Czy pterozaury miały pióra?

Zobacz również

Pterozaury były latającymi gadami i choć czasami nazywa się je latającymi dinozaurami, to jednak „technicznie” różniły się od dinozaurów. Naukowcy ewolucyjni jeszcze nie tak dawno uważali, że pterozaury miały pióra1, gdyż według nich wygląd włókien na skrzydłach tych gadów świadczy o tym, że były to prymitywne pióra, tak zwane protopióra.

Domniemywane przejście dinozaury-ptaki

Według teorii ewolucji ptaki wyewoluowały z teropodów, a zatem do tej grupy dinozaurów musiały należeć również gatunki upierzone. Nie da się jednak udowodnić takiego przejścia od dinozaura do ptaka. Ptaki różnią się od gadów układami oddechowymi, ich pióra w niczym nie przypominają gadzich łusek, a ponadto dinozaury prawdopodobnie były zimnokrwiste, w przeciwieństwie do ciepłokrwistych ptaków2. Istnieją również inne anatomiczne przeszkody dla tej rzekomej ewolucji.

Pióra czy nie pióra?

Mimo to świeccy paleontolodzy twierdzą, że istnieją kopalne dowody na to, że niektóre dinozaury miały pióra. Jednak inni naukowcy są zdania, że w niektórych przypadkach dinozaurom błędnie przypisano pióra ptaków. Natomiast w innych przypadkach to, co interpretuje się jako protopióra, tak naprawdę jest pozostałością rozkładających się włókien kolagenowych w skórze dinozaurów3 ­– twierdzi tak między innymi Alan Feduccia, ewolucjonista paleoornitolog. Tego rodzaju włókna znaleziono również na szczątkach dinozaurów nieteropodów, na ichtiozaurach oraz na padlinach delfinów i rekinów3.

pterozaury, skrzydła, pióra

Również dwaj paleobiolodzy, David Unwin i David Martill, badali niedawno sprawę „upierzenia” pterozaurów4. Spostrzegli pewną rzecz. Jako dowód piór u dinozaurów traktuje się strukturę rozgałęzień we włóknach ich skrzydeł, jednak Unwin i Martill odkryli, że taka struktura może wystąpić również wtedy, gdy włókna skóry rozkładają się i rozplątują. Jest to pogląd tym bardziej wiarygodny ze względu na to, że takie rozgałęzione włókna występują bardzo rzadko. Na około 30 zachowanych szczątek pterozaurów, w których włókna „proste” są powszechne, rozgałęzione włókna zaobserwowano tylko w trzech okazach pterozaurów. A zatem te rozgałęzione kopalne włókna reprezentują po prostu zakonserwowane zbutwiałe fragmenty skóry. Włókna pterozaurów wyglądają jak włókna dinozaurów, a jedne i drugie to zbutwiała skóra. Trudno więc tu mówić o dowodach na to, że pterozaury miały pióra.

Ponadto przetrwanie włókien kolagenowych to kolejny przykład zachowanej oryginalnej tkanki miękkiej dinozaura. Już sam ten fakt świadczy o tym, że stworzenia te nie mogły żyć miliony lat temu. Wiadome jest, na podstawie laboratoryjnych eksperymentów, że takie biomateriały nie mogą przetrwać nawet miliona lat, nie mówiąc już o setkach milionów lat!

Wniosek

Wniosek jest prosty. Skoro dinozaury i pterozaury nie posiadały piór, to ewolucyjne argumenty za rzekomym przejściem od dinozaura do ptaka jakby… odlatują.


Przypisy

  1. Yang, Z. et al. 2018. Pterosaur integumentary structures with complex feather-like branching. Nature Ecology & Evolution. 3: 24-30.
  2. Clarey, T. 2015. Dinosaurs: Marvels of God’s Design. Green Forest, AR: Master Books, 121-124.
  3. Tay, J. 2019. Feathered pterosaurs: ruffling the feathers of dinosaur evolution. Journal of Creation. 33 (2): 93-98.
  4. Unwin, D. M. and D. M. Martill. 2020. No protofeathers on pterosaurs. Nature Ecology and Evolution. doi.org/10.1038/s41559-020-01308-9.

Opracowano na podstawie: J. Hebert, „Pterosaurs didn’t have feathers”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, styczeń 2021, s. 13.

Zobacz również

Popularne artykuły

Dlaczego atakują nas komary?

Znamy je z uciążliwych dla nas, ludzi, gustów żywieniowych. Potrafią nas zlokalizować między innymi dzięki zdolności wykrywania dwutlenku węgla (CO2) w naszym...

Czy istnieją biologiczne dowody na niedawne stworzenie życia?

Podczas jednej z moich częstych wizyt w biurze dyrektora liceum, jego indywidualna opieka dostarczyła mi lekcję życia, o której nigdy nie zapomniałem. Jego słowa...

Wiek ziemi – co o nim wiemy?

Żadna metoda naukowa nie jest w stanie udowodnić, jaki jest wiek ziemi lub wszechświata. Wszystkie oceny wieku ziemi oparte są na obliczeniach,...