Ptak jadu nie tyka

Zobacz również

“Jeść jak ptaszek” to znaczy jeść niewiele. Ten zwrot zawiera w sobie myśl, jakoby takie ‘ptasie porcje’ były niemal niczym lub czymś mało znaczącym. Tymczasem dieta i nawyki żywieniowe ptaków są tak naprawdę czymś fascynującym!1. Oto jedna z ciekawostek w tym temacie.

Ptak, owad i wąż

Ptaki zjadają osy i pszczoły, z których jedna może w swoim żądle mieć jad wystarczający do zabicia wielu ptaków2,3. Jak w takim razie działa ten wycinek łańcucha pokarmowego?

Rodzina ptaków Meropidae – czyli żołny – słynie z ‘pszczołożerności’. Ptak ten potrafi pozbyć się jadu z pszczoły, zanim ją zje2. Chwyta pszczołę w locie i ustawia ją w taki sposób, aby jej żądło wystawało poza jego dziób. Następnie ptak wielokrotnie uderza żądłem pszczoły o twardy przedmiot, dzięki czemu jad wypływa z żądła. I dopiero wtedy żołna połyka swoją zdobycz, bez uszczerbku na swoim zdrowiu i życiu2.

Podobne zwyczaje mają również dzierzbowrony. Dzierzbowron jest wszystkożerny. Zjada m.in. bezkręgowce, takie jak dżdżownice, ślimaki, krocionogi, pająki i skorpiony, jak również wybrane jaszczurki, żaby, myszy i inne małe zwierzęta oraz niektóre rośliny. Ale lubi też owady, np. mrówki, chrząszcze, ćmy, gąsienice i inne larwy, a także osy i pszczoły. Ten ptak przed połknięciem osy lub pszczoły odłamuje jej żądło3.

Z kolei kukawka kalifornijska potrafi bezpiecznie zjeść grzechotnika, unikając jadowitych kłów węża. Ptak chwyta węża za głowę i rozbija jego czaszkę. Wtedy może bez szwanku skonsumować swoją ofiarę4.

Zwycięski ptak – jaki z tego wniosek

Czy ptak mógłby przypadkowo wytworzyć unikalne cechy i nawyki potrzebne do jedzenia w taki sposób? 

Zdaje się, że chwytanie osy czy pszczoły i pozbawianie jej żądła lub “wypompowywanie” z niego jadu przed połknięciem owada nie jest praktyką, której można nauczyć się metodą prób i błędów. I tak samo przypadkowe dziobanie otwartego pyska grzechotnika tuż obok jego jadowitych kłów nie jest dobrą strategią zaspokajania potrzeb żywieniowych przez ptaka.

Ktoś musiał skonstruować ptaki i zaprogramować je w taki sposób, aby od razu były wyposażone w umiejętności bezpiecznego chwytania i spożywania jadowitych stworzeń. Inaczej już dawno nie byłoby ich na świecie.


Przypisy

  1. Zobacz na przykład: Sherwin, F. 2012. Christmas Island Zoology. Acts & Facts. 41 (12): 16; Sherwin, F. 2020. Hummingbirds by Design. Acts & Facts. 49 (11): 17-19; Johnson, J. J. S. 2021. Eating Bugs Isn’t Always So Simple. Acts & Facts. 50 (10): 20.
  2. Forshaw, J., ed. 1991. Bee-eaters. Encyclopedia of Birds. New York: Smithmark, 144-145.
  3. Adams, A. 2016. Gymnorhina tibicen Australian Magpie. Museums Victoria Collections. Posted on collections.museumvictoria.com; dostęp: 22.02.2023.
  4. Snake vs. Roadrunner Face-off. National Geographic video: https://youtu.be/cbhf-RfaY8Q

Opracowano na podstawie: J. D. Johnson, J. S. James, „Eating like a bird”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, styczeń-luty 2023, s. 20.

Zobacz również

Poprzedni artykułKokos właściwy
Następny artykułŻółw olbrzymi

Popularne artykuły

Mit ewolucji małpy w człowieka

Czy oparcie całej gałęzi nauki o pochodzeniu o mit ewolucji ma sens? Przeciętny czytelnik często wiedziony jest do przekonania,...

Rasy ludzkie – co mówi nauka?

Podobno ludzie dzielą się na odrębne rasy. Taki podział stał się krzywdzący dla wielu grup etnicznych. Dodatkowo teoria ewolucji wzmocniła takie zjawiska,...

Obrzydliwa tajemnica Darwina… jeszcze bardziej obrzydliwa!

Problem braku form przejściowych w zapisie kopalnym zauważył sam Karol Darwin, stwierdzając, że jest to argument przeciwko zaproponowanej przez niego koncepcji stopniowej...
Skip to content