Meteory to masyw skał z piaskowca i zlepieńca, które wznoszą się majestatycznie ponad okoliczną doliną i stanowią jedno z najbardziej imponujących geograficznych i historycznych miejsc na ziemi. Znajdują się w środkowej Grecji, na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej. Te monumentalne formacje skalne osiągają wysokość do 540 metrów nad poziomem morza i są prawdziwym skarbem tego kraju. Ich grecka nazwa metéoros w wolnym tłumaczeniu oznacza ‘zawieszony w powietrzu’ lub ‘środek nieba’.
Historia Meteorów jest równie fascynująca, co ich spektakularny wygląd. W przeszłości stanowiły one schronienie dla pustelników i mnichów, którzy szukali odosobnienia do kontemplacji. Pierwsze pustelnie powstały tu pod koniec X wieku, a później rozwinął się prawdziwy kompleks klasztorny, który składał się z dwudziestu czterech klasztorów. Wewnątrz nich można znaleźć obecnie bezcenne artefakty i malowidła ścienne, które stanowią świadectwo sztuki bizantyjskiej i religijności tamtych czasów.
Dziś sześć z nich jest nadal zamieszkanych przez mnichów. Są to cztery klasztory męskie i dwa żeńskie:
- Ajos Nikolaos (Świętego Mikołaja Odpoczywającego),
- Ajos Stefanos (Świętego Stefana),
- Ajias Triados (Świętej Trójcy),
- Megalo Meteoro (Wielki Meteor, Przemienienia Pańskiego),
- Rusanu (Rusanu, Świętej Barbary),
- Warlaam (Warłama).
Aby zwiedzić klasztory, należy mieć odpowiedni strój: długie spodnie dla mężczyzn, spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona dla kobiet.
Co czyni Meteory tak wyjątkowymi? Przede wszystkim ich niezwykłe położenie. Skały wznoszące się ponad doliną i miasteczkiem Kalambaka są widowiskowe, ale nie tylko ich wysokość robi wrażenie. To, co naprawdę zachwyca, to fakt, że klasztory zostały zbudowane na samych szczytach tych skalnych wieżowców. Oznaczało to konieczność wspinaczki po niewielkich skalnych ścieżkach, co stanowiło nie lada wyzwanie dla mnichów.
Patrząc na te średniowieczne klasztory, zastanawiamy się, jak w ogóle mogły zostać zbudowane w tak trudno dostępnych miejscach. Wiele z nich powstało między XIV a XVI wiekiem. Zostały wybudowane dzięki poświęceniu i determinacji mnichów. Materiały budowlane i zaopatrzenie były wówczas wnoszone na plecach ludzi lub za pomocą prymitywnych wind. W czasach niebezpieczeństwa, takiego jak najazdy tureckie, skały te stanowiły doskonałą twierdzę, dając schronienie mnichom i ich skarbom religijnym.
Dziś Meteory są popularnym celem turystycznym, przyciągającym zarówno miłośników historii i architektury, jak i tych, którzy poszukują wspaniałych widoków i duchowego wyciszenia. Wspinaczka na szczyt jednego z tych skalnych wieżowców jest niezapomnianym doświadczeniem, które nagradza nas zachwycającymi panoramami.
Meteory zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co potwierdza ich niezwykłą wartość kulturową i historyczną.
Źródła
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Meteory
2. https://www.podrozepoeuropie.pl/greckie-meteory-zwiedzanie/
3. https://nawakacje.eu/meteory-grecja-zawieszona-w-chmurach/
4. https://r.pl/blog/historia-ciekawostki-i-zwiedzanie-greckich-meteorow