Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Zobacz również

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości ludzkie. Jednak naukowcy uważali, że ludzie nie mogli żyć w Ameryce Północnej podczas epoki lodowcowej obok gigantycznych ssaków. Dlatego przez długi czas upierali się, że szczątki ludzkie musiały w jakiś sposób znaleźć się w tamtym miejscu dużo później. Mylili się.

Ludzie, badania, dowody

Ponad dekadę temu archeolodzy z Uniwersytetu Florydzkiego przeprowadzili badanie, które wykazało, że wszystkie powyższe skamieniałości powstały w tym samym czasie. Przeanalizowali stężenia pierwiastków ziem rzadkich w różnych kościach ze stanowiska Vero Beach i stwierdzili, że wszystkie statystycznie do siebie pasują1. Stało się więc jasne, że ludzie żyli i umierali w Ameryce Północnej o wiele wcześniej, niż sądzono. 

Wcześniej uważano, że najwcześniejszymi Amerykanami były ludy Clovis, których narzędzia odkryto w pobliżu Clovis w Nowym Meksyku w latach 20. i 30. XX wieku. Z kolei w artykule Nature z 2012 roku znajdujemy przegląd niektórych dowodów sprzed Clovis, które obejmują kamienne narzędzia z Teksasu, pozostałości dużego obozowiska z Chile, skamieniałe koprolity z jaskini w Oregonie oraz miejsca w Tennessee i na Florydzie, gdzie w latach 80. i 90. XX wieku odkryto dowody na polowanie na mamuty sprzed czasów Clovis2. Do tej „powolnej lawiny odkryć”2 dołączyły dowody z Vero Beach, zmuszając naukowców do zrewidowania historii.

Ludzie zwlekają

I tu można zadać pytanie: dlaczego tak długo trzeba było czekać na korektę tej historii, skoro niektóre z tych stanowisk sprzed Clovis zostały odkryte dziesiątki lat temu? Dlatego że nie spieszono się, aby te dowody zbadać i aby je zgłosić. Ale dlaczego się z tym nie spieszono? Dlatego że trzymanie się określonej narracji ma silniejszy wpływ niż dowody zaprzeczające tej narracji.

Na przykład przez wiele lat wśród archeologów utrzymywała się narracja mówiąca o tym, że starożytni ludzie migrowali podczas epoki lodowcowej z Azji do Ameryki przez most lądowy Beringa. W końcu niektórzy odważyli się zasugerować, że starożytni podróżowali łodziami wzdłuż wybrzeża (tzw. migracja przybrzeżna), a jeszcze rzadszy głos sprzeciwu sugeruje, że przepłynęli prosto przez Atlantyk. A dlaczego tak długo trzeba było czekać na pojawienie się tych alternatywnych koncepcji? Archeolog z Uniwersytetu Oregońskiego, Jon Erlandson, powiedział Nature:

Kiedyś ostrzeżono mnie, żebym nie pisał w swojej pracy doktorskiej o migracji przybrzeżnej. Mój doradca powiedział, że zrujnuję swoją karierę2.

Skoro tak łatwo zrujnować swoją karierę, kwestionując sposób migracji z epoki lodowcowej, to co by się stało z karierą badacza, który zakwestionowałby historię wymarcia dinozaurów miliony lat przed pojawieniem się człowieka, ośmielając się rozważyć dowody na to, że dinozaury i ludzie żyli razem? A o niektórych takich dowodach pisaliśmy  tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.

Ludzie tłumią dowody

Kurczowe trzymanie się pierwszej narracji o ludach Clovis przez wiele lat tłumiło interpretację dowodów na istnienie człowieka sprzed kultury Clovis. Podobny schemat miał miejsce, gdy w Afryce odkryto kości stopy ludzkiej i uznano je za należące do wymarłej małpy – powodem była wiara w dogmat ewolucji człowieka3.

Nie wiemy więc, czy nie dokonano jeszcze wielu innych odkryć, które zostały błędnie zinterpretowane, ponieważ nie były zgodne z ewolucyjnym paradygmatem.


Przypisy

  1. Torrent, D. New UF study shows early North Americans lived with extinct giant beasts. University of Florida News. Posted on news.ufl.edu May 3, 2012.
  2. Curry, A. 2012. Coming to America. Nature. 485(7396): 30-32.
  3. Thomas, B. Human Foot Bone Misidentified as Lucy’s. Creation Science Updates. Posted on icr.org February 18, 2011; dostęp: 19.04.2023.

Opracowano na podstawie: B. Thomas, „Scientists late to recognize human and giant mammal coexistence”, opublikowane na icr.org 30 maja 2012.

Zobacz również

Poprzedni artykułDrzewo oliwne
Następny artykułOczar wirginijski

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...

Era kenozoiczna

Kenozoik jest najwyższym z trzech głównych działów fanerozoiku, dwoma pozostałymi są mezozoik i paleozoik (ryc. 1). Termin...
Skip to content