Modliszka storczykowa

Zobacz również

Modliszka storczykowa

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Lamiot. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Modliszka storczykowa (Hymenopus coronatus) to gatunek owada z rodziny Hymenopodidae. Swoją nazwę zawdzięcza pozycji przypominającej osobę z rękami złożonymi do modlitwy.

Występowanie

Modliszka występuje na terenach Indii, Malezji, Tajlandii i Birmy. Zamieszkuje górne partie lasów deszczowych.

Morfologia

Modliszka storczykowa charakteryzuje się wspaniałą kolorystyką i strukturą doskonale przystosowaną do kamuflażu, naśladującą fragmenty kwiatu orchidei. Jej cztery odnóża kroczne przypominają płatki kwiatów, a ząbkowana, przednia para przekształcona jest w chwytaki.

Larwa modliszki przybiera różne barwy w zależności od stadium, w jakim się znajduje, od śnieżnobiałej po różową, a jej charakterystyczne płatki na odnóżach do złudzenia przypominają kwiaty storczyków z rodzaju Phalaenopsis, na których modliszka czyha na ofiarę.

Głowa modliszki jest ortognatyczna (narządy gębowe uwstecznione), ruchliwa, z dużymi oczami. Skrzydła są błoniaste, bogato użyłkowane, składane w spoczynku wzdłuż ciała. Pierwsza para odnóży jest dobrze rozwinięta i służy do chwytania ofiary. Na końcu odwłoka znajdują się ujścia przewodu pokarmowego, wydalniczego i rozrodczego.

Samica jest znacznie większa od samca – mierzy 7-8 cm, podczas gdy samiec jedynie 2,5-3 cm. Samica jest bardziej masywna, a jej odwłok ma wrzecionowaty kształt, natomiast czułki są grubsze i krótsze niż u samca. Samce żyją do pół roku (jako postać dorosła jedynie kilka tygodni), przechodzą 5 wylinek (proces zmiany naskórka), a samice mogą żyć około roku (6 miesięcy jako imago) i przechodzą 7 wylinek.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Luc Viatour. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Samica składa od 100 do 200 jaj w przylegającym do łodygi rośliny kokonie zwanym ooteką.

Odżywianie

Modliszka storczykowa najczęściej żeruje wśród storczyków, gdzie pozostaje niezauważona dla swojej ofiary. Poluje na inne owady lub pająki, siedząc nieruchomo na roślinie i czekając, aż ofiara przybliży się na tyle, żeby można było chwycić ją parą przednich odnóży. Złapaną ofiarę zjada żywcem. W swym ataku jest tak szybka, że potrafi złapać muchę w locie!

Modliszki są aktywne za dnia. To trudne do zaobserwowania owady, gdyż upodabniają się do otoczenia i zwykle pozostają nieruchome.


Źródła

  • https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Modliszki
  • https://www.terrarium.com.pl/modliszka-storczykowa/
  • https://yoveezoo.pl/produkt/hymenopus-coronatus/
  • https://www.zoo-mar.pl/porady-terrarystyczne/modliszka-storczykowa/

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Luc Viatour. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Trzewikodziób

Trzewikodziób Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jeden z najbardziej niezwykłych ptaków występujących naturalnie wyłącznie...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...
Skip to content