Kwietnik

Zobacz również

Kwietnik

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Syrio. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Kwietnik (Misumena vatia), zwany również pająkiem-kameleonem, to interesujący gatunek pająka z rodziny ukośnikowatych, który występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest dość pospolity i można go spotkać na otwartych terenach takich jak pola uprawne, łąki, bagna, ogrody, obrzeża lasów i ścieżek. Zobaczyć go można przede wszystkim od maja do lipca.

Nazwa rodzajowa “Misumena” pochodzi od greckiego słowa “misúmenos”, co oznacza “znienawidzony”. Gatunek ten charakteryzuje się zdolnością do zmiany ubarwienia, dostosowując je do miejsca, w którym przebywa, a także do rodzaju owadów, na które poluje. Ubarwienie może być białe, żółte lub brązowawe, w różnych odcieniach. Zmiana ubarwienia zajmuje od 6 do 25 dni. Młode osobniki nie wykazują dostosowania kolorystycznego. Również samce tego gatunku nie zmieniają koloru. Samiec ma ciemne przednie odnóża i brązowy głowotułów, a odwłok żółty z ciemnym wzorem. Młode kwietniki są przeważnie zielone.

Kwietnik to stosunkowo mały pająk. Samice są większe od samców. Długość ciała samic wynosi od 7 do 10 mm, a samców od 3 do 5 mm. Ich odnóża są ukośnie rozstawione, podobnie jak u kraba, a przednie są dłuższe od tylnych. Posiadają umiejętność chodzenia bokiem i do tyłu. Na głowotułowiu pająka znajdują się cztery pary oczu: dwie z przodu i dwie po bokach wzgórka ocznego.

Kwietnik nie buduje sieci, a wykorzystuje wytworzoną nić jako narzędzie do szybkiego przemieszczania się. Pająk ten poluje przede wszystkim na kwiatach, na których czatuje na swoje ofiary. Można go jednak spotkać także na liściach drzew. Po błyskawicznym ataku na kompletnie zaskoczone ofiary wstrzykuje im jad i soki trawienne, a następnie spożywa je na miejscu, wysysając rozpuszczone przez soki trawienne wnętrzności, tak że pozostaje tylko chitynowy oskórek. Skutecznie atakuje różne owady, w tym jadowite pszczoły i osy.

Kopulacja kwietnika odbywa się wiosną i wczesnym latem. Samiec przez pewien czas zwisa z odwłoka samicy podczas kopulacji. Samica składa jaja w kokonie jajowym pomiędzy liśćmi, które łączy ze sobą nicią. Młode pająki zimują w ściółce i wychodzą na wiosnę.

Kwietnik został wybrany przez The European Society of Arachnology europejskim pająkiem 2006 roku.

Warto podkreślić, że kwietnik jest pająkiem bardzo korzystnym dla ogrodnictwa, gdyż jest skutecznym naturalnym środkiem przeciwko szkodliwym owadom, takim jak mszyce, muchy i inne szkodniki roślin. 

Dla człowieka pająk ten jest zupełnie niegroźny. W związku z tym, jeśli spotkamy kwietnika, warto zwrócić uwagę na jego ciekawe cechy, a jednocześnie nie zakłócać jego naturalnego środowiska.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Quartl. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Źródła

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwietnik_(pająk)
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Misumena
3. https://swiatrolnika.info/informacje/polski-pajak-kameleon.html
4. https://www.medianauka.pl/kwietnik

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Bram vd Bergh. Licencja: CC0 1.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Trzewikodziób

Trzewikodziób Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jeden z najbardziej niezwykłych ptaków występujących naturalnie wyłącznie...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...
Skip to content