Pluskwy to pasożytnicze owady o niewielkich rozmiarach, które żywią się krwią ssaków, w tym ludzi. Ich długość wynosi od 4 do 5 mm. Istnieje ponad 60 gatunków pluskiew. Pluskwa zazwyczaj wybiera ssaki jako swoje ofiary. Większość pluskiew pasożytuje na nietoperzach. Niektóre gatunki pluskiew napadają na ludzi oraz wybrane rodzaje ptaków.
Ludzie najczęściej zostają pogryzieni przez pluskwy domowe. Pasożyty te żerują głównie w nocy, a w ciągu dnia chowają się w różnych zakątkach w mieszkaniu. Pluskwy domowe można znaleźć w zakamarkach łóżka, w szparach mebli, za tapetami oraz za listwami przypodłogowymi.
Ostatnio obserwuje się wzrost liczby osób, które zostały pogryzione przez pluskwę. Z tego artykułu dowiesz się, czym są pluskwy, jak wygląda ugryzienie przez pluskwę oraz czy pluskwy przenoszą choroby, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Pluskwa – czym jest i jak wygląda?
Pluskwa domowa to niewielki owad, który żywi się krwią ludzi i zwierząt w trakcie ich snu. W Polsce przeważa jeden gatunek tych pasożytów, a mianowicie pluskwa domowa, znana jako pluskwa łóżkowa.
Jak wyglądają pluskwy? Dorosła pluskwa z wyglądu przypominać może pestkę jabłka. Pasożyty te są płaskie, owalne i mają brązowy kolor. Ich wygląd zmienia się w czasie jedzenia. Po nasyceniu się krwią insekty te mogą się powiększyć i zmienić kolor na bardziej czerwony. Rozmiar dojrzałej pluskwy wynosi około 5 mm.
Pluskwy domowe nie potrafią skakać ani latać. Najczęściej znajdują się bardzo blisko łóżka. Pluskwy atakują najczęściej w godzinach między 1 a 5 rano. Pasożyty są przyciągane do żywiciela przez ciepło ciała, emitowany dwutlenek węgla oraz substancje uwalniane przez skórę. Gdy pluskwy nasycą się krwią, wracają do swoich kryjówek.
Pluskwy dość szybko powiększają swoją populację. Samice pluskwy potrafią złożyć dziennie od 2 do 10 jaj. Z jaja pluskwy po około 10 dniach wylęga się nimfa. Larwa dojrzewa przez okres od 5 do 6 tygodni.
Choć pokarm jest niezbędny do poprawnego wzrostu i rozwoju pluskiew domowych, to dorosłe osobniki wykazują niezwykłą odporność na głód. Potrafią przetrwać bez pożywienia przez okres ponad 12 miesięcy.
Pluskwa domowa potrafi przebyć ponad kilkanaście metrów, aby dotrzeć do swojej ofiary i wyssać krew żywiciela.
Skąd się biorą pluskwy?
Pluskwy domowe mogą się przedostać do naszych domów na różne sposoby. Najczęściej są przynoszone z miejsc, gdzie już żerują, takich jak hotele, schroniska czy środki komunikacji miejskiej. Pasożyty te mogą ukrywać się w ubraniach, bagażach oraz używanych meblach, co ułatwia im przenoszenie się do nowych miejsc.
Najbardziej narażone na ataki pluskiew są osoby, które często podróżują i korzystają z wielu obiektów noclegowych i publicznych środków transportu. Pluskwy potrafią przemieszczać się między mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych przez rury, wentylację czy pęknięcia w ścianach.
W mieszkaniu pluskwy występują zazwyczaj w szczelinach mebli. Gniazda pasożytów bardzo często można znaleźć w obudowach gniazdek elektrycznych.
Obecność pluskiew w domu można rozpoznać po charakterystycznych odchodach, które można dostrzec gołym okiem. Odchody pluskiew wyglądają jak brązowe lub czarne kropki.
Obecność pluskiew w mieszkaniu można rozpoznać również po bardzo charakterystycznym zapachu, który przypomina zjełczałe maliny.
Małe czerwone plamki krwi na pościeli również mogą świadczyć o obecności pluskiew domowych. Dlatego warto regularnie sprawdzać swoją pościel.
Mikroskopijne wylinki mogą być widoczne na pościeli jako małe brązowe łuski. Wylinki są pozostałościami po procesie wzrostu i rozwoju pluskiew, które zrzucają swoje zewnętrzne powłoki podczas przechodzenia przez kolejne stadia rozwoju.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Ugryzienie pluskwy nie jest bolesne, ponieważ pasożyt podczas ugryzienia wstrzykuje znieczulający środek. Ślady ugryzień zazwyczaj pojawiają się następnego dnia u żywiciela pluskwy – są to czerwone plamki lub małe guzki skórne. Często przypominają one pokrzywkę. Zdarza się, że po ugryzieniu pluskwy pojawiają się pęcherze krwotoczne.
Ślady po ugryzieniu pluskwy wywołują bardzo silny świąd, który trwa od 7 do 14 dni.
Ugryzienie pluskwy można pomylić z ukąszeniem przez inne owady ze względu na podobne objawy skórne i reakcje alergiczne.
Objawy ugryzienia pluskwy
Objawy ugryzienia pluskiew wyglądają jak małe czerwone kropki lub wypukłe ślady na skórze. Często układają się w charakterystyczny wzór – linię prostą lub niewielkie skupiska po 3-4 ukąszenia. Miejsca ukąszeń mogą być lekko obrzęknięte i swędzące. Objawy ugryzienia pluskwy domowej różnią się w zależności od indywidualnej reakcji organizmu.
Objawy ugryzienia pluskwy to:
- uporczywy świąd i zaczerwienienie skóry,
- wysypka lub obrzęk w miejscu ugryzienia pluskwy,
- czasami pojawiają się drobne pęcherzyki lub bąble,
- u niektórych osób mogą wystąpić silniejsze reakcje alergiczne, które prowadzą do większego obrzęku.
Ugryzienie pluskwy można pomylić z ugryzieniem komara. Różnica polega na tym, że ugryzienie pluskwy zazwyczaj zostawia charakterystyczne ślady na skórze, takie jak czerwone plamki lub małe guzki, które mogą występować w rzędzie bądź w grupie na skórze, podczas gdy ugryzienie komara jest zazwyczaj pojedyncze.
Czy ugryzienie pluskwy jest groźne?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pluskwy mogą przenosić groźne choroby? Pluskwy żywią się krwią, jednak nie ma naukowych badań, które wskazywałyby na to, że mogą one przenosić takie choroby jak malaria czy borelioza. Ugryzienie przez pluskwy nie jest szczególnie groźne dla zdrowia człowieka.
Ukąszenie pluskwy przede wszystkim wywołuje duży dyskomfort psychiczny. Osoby, które mają te pasożyty w swoim mieszkaniu, odczuwają silny lęk i mają problemy ze snem. Obecność pluskiew domowych negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne człowieka, ponieważ mieszkańcy obawiają się tego, że znowu mogą zostać pogryzieni.
Miejsca ugryzień mogą wywoływać silny świąd i być bolesne. Jeśli osoba ukąszona będzie je drapać, może w konsekwencji doprowadzić do zakażenia. Stanie się tak, jeśli bakterie znajdujące się pod naskórkiem lub paznokciem dostaną się do rany powstałej w wyniku drapania.
W bardzo rzadkich przypadkach ugryzienie pluskwy może wywołać gorączkę, osłabienie oraz inne objawy podobne do reakcji alergicznej.
Co pomaga na ugryzienie pluskwy
Jak leczyć ugryzienie pluskwy? Pogryzienie przez pluskwy może być leczone za pomocą różnych metod. Czerwone plamki po ugryzieniu pasożytów ustępują samoistnie. Najbardziej dokuczliwy jest silny świąd w miejscu ukąszenia pluskiew. Lekarze zazwyczaj przepisują maści z cynkiem lub leki przeciwhistaminowe.
Skorzystać można również z maści, które są dostępne bez recepty – na przykład maść Hydrocort i krem Maxicortan.
Ważne jest również to, aby postarać się pozbyć tych insektów z domu. Zwalczanie pluskiew jest procesem złożonym i często wymaga profesjonalnej pomocy.
Pluskiew można pozbyć się, stosując domowe sposoby. Ubrania powinniśmy prać w bardzo wysokiej temperaturze, ponieważ zabija ona pasożyty. Dzięki częstemu odkurzaniu możemy pozbyć się jaj pluskiew. Zainfekowaną pościel oraz inne tkaniny, które zawierają ślady pluskiew, powinniśmy wyrzucić albo bardzo dokładnie wyczyścić. W mieszkaniu można stosować również olejki eteryczne, na przykład miętowy i eukaliptusowy – ich zapach odstrasza pluskwy.
Domowe metody mogą się nie sprawdzić w zwalczaniu pluskiew. W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które zajmują się dezynsekcją.
Czy ozonowanie zabija pluskwy?
Ozonowanie jest jedną z metod zwalczania pluskiew. Polega ona na wprowadzeniu ozonu w celu dezynsekcji. Ozon, który jest silnym utleniaczem, zabija pluskwy oraz ich jaja. Technika ta jest stosowana przez specjalistów do zwalczania insektów. Ozon w stężeniu 10 ppm skutecznie eliminuje również komary, muchy, roztocza oraz inne owady.
Ozonowanie nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka pod warunkiem, że jego stężenie w mieszkaniu czy innym pomieszczeniu nie przekracza 120 µg/m³.
Ugryzienie pluskwy nie zagraża zdrowiu, ale jego objawy bywają uciążliwe. Swędząca skóra i zaczerwienienie w miejscu ukąszenia mogą utrzymywać się przez kilka dni. Gniazd pluskiew bardzo trudno się pozbyć. Dlatego warto dokładnie obserwować swoją pościel i wszelkie zmiany na skórze. Szybko podjęte działania mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się tych pasożytów.
Wizyta u lekarza po ukąszeniu pluskwy może być wskazana, gdy ukąszenie dotyczy dzieci lub osób cierpiących na alergię. W takich przypadkach lekarz może zalecić odpowiednie leczenie, aby złagodzić jego objawy.
Zachęcamy do przeczytania artykułów o podobnej tematyce:
- Jakie polskie zioła lecznicze powinniśmy posiadać w domowym zielniku?
- Zdrowa skóra – sekrety naturalnej pielęgnacji
- Jak krew „współpracuje” z naszym organizmem?
Źródła
- https://www.allecco.pl/artykuly/ugryzienia-pluskwy-domowej-wyglad-leczenie-jak-zwalczyc-pluskwy.html
- https://www.e-zikoapteka.pl/artykuly/jak-rozpoznac-ugryzienie-pluskwy.html
- https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/pluskwa-domowa-lozkowa-ugryzienie-pluskwy-jak-sie-pozbyc-pluskiew,6645,n,168
- https://www.aptelia.pl/czytelnia/a703-Jak_wyglada_ugryzienie_pluskwy_Objawy_i_sposoby_leczenia