test

Co wiedziały starożytne cywilizacje? – cz. 1: Budownictwo

Zobacz również

Przyzwyczailiśmy się uważać, że z powodu ewolucji nasza wiedza o świecie rozwinęła się stopniowo. Każde nowe pokolenie ludzi budowało na osiągnięciach poprzednich pokoleń. Ale czy tak było zawsze? Obecnie na jaw wychodzą fakty, które zadają kłam narracji narzuconej przez teorię stopniowej ewolucji ludzkiej cywilizacji. Okazuje się, że starożytne cywilizacje mogły posiadać wiedzę, której nie powstydzilibyśmy się współcześnie. Jakie fakty historyczne i archeologiczne ukazują nam inny obraz człowieka starożytnego?

Część pierwsza opowiada o tym, co osiągnęły starożytne cywilizacje z zakresu budownictwa i architektury.

Wielka Piramida Cheopsa w Egipcie

Najsłynniejszymi budowlami w Egipcie są trzy piramidy w Gizie. Jednak z owych trzech najbardziej znana (i rozbudzająca wyobraźnię) jest Wielka Piramida Cheopsa. Świeccy naukowcy datują tę strukturę na XXVI wiek p.n.e.[1], natomiast naukowcy kreacjoniści – na około 2000 rok p.n.e.[2] Uważa się, że została zbudowana przez faraona z IV dynastii, Cheopsa.

Już sam fakt, że zbudowali ją ludzie starożytni musi budzić wielki podziw. Większość bloków kamiennych, z których zbudowana jest piramida, waży około 2,5-3 tony (niektóre przekraczają nawet 50 ton!). A zawiera ona około 2 300 000 takich bloków![3] Obecnie naukowcy wierzą, że bloki kamienne były transportowane za pomocą ramp[4]. Biorąc pod uwagę ich wielki ciężar, nie wiemy, czy tak było w istocie. Wydaje się jednak, że rozwiązanie musiało być genialne w swej prostocie.

Jeszcze większy podziw może budzić fakt, że Wielka Piramida Cheopsa wykazuje ciekawe właściwości. Niedawno zespół fizyków odkrył, że w określonych warunkach piramida może skupiać energię elektromagnetyczną w swoich komorach i pod fundamentem budowli[5]. Naukowcy uznali to za przypadek. Czy możliwe jest jednak, żeby starożytni Egipcjanie posiadali wiedzę na temat zjawisk elektromagnetycznych?

Wspomina się także o innych właściwościach. Komora Króla ma podobno reagować na akord Fis[6]. Ponadto niedawno zrekonstruowano prymitywny, ale wystarczająco skomplikowany mechanizm wewnątrz piramidy, który miał chronić Komnatę Króla[7]. Niewątpliwie Wielka Piramida Cheopsa kryje jeszcze mnóstwo tajemnic.

Cywilizacja doliny Indusu

W dolinie Indusu (dzisiejszy Pakistan) istniała cywilizacja, która spędza sen z powiek wielu naukowcom. Cywilizacja składała się z szeregu rozproszonych miast w dolinie rzeki Indus. Najbardziej znanymi miastami są Harappa i Mohendżo Daro. Według naukowców szczyt jej potęgi przypada na lata 2600-1900 p.n.e.[8], zaś kreacjoniści umieszczają jej początek na koniec III tysiąclecia p.n.e.[9]

Miasta tej cywilizacji są niezwykłe pod kilkoma względami. Zdradzają one zaawansowane rolnictwo, architekturę i inżynierię. Zostały zbudowane w taki sposób, jakby zaprojektowano je od podstaw. Co więcej, budynki Harappy i Mohendżo Daro zbudowano w taki sam sposób – z tych samych materiałów i w takim samym kształcie[10]. To oznacza, że już w tamtych odległych czasach ludzie mogli zajmować się zaawansowaną urbanistyką.

Miasta cywilizacji harappańskiej posiadały też bardzo skomplikowany system wodociągowy i kanalizacyjny. W miastach istniały liczne łaźnie, z których najbardziej znana jest Wielka Łaźnia w Mohendżo Daro. Również system odprowadzania nieczystości był wysoce skomplikowany i wydajny[11]. Wszystko więc świadczy o tym, że społeczeństwo cywilizacji Indusu znajdowało się na wysokim poziomie rozwoju.

Cywilizacja w Andach

W okolicy jeziora Titicaca w dzisiejszej Boliwii znajduje się starożytny kompleks świątynny Tiwanaku lub Tiahuanaco. W latach 200-1000 n.e. był on stolicą imperium Tiwanaku[12]. Kompleks dzieli się na dwa zespoły. Pierwszy obejmuje wzgórza Akapana, Kalasasaya i inne. Drugi nosi nazwę Puma Punku. Jest to sztuczna platforma z zapadniętym dziedzińcem i zabytkowym kompleksem na jej szczycie.

I to właśnie Puma Punku kryje najciekawsze tajemnice. Dlaczego jest to tak ważny obiekt? Znajdują się tutaj porozrzucane bloki kamienne, które posiadają precyzyjnie wyrzeźbione kształty i wgłębienia. Ich kształty sugerują, że mogły stanowić część czegoś większego. Są one wykonane na tyle precyzyjnie, że naukowcy zastanawiają się, jak mogły one powstać bez współczesnej technologii[13].

Swoje osiągnięcia ma też dużo późniejsza cywilizacja Inków, która powstała w Andach w XII wieku i przetrwała do XVI wieku. Starożytne miasto Cuzco (w dzisiejszym Peru) wespół z takimi budowlami jak cytadela Sacsayhuamán zostały zbudowane z precyzyjnie oszlifowanych bloków kamieni, tak że pasują do siebie idealnie. Mury zostały wybudowane bez użycia zaprawy, a i tak nie można nawet wsunąć ostrza noża między kamienie[14]. Oto kolejny przykład wiedzy i umiejętności, które budzą podziw ludzi współczesnych.

Wnioski

To tylko kilka przykładów, a jest ich więcej[15]. Czy to oznacza, że starożytne cywilizacje miały dostęp do wysoko zaawansowanych technologii? Niektóre teorie tak głoszą. Inni z kolei twierdzą, że musieli im pomóc kosmici (albo że sami kosmici je zbudowali)[16]. Obecnie naukowcy udowadniają, że starożytne budowle, takie jak Wielka Piramida Cheopsa, mogły być zbudowane przy pomocy stosunkowo prostych narzędzi. Ale jeżeli naprawdę tak było, to starożytni musieli ich użyć w bardzo umiejętny sposób. Poza tym niektóre budowle wykazują właściwości, które zadziwiają nas dzisiaj.

To pokazuje nam, że starożytne cywilizacje były pełne bystrych i kreatywnych ludzi, a ich wiedza mogła stać na wysokim poziomie. Nie pasuje to do teorii stopniowej ewolucji ludzkości. Ten stan rzeczy pasuje bardziej do biblijnego przekazu. Księga Rodzaju mówi nam, że po potopie potomkowie Noego żyli nawet ponad 400 lat[17]. Taka długowieczność może wskazywać na silne zdrowie człowieka, a więc i na jego umiejętności manualne i umysłowe. I o tym zdają się świadczyć omówione starożytne cuda architektury.

Ciąg dalszy: część 2 i część 3.


Przypisy

[1] Wielka Piramida (Giza, Egipt) – jeden z siedmiu cudów świata, Piramida Cheopsa, Budowle.pl, https://www.budowle.pl/budowla/wielka-piramida

[2] Landis D., The Genius of Ancient Man, Master Books, 2012, s. 25

[3] Calvert A., Piramida Cheopsa, Khan Academy, https://pl.khanacademy.org/humanities/ap-art-history/ancient-mediterranean-ap/ancient-egypt-ap/a/old-kingdom-pyramid-of-khufu

[4] Down D., Ashton J., Khufu Built the Big One – rozdział 5 Unwrapping the Pharaohs, Master Books, 2006, https://answersingenesis.org/archaeology/ancient-egypt/khufu-built-the-big-one/

[5] Georgiou A., Ancient Egypt: Incredible Electromagnetic Discovery in Great Pyramid of Giza’s Hidden Chambers, Newsweek, 31 lipca 2018, https://www.newsweek.com/ancient-egypt-incredible-electromagnetic-discovery-great-pyramid-gizas-hidden-1049578

[6] Landis D., The Genius…, op. cit.

[7] Natasha P., ‘Primitive Machine’ Within Great Pyramid of Giza Reconstructed, HT, 23 marca 2021, https://www.histecho.com/primitive-machine-within-great-pyramid-of-giza-reconstructed/

[8] Allchin R.F. et. al., Indus civilization, Encyclopaedia Brittanica, https://www.britannica.com/topic/Indus-civilization

[9] Landis D., The Secrets of Ancient Man, Master Books, 2015, s. 45

[10] Ibid.

[11] Więcej można się dowiedzieć na blogu Harappa.com: https://www.harappa.com/category/slide-subject/sanitation

[12] Cartwright M., Tiwanaku, World History Encyclopedia, 17 marca 2014, https://www.worldhistory.org/Tiwanaku/

[13] Patowary K., The Mystery of Puma Punku’s Precise Stonework, Amusing Planet, 16 maja 2015, https://www.amusingplanet.com/2015/05/the-mystery-of-puma-punkus-precise.html

[14] Landis D., The Genius…, op. cit., s. 70

[15] Więcej przykładów można znaleźć tutaj: Landis D., Ancient Man and Intelligence: Were People Originally Dumb Brutes or Brilliant?, w: The New Answers Book 4, Master Books, 2013, https://answersingenesis.org/human-evolution/brilliant-or-dumb-brutes/

[16] Drake N., 7 Sites Some People Think They Were Built by Aliens, National Geographic, 26 października 2017, https://www.nationalgeographic.com/travel/article/ancient-sites-built-by-aliens

[17] Rdz 11,10-32

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy grozi nam III wojna światowa? Cz. 1: Historia, teraźniejszość i prognozy

Coraz częściej mówi się, że światu grozi III wojna światowa, czyli de facto wojna jądrowa. Czy zatem jest jeszcze dla nas nadzieja?

Göbekli Tepe – wielka zagadka dla historyków

Göbekli Tepe stanowi wielką zagadkę dla naukowców i zmusza nas do zadania pytania: jaka historia ludzkości jest tą prawdziwą?

Czy grozi nam III wojna światowa? Cz. 2: Wielka nadzieja w obliczu zagłady

Wydaje się, że III wojna światowa jest już pewna. Ale wciąż jest nadzieja dla ludzkości i możemy ją znaleźć tylko w naszym Zbawicielu.
Skip to content