Artyści z epoki lodowcowej

Zobacz również

W 2017 i 2018 roku w północnym kolumbijskim lesie deszczowym naukowcy odkryli prawie ośmiokilometrową serię malowideł naskalnych z epoki lodowcowej1-3. Obszerny “obraz” przedstawia tysiące odcisków dłoni, geometrycznych kształtów, scen myśliwskich, zwierząt sawanny, w tym wymarłych już zwierząt z epoki lodowcowej, oraz roślin. Wszystkie rysunki wykonane zostały w kolorze czerwonej ochry (kliknij na link w przypisie 1 i zobacz zdjęcia).

Inteligentni, a nie prymitywni wykonawcy

Pierwszy wniosek, jaki można wyciągnąć, obserwując to niezwykłe “płótno”, jest taki, że ludzie epoki lodowcowej byli inteligentni. Wskazują na to nie tylko same malowidła i ich poziom artystyczny. Również sposób przygotowania powierzchni skalnych do rysunków, a mianowicie przy użyciu ognia, świadczy o bystrości i pomysłowości prehistorycznych ludzi. Ponadto niektóre obrazki znajdują się na dużych wysokościach, a więc artyści musieli wykonać drabiny, aby móc je tam narysować3.

Jeden z badaczy, dr Mark Robinson, powiedział:

Obrazy dają żywy i ekscytujący wgląd w życie tych społeczności. Nie do wiary dziś nam się wydaje, że żyli wśród gigantycznych roślinożerców i polowali na nich…3.

Biorąc pod uwagę biblijne sprawozdanie, fakt, że ludzie epoki lodowcowej byli inteligentni, nie jest niczym nadzwyczajnym ani nieoczekiwanym. Księga Rodzaju wskazuje bowiem, że pochodzili oni z rodziny Noego. Zapewne więc po pomieszaniu języków przy wieży Babel i rozproszeniu się ludzi wyemigrowali do Ameryki Południowej4.

Lasy w epoce lodowcowej

W komunikacie prasowym na temat tego “artystycznego” odkrycia wspomniano o tym, że w epoce lodowcowej gęste lasy występowały dość rzadko (nawet w miejscach nie pokrytych lodem5):

W czasach, gdy wykonywane były rysunki, temperatura rosła, rozpoczynając transformację tego obszaru z mozaikowego krajobrazu niejednolitych sawann, ciernistych zarośli, lasów galeriowych i tropikalnych z elementami górskimi w dzisiejszą liściastą puszczę amazońską3.

Powyższa wypowiedź odzwierciedla sposób myślenia niektórych naukowców. Usiłują oni wytłumaczyć rzadkość występowania gęstych lasów niższymi temperaturami epoki lodowcowej. A jednak wiecznie zielone lasy mogą i nierzadko istnieją w dzisiejszych zimnych klimatach.

Jest to więc zagadka dla uniformitarystów. Można ją jednak łatwo wyjaśnić epoką lodowcową, która była następstwem globalnego potopu opisanego w Księdze Rodzaju5,6. Potop zniszczył wszystkie lasy na świecie, a naturalnie wysiane gęste lasy rosną przez setki lat. A zatem nie dziwi fakt, że gęste lasy były rzadkością w czasie  popotopowej epoki lodowcowej trwającej setki lat7.

Wniosek

Ponownie przekonujemy się, że odkrycia naukowe nie kłócą się z Biblią. Pismo Święte opowiada nam o prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce nie tak dawno temu.


Przypisy

  1. Geggel, L. Sprawling 8-mile-long ‘canvas’ of ice age beasts discovered hidden in Amazon rainforest. LiveScience. Posted on livescience.com December 1, 2020; dostęp: 30.06.2022.
  2. Morcote-Ríos, G. et al. 2020. Colonisation and early peopling of the Colombian Amazon during the Late Pleistocene and the Early Holocene: New evidence from La Serranía La Lindosa. Quaternary International. Posted on sciencedirect.com April 29, 2020; dostęp: 30.06.2022.
  3. Newly discovered Amazon rock art show the rainforest’s earliest inhabitants living with giant Ice Age animals. University of Exeter news release. Posted on exeter.ac.uk November 30, 2020; dostęp: 30.06.2022.
  4. Rdz 11:1-9.
  5. Hebert, J. 2020. Missing Ice Age Forests Fit Flood/Ice Age Model. Acts & Facts. 49 (6): 16-19.
  6. Hebert, J. 2018. The Bible Best Explains the Ice Age. Acts & Facts. 47 (11): 10-13.
  7. Eng, K. F. How to Grow a Forest Really, Really Fast. TED Fellows. Posted on fellowsblog.ted.com February 18, 2015; dostęp: 30.06.2022.

Opracowano na podstawie: J. Hebert, „Amazonian artwork and the post-flood ice age”, opublikowane na icr.org 4 stycznia 2021.

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy grozi nam III wojna światowa? Cz. 1: Historia, teraźniejszość i prognozy

Coraz częściej mówi się, że światu grozi III wojna światowa, czyli de facto wojna jądrowa. Czy zatem jest jeszcze dla nas nadzieja?

Göbekli Tepe – wielka zagadka dla historyków

Göbekli Tepe stanowi wielką zagadkę dla naukowców i zmusza nas do zadania pytania: jaka historia ludzkości jest tą prawdziwą?

Czy grozi nam III wojna światowa? Cz. 2: Wielka nadzieja w obliczu zagłady

Wydaje się, że III wojna światowa jest już pewna. Ale wciąż jest nadzieja dla ludzkości i możemy ją znaleźć tylko w naszym Zbawicielu.
Skip to content