Gryziel tapetnik

Zobacz również

Gryziel tapetnik (Atypus piceus) to pająk z rodziny gryzielowatych, należący do infrarzędu ptaszników. Jest szeroko rozpowszechniony w Europie, aż po Mołdawię i Iran.

Opis

Samce mają długość około 10 mm (bez uwzględnienia szczękoczułek), a samice dorastają do 15 mm.

Męskie osobniki są intensywnie czarne, natomiast samice i młode pająki mają ciemnobrązowe ubarwienie z fioletowym połyskiem.

Tylne gruczoły przędne są wyjątkowo długie i składają się z trzech segmentów, a na ostatnim z nich znajduje się jasna plamka, która pomaga w identyfikacji gatunku.

Gryziel tapetnik może dożywać nawet do ponad 10 lat.

Zwyczaje

Dorosłe osobniki żyją w norkach, które mogą sięgać do 30 cm głębokości i mają średnicę około 10 mm. Tunel z pajęczyny wystaje ponad ziemię na około 10 cm i jest zamaskowany materiałami z otoczenia. W nocy przebywają na dnie swojej norki, a w dzień czyhają na oprzędzie, czekając na owady, które – gdy tylko siądą w pobliżu – zabijają i zjadają.

Okres godowy gryzieli tapetników przypada na czerwiec i lipiec – wtedy to samce wyruszają na poszukiwanie samic.

Młode pająki wykluwają się jesienią, zimują w norze matki bez jedzenia, a na wiosnę opuszczają ją, wspinając się na pobliskie rośliny i unosząc się na niciach pajęczyny (jest to tzw. babie lato) w celu osiedlenia się na innym terenie.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Atypus_piceus [dostęp: 27.09.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Siga. Licencja: CC BY-SA 3.0

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook