asd

Lejkowiec dęty

Zobacz również

Lejkowiec dęty (Craterellus cornucopioides (L.) Pers.) to gatunek grzybów z rodziny Kolczakowatych (Hydnaceae).

Nazewnictwo

Lejkowiec dęty w polskim piśmiennictwie mykologicznym był opisywany jako stroczek ciemnobrunatny i lejkowiec gładki, a jego nazwy regionalne to skórzak, cholewka, wronie uszy, wroniaki, kominki. 

Morfologia

Kapelusz grzyba osiąga od 3-8 cm średnicy, a kształt ma trąbkowato-lejkowaty z podwiniętym brzegiem, pofałdowanym w dojrzałych okazach. Część wewnętrzna jest początkowo brązowoczarna, później czarnosiwa, w końcu czarna, z nieregularnymi rzadkimi łuskami. Zewnętrzna jest szarobrązowa, najpierw gładka, potem pomarszczona. Zewnętrzną stronę całego owocnika pokrywa hymenium, dlatego w dojrzałych okazach białe zarodniki zabarwiają ją na biało.

Trzon osiąga wysokość od 5-12 cm. Jest wewnątrz pusty, od dołu ku górze rozszerza się lejkowato, płynnie przechodząc w kapelusz. W górnej części jest często rozdarty. Powierzchnia jest gładka lub pomarszczona, o barwie siwobrązowej lub siwoczarnej. Starsze trzony, podobnie jak kapelusz, są biało oprószone od zarodników.

Miąższ ma cienki, z początku szaroczarny, potem całkiem czarny. Jest dość elastyczny i sprężysty. Po ususzeniu staje się łamliwy, ale po namoczeniu znów odzyskuje elastyczność. Smak ma nieznaczny, a zapach przyjemny. Zarodniki mają 12-15 × 7-8,5 µm średnicy, są gładkie, bezbarwne.

Lejkowiec dęty
Zdj. 1. Lejkowiec dęty. © Źródło: Canva.

Występowanie i siedlisko

Lejkowiec dęty występuje niemal wyłącznie na półkuli północnej: w Ameryce Północnej i Środkowej, Europie i Azji. Jego północny zasięg sięga po środkową część Półwyspu Skandynawskiego i Zatokę Hudsona w Kanadzie. Na półkuli południowej występuje tylko na wyspie Nowa Gwinea.

W Polsce wytwarza owocniki od sierpnia do listopada w lasach liściastych i mieszanych, zwykle kępami, najczęściej na obszarach podgórskich. Zazwyczaj rośnie pod bukami i dębami. Lejkowiec dęty występuje od sierpnia do listopada. Ponadto pojawia się w skupiskach liczących kilka sztuk. 

Znaczenie kulinarne

Lejkowiec dęty to grzyb jadalny, jednak ze względu na mało apetyczny wygląd oraz czernienie podczas gotowania najczęściej bywa suszony, mielony na proszek i używany jako przyprawa do zup i sosów. Ma jednak mierne własności smakowe i ze względu na coraz rzadsze występowanie nie powinien być zbierany.

Dawniej wykorzystywano go do przyrządzenia farszu do pierogów czy naleśników lub jako dodatek do jajecznicy.

Gatunki podobne

Trudno go pomylić z innym grzybem ze względu na charakterystyczny wygląd i brak podobnych do niego gatunków. Jednak najbardziej przypomina go lejkowniczek pełnotrzonowy (Pseudocraterellus undulatus).


Źródła

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lejkowiec_dęty
2. https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/grzyby/lejkowiec-dety-trabka-umarlych-czy-grzyb-jest-jadalny-wlasciwosci/508c3es
3. https://www.ekologia.pl/wiedza/grzyby/lejkowiec-dety

© Źródło zdjęcia głównego: Canva.

Zobacz również

Popularne artykuły

Koźlarz babka

Koźlarz babka, inaczej zwany kozakiem, to powszechnie występujący w polskich lasach jadalny grzyb, cieszący się dużą popularnością.

Siedzuń sosnowy

Siedzuń sosnowy, szmaciak gałęzisty (Sparassis crispa (Wulf.) Fr.) to gatunek grzybów jadalnych z rodziny siedzuniowatych (Sparassidaceae). Nazewnictwo

Muchomor czerwony

Muchomor czerwony (Amanita muscaria (L.) Lam.) to gatunek grzybów należący do rodziny muchomorowatych (Amanitaceae). Jest to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny gatunek muchomora. Często...
Skip to content