Chwytnica kolorowa

Zobacz również

Chwytnica kolorowa

Chwytnica kolorowa (Agalychnis callidryas), zwana także rzekotką czerwonooką lub chwytnicą czerwonooką, to gatunek płaza bezogonowego z rodziny Phyllomedusidae. Ta egzotyczna żaba żyje w wilgotnych lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Spotykana jest w koronach drzew, a jedynie na okres godów schodzi na krzewy i niższą roślinność znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie różnego rodzaju cieków wodnych. Zamieszkuje przeważnie lasy porastające doliny rzeczne.

Chwytnica kolorowa to średniej wielkości rzekotka o smukłym ciele z długimi kończynami. Jej palce zakończone są przylgami, co umożliwia jej wspinanie się po gładkich, śliskich powierzchniach. Głowa jest stosunkowo duża, z wyłupiastymi oczami o intensywnie czerwonej tęczówce. Przypuszcza się, że oczy pełnią funkcję obronną i służą do odstraszania drapieżników. Kiedy chwytnica kolorowa zostaje zaskoczona, zamyka oczy i dzięki zielonym powiekom, które pomagają jej wtopić się w otoczenie liści, jest w stanie się ukryć. Gdy jednak drapieżnik podchodzi zbyt blisko, chwytnica nagle otwiera ślepia, co może go zdezorientować i tym samym dać płazowi czas na ucieczkę.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Panegyrics of Granovetter. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Czerwone oczy nie są jednak jedynym elementem, który wyróżnia chwytnicę kolorową. Jej skóra jest również niezwykle jaskrawa i barwna. Podstawowym ubarwieniem jest zieleń, najczęściej w odcieniu neonowym. W zależności od nastroju chwytnice mogą zmienić kolor na ciemnozielony lub czerwonobrązowy. Spód ciała jest jaśniejszy, zazwyczaj biały lub kremowy. Boki ciała oraz wewnętrzna powierzchnia kończyn są błękitne, a palce przyjmują barwę pomarańczową. Po obu stronach tułowia widocznych jest kilka ciemniejszych, czarnoniebieskich plam, przeważnie z kremową obwódką. Samce są nieznacznie mniejsze od samic i zwykle nieco bardziej kontrastowo ubarwione.

Rzekotki czerwonookie są aktywne głównie w nocy, kiedy wędrują wśród liści w poszukiwaniu pokarmu. W dzień zwykle odpoczywają przyczepione do spodniej strony liści, a dzięki intensywnie zielonemu ubarwieniu są praktycznie niewidoczne.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: B kimmel. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Chwytnice kolorowe żywią się przede wszystkim owadami, takimi jak świerszcze, muchy, szarańcze i ćmy. Zdarza się jednak, że jedzą także mniejsze płazy. Kijanki odżywiają się pokarmem roślinnym, odfiltrowując glony z wody lub zeskrobując je z roślin wodnych.

Rzekotki czerwonookie do godów przystępują w okresie pory deszczowej. Podczas godów samce emitują donośny, trąbiący dźwięk, który przyciąga samice. Te ostatnie składają jaja na dużych liściach zwisających nad wodą, a w jednym takim pakiecie może być ich do 60 sztuk. Jaja są otoczone galaretowatą osłonką, która chroni je przed wysychaniem oraz zapewnia odpowiednią do rozwoju zarodków wilgotność. Po upływie 2-5 dni wykluwają się z nich kijanki, które chwilę po uwolnieniu się z osłonek jajowych spadają bezpośrednio do wody. W ciągu następnych dwóch do trzech miesięcy kijanki rozwijają się, zmieniając się w młode płazy.


Źródła

1. https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/chwytnica-kolorowa
2. https://www.nationalgeographic.com/animals/amphibians/facts/red-eyed-tree-frog
3. https://www.rainforest-alliance.org/species/tree-frog/

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Panegyrics of Granovetter. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułBluszczyk kurdybanek
Następny artykułOpieńka miodowa

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Trzewikodziób

Trzewikodziób Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jeden z najbardziej niezwykłych ptaków występujących naturalnie wyłącznie...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...
Skip to content