asd

Struś czerwonoskóry

Zobacz również

Struś czerwonoskóry

Struś czerwonoskóry, struś, struś masajski, struś północnoafrykański  (Struthio camelus) to gatunek dużego, nielotnego ptaka z rodziny strusi (Struthionidae).

Występowanie

Strusie żyją aktualnie jedynie na suchych i piaszczystych terenach środkowej i południowej Afryki.

Morfologia

Struś może osiągnąć wysokość do 2 metrów. Samce posiadają upierzenie czarno-białe, natomiast samice są koloru szaro-brązowego. Charakterystyczną cechą strusia jest mała głowa, duże oczy i długa szyja. Głowa i szyja pokryte są cienką warstwą puchu. Nogi strusia są długie, mocne, zakończone dwoma palcami.

Długość ciała wynosi od 210 do 275 cm u samca, a 175 do 190 cm u samicy. Długość czaszki to około 17,9 cm, a długość dzioba wynosi około 10,4 cm. Samiec osiąga wagę 100–156 kg, a samica 90–110 kg. Ptak ma doskonały wzrok: widzi dobrze na odległość do 5 km.

Rozmnażanie

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: H. Zell. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Samica strusia składa od 15 do 60 jaj, a miejscem ich składania jest dół w ziemi. Jajo strusie waży około 3 kg, jest błyszczące, kremowe, największe ze wszystkich ptasich jaj – osiąga 15 cm długości i jest równe 24 jajom kurzym.

Czas wysiadywania (zarówno przez samice, jak i przez samców) wynosi około 40 dni. W związku z ubarwieniem ciała samice wysiadują jaja w dzień, a samce w nocy. Po trzech dniach od wyklucia młode opuszczają gniazdo, dołączając czasem do młodych z innych gniazd. Młode zostają pod opieką rodziców do dziewięciu miesięcy. Dojrzałość płciową osiągają od drugiego do czwartego roku życia.

Odżywianie

Struś żywi się nasionami, trawą, liśćmi, korzeniami i owocami. W jego diecie znaleźć można także zwierzęta bezkręgowe. Struś w niewoli potrzebuje zjeść do 3,5 kg karmy dziennie. Co ciekawe, ptaki te są w stanie przetrwać dłuższy okres czasu bez wody.

Strusie posiadają czterokomorowy żołądek i jelito cienkie osiągające długość 14 m. Ponadto celowo połykają kamienie i inne twarde przedmioty, dzięki czemu trawienie twardej i suchej roślinności stepowej nie sprawia im problemów.

Zwyczaje – fakty i mity

Strusie terytorium wynosi od 2 do 15 km. Strusie żyją w stadach od 5 do 50 osobników. W pobliżu takiego stada można dość często spotkać także większe stada np. antylop i zebr. 

Strusie bardzo lubią wodę i jeśli tylko jest okazja, biorą mokre kąpiele.

Zagrożony struś ucieka, ale może też zadać obrażenia, a nawet zabić swoimi silnymi nogami. Może kopać tylko do przodu. Wbrew powszechnemu przekonaniu strusie nie zakopują głowy w piasek, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Ten mit prawdopodobnie pochodzi od Pliniusza Starszego (23–79 n.e.), który napisał, że ptaki te wbijają głowy i szyje w ziemię, myśląc, że wtedy całe ich ciało jest ukryte. Opinia ta może też być skutkiem błędnej interpretacji wkładania przez strusie głowy w piasek w celu połykania piasku i otoczaków lub aby w ten sposób oczyścić pióra i skórę z różnych pasożytów.

Struś na dłuższych dystansach biega z prędkością 50 km/h, a w sprincie nawet do 70 km/h.

Długość życia strusia dochodzi do 45 lat.


Źródła

  • https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stru%C5%9B_czerwonosk%C3%B3ry
  • https://www.medianauka.pl/strusie
  • https://dinoanimals.pl/zwierzeta/strus-najwiekszy-ptak-swiata/
  • https://pl.agrolab.rs/dlaczego-i-dlaczego-strusie-chowają-głowę-w-piasku strusie-963

Zobacz również

Poprzedni artykułFlaming karmazynowy
Następny artykułRosiczka okrągłolistna

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Trzewikodziób

Trzewikodziób Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jeden z najbardziej niezwykłych ptaków występujących naturalnie wyłącznie...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...
Skip to content