asd

Afrojeż białobrzuchy

Zobacz również

Afrojeż białobrzuchy (Atelerix albiventris) to gatunek jeża występujący powszechnie na terenie centralnej i wschodniej Afryki. Zwierzęta te żyją głównie na sawannach i terenach rolniczych, rzadko można je natomiast spotkać w lasach. Duży zasięg występowania i stabilna liczebność przedstawicieli tego gatunku sprawia, że, Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zalicza afrojeża do gatunków najmniejszej troski (czyli niezagrożonych wyginięciem). Afrojeże białobrzuche są również popularnymi zwierzętami domowymi w wielu krajach.

Wygląd

Afrojeż białobrzuchy wyróżnia się owalnym kształtem ciała. Typowy przedstawiciel tego gatunku mierzy około 21 centymetrów długości i waży od 250 do 600 gramów. Samice są zazwyczaj większe od samców. Charakterystycznymi cechami tego zwierzęcia są krótkie łapki, niewielki ogon o długości około 2,5 cm, długi pyszczek, duże uszy i wąsy oraz małe paciorkowate oczy. W przeciwieństwie do innych jeży, afrojeż ma zazwyczaj cztery palce na tylnych łapach. Niekiedy w miejscu brakującego palca pojawia się mała wypustka kostna.

Afrojeże mogą mieć różne umaszczenie. Charakterystyczne dla dzikich osobników są brązowe lub szare kolce z jasnymi końcówkami, a także szare futerko z brązowymi plamkami w okolicach pyszczka. Brzuszek i łapki zazwyczaj są białe. Górna część ciała pokryta jest kolcami o długości od 0,5 do 1,7 centymetra, najdłuższe z nich znajdują się na głowie.

Występowanie i środowisko

Afrojeże białobrzuche żyją na dużym obszarze Afryki Środkowej. Środowisko ich naturalnego występowania rozciąga się od Gambii i Senegalu po Somalię i Mozambik. Preferują łąki i niewielkie zagajniki znajdujące się na wysokości do 2000 metrów. Przedstawiciele tego gatunku zazwyczaj wybierają suche, skaliste lub trawiaste miejsca. Unikają natomiast gęstych lasów i terenów podmokłych.

Głównymi naturalnymi wrogami afrojeży są puchacze mleczne, szakale, hieny i ratele miodożerne.

Jeż ten preferuje temperatury od 24 do 30°C. W bardziej upalne dni chroni się w norach i zapada w estywację. Stan ten często związany jest z brakiem pożywienia. Trwa maksymalnie do 6 tygodni. Natomiast gdy jest zimniej, afrojeż przechodzi w stan hibernacji, aby oszczędzać energię.

Afrojez-bialobrzuchy-2
Zdj. 1. Afrojeż białobrzuchy. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Pueri Michał Klimont. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zachowanie

Afrojeż białobrzuchy prowadzi samotniczy tryb życia. Jest aktywny przede wszystkim nocą. Chociaż przemieszcza się głównie po ziemi, w razie potrzeby potrafi też pływać i wspinać się. Najczęściej żywi się owadami, larwami, ślimakami oraz pająkami. Czasem je też skorpiony i jadowite węże.

Dźwięki wydawane przez afrojeże zazwyczaj przypominają chrumkanie, syczenie i ciche ćwierkanie. W trakcie zalotów samce wydają odgłosy podobne do ptasich.

W sytuacji zagrożenia afrojeż broni się, napinając mięśnie i stawiając kolce, a następnie zwijając się w kulkę. Jeśli drapieżnik nie ustępuje, jeż próbuje wbić w niego swoje kolce, jednocześnie wydając głośne odgłosy w postaci syku i chrumkania.

Charakterystyczne dla afrojeży jest tzw. samonamaszczanie. Polega ono na wcieraniu w kolce piany powstałej ze zmieszania śliny z nowym intensywnym zapachem. Zachowanie to służy obronie przed drapieżnikami.

Rozmnażanie

Samice afrojeży mogą rozmnażać się przez cały rok. Młode najczęściej jednak przychodzą na świat w porze deszczowej, gdy jest wystarczająco dużo pożywienia. Samica rodzi zazwyczaj jeden miot rocznie, liczący z reguły od 4 do 5 młodych. Sporadycznie zdarzają się też mniejsze mioty liczące 2-3 osobniki i większe (do 10 osobników).

Ciąża trwa od 30 do 40 dni. Młode rodzą się ślepe, bez futra i z miękkimi kolcami, które twardnieją po kilku godzinach. Waga młodego afrojeża po narodzinach wynosi około 10 gramów. Matka karmi swoje potomstwo przez około 6 tygodni. Dojrzałość płciową młode osiągają w wieku od dwóch do trzech miesięcy. Dzikie osobniki żyją zazwyczaj około 3 lat. Natomiast zwierzęta w niewoli dożywają nawet 10 lat.

W niewoli

Żyjące w prywatnych hodowlach afrojeże zwykle przebywają w specjalnych klatkach, których standardowym elementem wyposażenia są kołowrotki. Biegające po nich jeże mogą w ciągu nocy przemierzyć dystans nawet 8 kilometrów.

Regularnie karmione i trzymane w odpowiednich warunkach. jeże na ogół są odporne na różnego rodzaju choroby. Starsze osobniki mogą jednak zapadać na nowotwory.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Four-toed_hedgehog [dostęp: 19.08.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Nacaru. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułSpinel
Następny artykułIbis biały

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...

Lis polarny

Lis polarny Lis polarny (Alopex lagopus), zwany inaczej pieścem lub piesakiem (Vulpes lagopus),...
Skip to content