asd

Majazaura

Zobacz również

Majazaura (Maiasaura) to rodzaj dinozaura z rodziny hadrozaurów (Hadrosauridae). Powszechnie uważa się, że żył w późnej kredzie, około 74 milionów lat temu, na terenie formacji Two Medicine w stanie Montana w USA, wraz z takimi dinozaurami, jak tyranozauryd, daspletozaur czy ceratops.

Skamieniałości Majazaura zostały odkryte w 1978 roku przez Jacka Hornera (konsultanta paleontologicznego filmu „Park Jurajski”) i Roberta Makelę.

Jego nazwa rodzajowa oznacza ‘dobra jaszczurza matka’ (gr. μαια maia – dobra matka, σαυρος sauros – jaszczurka). Nazwa pochodzi od znalezienia w jednym miejscu skorupek jaj i świeżo wylęgniętych dinozaurów obok szkieletów osobników dorosłych, co stanowi dowód na opiekę rodzicielską u tych dużych dinozaurów. Znaleziono ponad 200 okazów we wszystkich przedziałach wiekowych.

Majazaura był typowym hadrozaurem, czyli dinozaurem kaczodziobym. Osiągał około 9 m długości i podobnie jak inne hadrozaury miał kaczopodobny dziób. Nad każdym okiem znajdował się niewielki guz, mogący służyć do walk między samcami w okresie godowym. Gad ten był roślinożercą, poruszającym się na czterech lub dwóch kończynach. Oprócz silnie umięśnionego ogona nie posiadał żadnej broni, więc musiał polegać na ucieczce i zachowaniach stadnych. Majazaura poruszał się w dużych stadach, mogących liczyć 10 000 osobników.

Majazaura
Ryc. 1. Majazaura. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Nobu Tamura. Licencja: CC BY 3.0.

Majazaura żył w stadzie i składał jaja w koloniach lęgowych. Gniazda były zrobione w ziemi i zawierały 30-40 jaj ułożonych pokrętnie lub spiralnie. Jaja majazaury były mniej więcej wielkości jaj strusich. Gniazda były od siebie oddalone o około 7 m i miały około dwóch metrów średnicy i 70 cm głębokości. Składanie jaj w jednej kolonii i wspólna opieka nad nimi miała jeszcze jedną zaletę – łatwiejsze utrzymanie właściwej temperatury w gniazdach. Pierścień ochronny wokół gniazda podnosił temperaturę, a w czasie upałów młode mogły się skryć w cieniu dorosłych. Jaja nie były wysiadywane z powodu ogromnej wagi osobników dorosłych, ale w gnieździe umieszczano rośliny mające zapewnić ciepło.

Młode po wykluciu mierzyły ok. 30 cm, a w ciągu roku osiągały około 1,5 m długości. Tak szybkie tempo wzrostu, typowe dla zwierząt stałocieplnych, stanowi kolejny dowód na stałocieplność tych dinozaurów. Młode różniły się od dorosłych bardzo dużymi oczami i krótszym pyskiem. Rodzice karmili młode, dopóki te nie były na tyle silne, aby samodzielnie się poruszać.

Majazaura jest dość znanym dinozaurem, przedstawionym w wielu książkach popularnonaukowych ze względu na opiekę rodzicielską. Zyskał popularność, występując w serialu „Planeta Dinozaurów: Polowanie Małego Dasa”.


Źródła

1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Majazaura
2. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Maiasaura

Zobacz również

Poprzedni artykułMarshosaurus
Następny artykułGiganotozaur

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Abdallahsaurus – Giraffatitan

Wciąż bardzo niewiele wiadomo na temat tego konkretnego osobnika. Abdallahsaurus - Giraffatitan, zaliczany jest do roślinożernych zauropodów.
Skip to content