Okapi leśne

Zobacz również

Okapi leśne

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: derekkeats. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Okapi leśne (Okapia johnstoni) to gatunek ssaka z rodziny żyrafowatych, występujący tylko na terenie Afryki Środkowej, w lasach deszczowych na terenie Demokratycznej Republiki Konga. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Okapia i choć ma pręgi przypominające futro zebry, jest najbliżej spokrewniony z żyrafą.

Okapi zostały odkryte w 1901 roku przez angielskiego zoologa Sir Harry’ego Johnstona, który był wówczas namiestnikiem Brytyjskiej Afryki Wschodniej. Wcześniej okapi było znane tylko miejscowej ludności w Kongu. Harry Johnston otrzymał informacje o zwierzęciu od mieszkańców i wyprawił się na poszukiwanie tajemniczego ssaka. Po kilku miesiącach poszukiwań udało mu się zdobyć pierwsze okazy, co zaowocowało opisem nowego gatunku i nadaniem mu nazwy naukowej Okapia johnstoni, natomiast nazwa rodzajowa Okapia wywodzi się od afrykańskiej nazwy o’api.

Okapi leśne to przepiękne stworzenia o rudopurpurowych lub niemal czarnych grzbietach, których tylne kończyny wraz z pośladkami zdobią białe, poziome pręgi na ciemnym tle. Podobne pasy widoczne są również na górnej części przednich kończyn i na ogonie. Z kolei czarne pęciny wyróżniają się nad kopytami białą sierścią. Zwierzęta te pokrywa gładka i krótka sierść.

Kształt ciała okapi trochę przypomina żyrafę, jednak ma ono znacznie krótszą szyję. Posiada za to bardzo długi, giętki język, którym potrafi sięgać aż do swoich oczu. Samce okapi mają krótkie, pokryte włosami rogi.

Okapi leśne osiągają długość 2,1 metra i wysokość w kłębie między 1,5 a 1,7 metra. Ich ogon mierzy z kolei 30-40 cm. Masa ciała okapi wynosi około 250 kg. Charakterystycznym elementem są też ich długie, wysokie nogi oraz duże uszy. 

Okapi leśne żywią się przede wszystkim liśćmi, gałęziami i pędami roślin, zwłaszcza rozmaitymi gatunkami wilczomlecza, a także ziołami i owocami. Ich długi, niezwykle ruchliwy język umożliwia im zrywanie liści i pędów z gałęzi oraz zbieranie pokarmu z ziemi.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: David J. Stang. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Okapi prowadzą samotniczy tryb życia i łączą się w pary tylko w okresie rui, który trwa zazwyczaj od czerwca do września. Samica po około 15-miesięcznej ciąży rodzi tylko jedno młode o wadze około 16 kg i wysokości około 80 cm. Młode okapi opuszczają miejsce narodzin dopiero po 2 miesiącach, kiedy są już w stanie podjąć ucieczkę przed drapieżnikami. Podczas pierwszych tygodni życia młode okapi karmione są mlekiem matki, a po około miesiącu zaczynają przyjmować pokarm stały. Są uzależnione od matki przez około 6-10 miesięcy, po czym stają się bardziej niezależne i samodzielnie poszukują pożywienia. Okapi osiągają dojrzałość płciową w wieku około 2-3 lat, ale mogą się rozmnażać dopiero po osiągnięciu pełnej dojrzałości, czyli po około 4-5 latach życia.

Okapi leśne to zwierzęta bardzo ostrożne i nieufne wobec człowieka. W naturze występują głównie w lasach deszczowych Konga, gdzie często trudno je dostrzec ze względu na ich kamuflaż. Niestety ze względu na wycinanie lasów i polowania populacja okapi ulega spadkowi, co stanowi poważne zagrożenie dla tych pięknych zwierząt. Obecnie okapi jest objęte ochroną i znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.


Źródła

1. Serafiński W., Wielgus-Serafińska E. (1988), Ssaki, zwierzęta świata, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Okapi_le%C5%9Bne
3. https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/okapi
4. https://www.britannica.com/place/Antwerp-Zoo

Zobacz również

Poprzedni artykułZielistka Sternberga
Następny artykułBarsboldia

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Trzewikodziób

Trzewikodziób Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jeden z najbardziej niezwykłych ptaków występujących naturalnie wyłącznie...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...
Skip to content