Krab w bursztynie – z morza do lasu?

Zobacz również

O życiu uwięzionym w bursztynie pisaliśmy już nieco tutaj, ale ciekawostek na ten temat jest więcej. Na przykład nie tak dawno temu odkryto w bursztynie maleńkiego kraba1 – mniejszego niż paznokieć człowieka. Znaleziony został w Birmie, w skałach, których wiek szacuje się na 99-100 milionów lat.

Zdziwieni naukowcy

Naukowcy, którzy dokonali tego odkrycia, nie potrafią wyjaśnić, w jaki sposób ten mały krab został uwięziony w bursztynie. Główny autor tego badania, dr Javier Luque z Wydziału Biologii Organizmicznej i Ewolucyjnej Uniwersytetu Harvarda, powiedział:

Ten okaz jest spektakularny, jedyny w swoim rodzaju. Jest całkowicie kompletny i nie brakuje mu ani jednego włosa na ciele, co jest niezwykłe2.

W bursztynie z tego samego stanowiska w Birmie znaleziono wiele okazów zwierząt lądowych (jaszczurki, pająki, owady i ptaki). Nie było to jednak wielkim zaskoczeniem, jako że bursztyn to kopalna żywica drzew, a drzewa żyją na lądzie. Natomiast stworzenie morskie zachowane w bursztynie to zagwozdka dla naukowców ewolucjonistów. Nie pierwsza zresztą. W 2019 r. w bursztynie z tego samego miejsca znaleziono mięczaka morskiego, amonita3, a w tym samym złożu bursztynu znajdowały się również ślimaki morskie i małżoraczki morskie1.

Gdzie żył mały krab?

Próbując wyjaśnić obecność małego kraba w bursztynie, zespół naukowców doszedł do wniosku:

Jest więc prawdopodobne, że C. athanata [gatunek kraba] został pochowany w środowisku słodkowodnym lub słonawym, gdzie żywica jest wystawiona na działanie organizmów wodnych poprzez zmiany poziomu wody lub wiatry1.

Z takim “wyjaśnieniem” wiążą się pewne problemy1:

1. Podobne kraby znaleziono w skałach, których wiek szacuje się na 110 milionów lat, i zidentyfikowano je jako organizmy morskie, a nie kraby słodkowodne.

2. Mały krab w bursztynie ma dobrze rozwinięte skrzela, bez żadnych struktur podobnych do płuc, co oznacza, że żył w pełni pod wodą. 

3. Bursztyn wewnątrz skorupy kraba zawiera kryształy pirytu, wskazujące na bakterie redukujące siarczany – takie sygnatury chemiczne są powszechne w wodzie morskiej.

4. Jeśli ten krab miałby być słodkowodny, to występuje w niewłaściwych warstwach geologicznych, gdyż zgodnie z rachubami paleontologów ewolucyjnych wyprzedza skamieniałości kraba słodkowodnego o około 50 milionów lat.

5. Bursztyn otaczający kraba zawiera zwęglone włókna drzewne i odchody owadów, co wyraźnie wskazuje na środowisko leśne.

A zatem krab morski musiał zostać przetransportowany do lasu i tam uwięziony w żywicy.

Krab “potopowy”

Najprawdopodobniej ten mały krab, jak również inne morskie stworzenia zostały wyrzucone na ląd przez potężną powódź – potop Noego – która rozerwała także drzewa, sprawiając, że rozlało się tak dużo żywicy. W ten sposób cały las został pogrzebany w osadach. Mieszanie się skamieniałości morskich i lądowych jest powszechne na całym świecie4.


Przypisy

  1. Luque J. i in., Crab in amber reveals an early colonization of nonmarine environments during the Cretaceous, Science Advances 7 (43), 2021; https://www.science.org/doi/pdf/10.1126/sciadv.abj5689, dostęp: 26.05.2022.
  2. Hunt K., Tiny crab preserved in 100-million-year-old amber lived among dinosaurs, opublikowane na cnn.com 20.10.2021, dostęp: 26.05.2022.
  3. Yu T. i in., An ammonite trapped in Burmese amber, Proceedings of the National Academy of Science, opublikowane na pnas.org 13.05.2019, dostęp: 26.05.2022
  4. Clarey T., Dinosaurs in marine sediments: a worldwide phenomenon, Acts & Facts, Institute for Creation Research, czerwiec 2015, s. 16.

Zobacz również

Popularne artykuły

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Dlaczego wymarłe drzewa były najbardziej złożone?

Po raz kolejny świeccy naukowcy dokonali zagadkowego dla nich odkrycia, którego nie potrafią wyjaśnić w ramach swojego światopoglądu. Bo jeśli ewolucja miała...
Skip to content