożytne społeczeństwa rozrzucone po całym świecie już przed tysiącami lat zaczęły fascynować się turkusowymi kamieniami, które ze względu na płytkie położenie mogą być z powodzeniem wydobywane nawet ręcznie. Najwcześniejsze ozdoby z ich wykorzystaniem pochodzą z antycznego Egiptu – wykorzystywano je m.in. do rytualnych pochówków faraonów. Źródłem kamieni były rozległe kopalnie na Półwyspie Synaj. Około czterech tysięcy lat temu turkusy wydobywali Persowie, którzy zdobili nimi wszystko, od wielkich meczetów po eleganckie turbany. Aztekowie chętnie wyrabiali z turkusów ozdobne mozaiki, maski, noże i tarcze. Opracowali nawet technikę łączenia niebieskich drobinek za pomocą naturalnych żywic lub wosku. Z kolei północnoamerykańscy Indianie, przede wszystkim Apacze i Navajo, wyrabiali z turkusów magiczne amulety mające pomagać w walce i łączyli je ze srebrem w przepiękną biżuterię.


Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Turkus
  • https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/turkus-kamien-opis-wlasciwosci-i-wystepowanie-turkusu,27986.html

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: cobalt123. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Ametyst

Ametyst to przezroczysta odmiana kwarcu mlecznego o fioletowej barwie. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza ‘trzeźwy’ (ἀ- a – ‘nie’,...

Szafir

Szafir to odmiana korundu, o barwie najczęściej niebieskiej w różnych odcieniach. Może też przybierać kolor różowy, pomarańczowy, żółty, zielony czy fioletowy lub...

Cytryn

Cytryn to odmiana kwarcu o zabarwieniu żółtym, jednak może on występować w różnych odcieniach – od jasnego żółtego po głęboki odcień miodowy....
Skip to content