Czubajka kania

Zobacz również

Czubajka kania (Macrolepiota procera) to gatunek grzybów, który wpisuje się w świat przyrody jako pożądany składnik kulinarny. Ta wyjątkowa grzybnia, znana ze swojego imponującego wyglądu i wyjątkowego smaku, przyciąga uwagę zarówno miłośników przyrody, jak i koneserów kuchni.

Systematyka i historia

Czubajka kania należy do rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae). Nazwa naukowa tego gatunku, Macrolepiota procera, oznacza ‘wielki łuskowaty parasol’, nawiązując do charakterystycznego parasolowatego kształtu kapelusza. Pierwsze zdiagnozowanie tego grzyba miało miejsce w roku 1772, kiedy to Joannes Antonius Scopoli nadał mu nazwę Agaricus procerus. W roku 1948 Rolf Singer przeniósł ten gatunek do rodzaju Macrolepiota.

Morfologia

Czubajka kania ma kapelusz przypominający parasol, o średnicy od 10 do 30 cm, z charakterystycznym garbkiem na środku. Kapelusz zmienia się w miarę dojrzewania, początkowo jest brązowy, później białawy z dużymi brązowymi łuskami. Blaszki są gęste i szerokie, a trzon osiąga długość od 15 do 40 cm i jest zakończony bulwą o średnicy do 4 cm. Miąższ jest biały, miękki i nie zmienia koloru po uszkodzeniu.

Występowanie 

Czubajka kania występuje na obszarze całej Polski, rosnąc na brzegach lasów liściastych i iglastych, polanach leśnych, łąkach, parkach i pastwiskach. Unika terenów kwaśnych i wilgotnych, preferując gleby gliniaste i zasobne w wapń. Owocniki pojawiają się od lata do późnej jesieni.

Czubajkę kanię łatwo uprawiać w ogrodzie. Preferuje miejsca słoneczne lub lekko zacienione i obniżenia terenu, w których zbiera się woda spływowa. Uprawia się ją na płytkiej pryzmie z odpadów drewnianych, trocin i liści, którą należy regularnie zasilać dodatkową biomasą, np. skoszoną trawą, gałęziami itp. Grzybnię zaszczepia się na pryzmie przy użyciu zarodników zebranych bezpośrednio z dojrzałych kapeluszy lub poprzez dolne części trzonu, zawierające fragmenty grzybni.

Znaczenie kulinarne

Ten gatunek grzyba jest jadalny i ceniony za swój smak i aromat. Czubajka kania często jest wykorzystywana jako grzyb przyprawowy. Popularne metody przygotowywania obejmują panierowanie i smażenie kapeluszy w formie kotleta. Warto jednak zaznaczyć, że zbieranie grzybów wymaga dokładnej identyfikacji, aby uniknąć pomyłek i niebezpieczeństwa.


Źródła

  • 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Czubajka_kania
  • 2. https://grzybofil.pl/czubajka-kania/
  • 3. https://nagrzyby.pl/atlas?id=38

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Chrumps. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułRumianek pospolity
Następny artykułBorowik szlachetny

Popularne artykuły

Siedzuń sosnowy

Siedzuń sosnowy, szmaciak gałęzisty (Sparassis crispa (Wulf.) Fr.) to gatunek grzybów jadalnych z rodziny siedzuniowatych (Sparassidaceae). Nazewnictwo

Pieprznik jadalny

Pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius Fr.) to gatunek grzybów z rodziny kolczakowatych (Hydnaceae). Nazewnictwo Pieprznik jadalny ma...

Opieńka miodowa

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: vesna maric (kalipso). Licencja: CC BY-SA 3.0. Opieńka miodowa (Armillaria mellea (Vahl) P. Kumm.) to gatunek grzyba...
Skip to content