Pochodzenie pająków jest szeroko dyskutowane wśród zoologów zajmujących się badaniem bezkręgowców. Według zapisu kopalnego pająki zawsze były pająkami z czterema parami kończyn1. Wszystkie odkryte kopalne pająki to stuprocentowe pająki, a nie niejednoznaczni ewolucyjni przodkowie o cechach częściowych lub przejściowych.
Znaczącego odkrycia dokonali biolodzy z Dalquest Desert Research Station na Midwestern State University na pustyni Chihuahua w zachodnim Teksasie w 1999 roku. Znaleźli tam małego pająka, którego nazwano Texas Mystery Spider (tł. Tajemniczy Pająk z Teksasu). Okazał się on „wielką sprawą w świecie pająków”2.
Ostatecznie ustalono, że tajemniczy pająk jest przedstawicielem Myrmecicultor chihuahuensis – nowej rodziny pająków, która żyje w symbiozie z co najmniej trzema różnymi rodzajami mrówek3. Prawdopodobne jest, że między Myrmecicultor i tymi mrówkami istnieje związek mutualistyczny, co oznacza, że zwierzęta te czerpią korzyści od siebie nawzajem, podczas gdy żadne z nich nie cierpi (podobne zjawisko obserwujemy u żyjących razem porostów, zielonych alg i grzybów4).
Ponad połowa zwierząt znanych biologii żyje w symbiozie w swoich wspólnotach. Naukowcy ewolucyjni nie potrafią wyjaśnić pochodzenia sybmiotycznych związków między zwierzętami, ich tłumaczenia są mgliste. W jednym z raportów czytamy:
„Kiedy rozwinęło się życie na Ziemi, miliony lat temu jako skuteczna strategia powstały symbiotyczne związki, w których organizmy różnych gatunków współpracują jako zwarta społeczność, aby uzyskać przewagę w walce o przetrwanie. Jednak nadal w dużej mierze nie wiemy, dlaczego to robią, jakie są rzeczywiste korzyści z takiej współpracy i które mechanizmy molekularne są ważne”5.
Weźmy jako przykład symbiozę między małymi krewetkami czyszczącymi, a dużymi drapieżnymi rybami, których zęby te krewetki czyszczą. Jak to możliwe, aby taki związek mógł wyewoluować za sprawą przypadku w ciągu bardzo długiego czasu? Przecież te ryby zjadają małe bezkręgowce, takie jak krewetki. W jaki więc sposób krewetka wpadła na pomysł, żeby wpłynąć do pyska groźnej ryby? I jak to się stało, że dokładnie w tym samym czasie duża ryba rozwinęła pomysł, aby pozwolić krewetkom wyjadać resztki między jej zębami oraz pasożyty z pyska i dziąseł, a następnie pozwolić im wypłynąć z pyska na wolność. Przecież potem taka ryba musiała ruszyć na poszukiwania jedzenia w postaci… małych bezkręgowców, takich jak krewetki!
Teoria ewolucji nie potrafi wyjaśnić takich symbiotycznych relacji. Z kolei kreacjoniści postrzegają je jako szczególne adaptacje, które charakteryzują każdy rodzaj zwierząt ze względu na ich wyjątkową rolę w sieci życia.
To samo dotyczy pająków Myrmecicultor. Ich relacje z mrówkami są dla świeckich naukowców tajemnicą, ale nie dla kreacjonistów. Dla kreacjonistów pająki zawsze były pająkami, a mrówki mrówkami – zostały zaprojektowane przez Stwórcę w taki sposób, aby mogły być częścią zdumiewającej różnorodności biologicznej na Ziemi.
Przypisy
- Sherwin, F. Spiders Have Always Been Spiders. Creation Science Update. Posted on ICR.org March 19, 2015; Sherwin, F. Delicate Spider Fossil Discovered. Creation Science Update. Posted on ICR.org February 21, 2019.
- Floyd, K. New Family of Spiders found on MSU Texas’ Dalquest land. Midwestern State University news release. Posted on news.msutexas.edu July 16, 2019.
- Ramirez, M. et al. 2019. Myrmecicultoridae, a New Family of Myrmecophilic Spiders from the Chihuahuan Desert (Araneae: Entelegynae). American Museum Novitates 3930(3930):1-24; DOI: 10.1206/3930.1; https://www.researchgate.net/publication/334052132_Myrmecicultoridae_a_New_Family_of_Myrmecophilic_Spiders_from_the_Chihuahuan_Desert_Araneae_Entelegynae.
- Tomkins, J. P. 2020. Symbiotic Lichens Showcase Our Creator’s Ingenuity. Acts & Facts. 49 (2): 15.
- Evolution of Metabolic Dependency as Base for Ancestral Symbiosis. Kiel University news release. Posted on kls.uni-kiel.de June 26, 2018.
Opracowano na podstawie: F. Sherwin, „A Texas-Size Spider Mystery”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, marzec 2021, s. 14.