Pajęcza tajemnica

Zobacz również

Pochodzenie pająków jest szeroko dyskutowane wśród zoologów zajmujących się badaniem bezkręgowców. Według zapisu kopalnego pająki zawsze były pająkami z czterema parami kończyn1. Wszystkie odkryte kopalne pająki to stuprocentowe pająki, a nie niejednoznaczni ewolucyjni przodkowie o cechach częściowych lub przejściowych.

Znaczącego odkrycia dokonali biolodzy z Dalquest Desert Research Station na Midwestern State University na pustyni Chihuahua w zachodnim Teksasie w 1999 roku. Znaleźli tam małego pająka, którego nazwano Texas Mystery Spider (tł. Tajemniczy Pająk z Teksasu). Okazał się on „wielką sprawą w świecie pająków”2.

Ostatecznie ustalono, że tajemniczy pająk jest przedstawicielem Myrmecicultor chihuahuensis – nowej rodziny pająków, która żyje w symbiozie z co najmniej trzema różnymi rodzajami mrówek3. Prawdopodobne jest, że między Myrmecicultor i tymi mrówkami istnieje związek mutualistyczny, co oznacza, że zwierzęta te czerpią korzyści od siebie nawzajem, podczas gdy żadne z nich nie cierpi (podobne zjawisko obserwujemy u żyjących razem porostów, zielonych alg i grzybów4).

pająki w symbiozie z mrówkami

Ponad połowa zwierząt znanych biologii żyje w symbiozie w swoich wspólnotach. Naukowcy ewolucyjni nie potrafią wyjaśnić pochodzenia sybmiotycznych związków między zwierzętami, ich tłumaczenia są mgliste. W jednym z raportów czytamy:

„Kiedy rozwinęło się życie na Ziemi, miliony lat temu jako skuteczna strategia powstały symbiotyczne związki, w których organizmy różnych gatunków współpracują jako zwarta społeczność, aby uzyskać przewagę w walce o przetrwanie. Jednak nadal w dużej mierze nie wiemy, dlaczego to robią, jakie są rzeczywiste korzyści z takiej współpracy i które mechanizmy molekularne są ważne”5.

Weźmy jako przykład symbiozę między małymi krewetkami czyszczącymi, a dużymi drapieżnymi rybami, których zęby te krewetki czyszczą. Jak to możliwe, aby taki związek mógł wyewoluować za sprawą przypadku w ciągu bardzo długiego czasu? Przecież te ryby zjadają małe bezkręgowce, takie jak krewetki. W jaki więc sposób krewetka wpadła na pomysł, żeby wpłynąć do pyska groźnej ryby? I jak to się stało, że dokładnie w tym samym czasie duża ryba rozwinęła pomysł, aby pozwolić krewetkom wyjadać resztki między jej zębami oraz pasożyty z pyska i dziąseł, a następnie pozwolić im wypłynąć z pyska na wolność. Przecież potem taka ryba musiała ruszyć na poszukiwania jedzenia w postaci… małych bezkręgowców, takich jak krewetki!

Teoria ewolucji nie potrafi wyjaśnić takich symbiotycznych relacji. Z kolei kreacjoniści postrzegają je jako szczególne adaptacje, które charakteryzują każdy rodzaj zwierząt ze względu na ich wyjątkową rolę w sieci życia.

To samo dotyczy pająków Myrmecicultor. Ich relacje z mrówkami są dla świeckich naukowców tajemnicą, ale nie dla kreacjonistów. Dla kreacjonistów pająki zawsze były pająkami, a mrówki mrówkami – zostały zaprojektowane przez Stwórcę w taki sposób, aby mogły być częścią zdumiewającej różnorodności biologicznej na Ziemi.

Przypisy

  1. Sherwin, F. Spiders Have Always Been Spiders. Creation Science Update. Posted on ICR.org March 19, 2015; Sherwin, F. Delicate Spider Fossil Discovered. Creation Science Update. Posted on ICR.org February 21, 2019.
  2. Floyd, K. New Family of Spiders found on MSU Texas’ Dalquest land. Midwestern State University news release. Posted on news.msutexas.edu July 16, 2019.
  3. Ramirez, M. et al. 2019. Myrmecicultoridae, a New Family of Myrmecophilic Spiders from the Chihuahuan Desert (Araneae: Entelegynae). American Museum Novitates 3930(3930):1-24; DOI: 10.1206/3930.1; https://www.researchgate.net/publication/334052132_Myrmecicultoridae_a_New_Family_of_Myrmecophilic_Spiders_from_the_Chihuahuan_Desert_Araneae_Entelegynae.
  4. Tomkins, J. P. 2020. Symbiotic Lichens Showcase Our Creator’s Ingenuity. Acts & Facts. 49 (2): 15.
  5. Evolution of Metabolic Dependency as Base for Ancestral Symbiosis. Kiel University news release. Posted on kls.uni-kiel.de June 26, 2018.

Opracowano na podstawie: F. Sherwin, „A Texas-Size Spider Mystery”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, marzec 2021, s. 14.

Zobacz również

Popularne artykuły

Mit ewolucji małpy w człowieka

Czy oparcie całej gałęzi nauki o pochodzeniu o mit ewolucji ma sens? Przeciętny czytelnik często wiedziony jest do przekonania,...

Rasy ludzkie – co mówi nauka?

Podobno ludzie dzielą się na odrębne rasy. Taki podział stał się krzywdzący dla wielu grup etnicznych. Dodatkowo teoria ewolucji wzmocniła takie zjawiska,...

Obrzydliwa tajemnica Darwina… jeszcze bardziej obrzydliwa!

Problem braku form przejściowych w zapisie kopalnym zauważył sam Karol Darwin, stwierdzając, że jest to argument przeciwko zaproponowanej przez niego koncepcji stopniowej...
Skip to content