Struś czerwonoskóry
Struś czerwonoskóry, struś, struś masajski, struś północnoafrykański (Struthio camelus) to gatunek dużego, nielotnego ptaka z rodziny strusi (Struthionidae).
Występowanie
Strusie żyją aktualnie jedynie na suchych i piaszczystych terenach środkowej i południowej Afryki.
Morfologia
Struś może osiągnąć wysokość do 2 metrów. Samce posiadają upierzenie czarno-białe, natomiast samice są koloru szaro-brązowego. Charakterystyczną cechą strusia jest mała głowa, duże oczy i długa szyja. Głowa i szyja pokryte są cienką warstwą puchu. Nogi strusia są długie, mocne, zakończone dwoma palcami.
Długość ciała wynosi od 210 do 275 cm u samca, a 175 do 190 cm u samicy. Długość czaszki to około 17,9 cm, a długość dzioba wynosi około 10,4 cm. Samiec osiąga wagę 100–156 kg, a samica 90–110 kg. Ptak ma doskonały wzrok: widzi dobrze na odległość do 5 km.
Rozmnażanie
Samica strusia składa od 15 do 60 jaj, a miejscem ich składania jest dół w ziemi. Jajo strusie waży około 3 kg, jest błyszczące, kremowe, największe ze wszystkich ptasich jaj – osiąga 15 cm długości i jest równe 24 jajom kurzym.
Czas wysiadywania (zarówno przez samice, jak i przez samców) wynosi około 40 dni. W związku z ubarwieniem ciała samice wysiadują jaja w dzień, a samce w nocy. Po trzech dniach od wyklucia młode opuszczają gniazdo, dołączając czasem do młodych z innych gniazd. Młode zostają pod opieką rodziców do dziewięciu miesięcy. Dojrzałość płciową osiągają od drugiego do czwartego roku życia.
Odżywianie
Struś żywi się nasionami, trawą, liśćmi, korzeniami i owocami. W jego diecie znaleźć można także zwierzęta bezkręgowe. Struś w niewoli potrzebuje zjeść do 3,5 kg karmy dziennie. Co ciekawe, ptaki te są w stanie przetrwać dłuższy okres czasu bez wody.
Strusie posiadają czterokomorowy żołądek i jelito cienkie osiągające długość 14 m. Ponadto celowo połykają kamienie i inne twarde przedmioty, dzięki czemu trawienie twardej i suchej roślinności stepowej nie sprawia im problemów.
Zwyczaje – fakty i mity
Strusie terytorium wynosi od 2 do 15 km. Strusie żyją w stadach od 5 do 50 osobników. W pobliżu takiego stada można dość często spotkać także większe stada np. antylop i zebr.
Strusie bardzo lubią wodę i jeśli tylko jest okazja, biorą mokre kąpiele.
Zagrożony struś ucieka, ale może też zadać obrażenia, a nawet zabić swoimi silnymi nogami. Może kopać tylko do przodu. Wbrew powszechnemu przekonaniu strusie nie zakopują głowy w piasek, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Ten mit prawdopodobnie pochodzi od Pliniusza Starszego (23–79 n.e.), który napisał, że ptaki te wbijają głowy i szyje w ziemię, myśląc, że wtedy całe ich ciało jest ukryte. Opinia ta może też być skutkiem błędnej interpretacji wkładania przez strusie głowy w piasek w celu połykania piasku i otoczaków lub aby w ten sposób oczyścić pióra i skórę z różnych pasożytów.
Struś na dłuższych dystansach biega z prędkością 50 km/h, a w sprincie nawet do 70 km/h.
Długość życia strusia dochodzi do 45 lat.
Źródła
- https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stru%C5%9B_czerwonosk%C3%B3ry
- https://www.medianauka.pl/strusie
- https://dinoanimals.pl/zwierzeta/strus-najwiekszy-ptak-swiata/
- https://pl.agrolab.rs/dlaczego-i-dlaczego-strusie-chowają-głowę-w-piasku strusie-963