asd

Pantera sundajska

Zobacz również

Pantera sundajska (Neofelis diardi) to gatunek średniej wielkości dzikiego kota, który żyje na Borneo i Sumatrze. Od 2015 roku znajduje się na liście IUCN jako gatunek zagrożony, ponieważ liczba dorosłych osobników nie przekracza 10.000, a populacja wciąż maleje. Głównym zagrożeniem dla tego gatunku jest wylesienie.

Charakterystyka

Jest to zwierzę o solidnej budowie, ważące od 12 do 26 kg. Kły pantery mają długość 5,1 cm, co w proporcji do czaszki jest największe wśród wszystkich współczesnych kotów. Ogon może być równie długi jak ciało, co pomaga w utrzymaniu równowagi.

Zasięg występowania i siedlisko

Pantera sundajska zamieszkuje Borneo i Sumatrę. Na Borneo najczęściej można ją spotkać w nizinnych lasach deszczowych. Na Sumatrze jest bardziej powszechna w terenach górskich.

Między marcem a sierpniem 2005 roku podczas badań terenowych zarejestrowano ślady panter sundajskich. Na obszarze badawczym o powierzchni 56 km² oszacowano, że żyje tam pięć osobników. Cała populacja w Sabah to około 1500-3200 osobników, z czego tylko 275-585 żyje w chronionych rezerwatach, które są wystarczająco duże, by zapewnić przetrwanie więcej niż 50 osobników.

Pantera-sundajska-2
Zdj. 1. Pantera sundajska. © Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: www.photosbypaulo.com. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Ekologia i zachowanie

Zwyczaje pantery sundajskiej są nieznane ze względu na skryty tryb życia. Przypuszcza się, że są samotnikami polującym głównie na ziemi, choć potrafią wspinać się na drzewa, by unikać zagrożeń.

Zagrożenia

Pantery sundajskie są uzależnione od lasów, a ich populacja jest zagrożona wylesianiem w Indonezji i Malezji.

Od lat 70. XX wieku duże obszary leśne w południowej Sumatrze zostały wycięte, zwłaszcza lasy tropikalne. Ich fragmentacja i ekspansja rolnictwa powodują, że dzika przyroda jest coraz bardziej narażona na wpływ działalności człowieka. Borneo ma jedne z najwyższych wskaźników wylesienia na świecie. W połowie lat 80. lasy pokrywały prawie 75% wyspy, ale do 2005 roku zalesionych pozostało tylko 52% Borneo.

Zagrożeniem jest również nielegalny handel dzikimi zwierzętami, a ten jest powszechny.

Populacja sundajskich panter na Sumatrze i Borneo maleje z powodu utraty lasów, przekształcania terenów, nielegalnego wyrębu i polowań. Na Borneo dodatkowym zagrożeniem są pożary lasów.

Zgłoszono przypadki kłusownictwa gdzie miejscowi sprzedają ich skóry za wysoką cenę.

Ochrona

Pantera sundajska jest wymieniona jako gatunek chroniony na Sumatrze, w Kalimantanie, Sabah, Sarawaku i Brunei. Zamieszkują one większość obszarów chronionych na Sumatrze i Borneo.

Od listopada 2006 roku w Borne bada się zachowanie pantery sundajskiej oraz ich ofiar. Projekt zwiększa świadomość na temat potrzeb ochronnych dzikich kotów Borneo.

Pantera sundajska jest jednym z kluczowych gatunków projektu Ochrona Drapieżników w Sabah, który rozpoczął się w lipcu 2008 roku. Projekt ocenia skutki różnych form eksploatacji lasów dla liczebności i gęstości występowania kotów w trzech komercyjnie użytkowanych rezerwatach leśnych. Celem jest ocena potrzeb ochronnych tych kotów i opracowanie planów działań ochronnych we współpracy z badaczami.


Źródła

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Sunda_clouded_leopard [dostęp: 09.08.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: www.photosbypaulo.com. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułSekrety trwałej radości
Następny artykułJak radować się ludźmi?

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...

Lis polarny

Lis polarny Lis polarny (Alopex lagopus), zwany inaczej pieścem lub piesakiem (Vulpes lagopus),...
Skip to content