asd

Jakim rodzicem jest Bóg?

Zobacz również

Bóg jest nazwany w Piśmie Świętym Ojcem Odwiecznym. Jest On naszym Niebiańskim Tatą. Jaki obraz Boga jako Rodzica wyłania się ze Słowa Bożego? Już pierwsze karty Biblii pokazują, że jest On kimś, kto troszczy się o nas jako o swoje dzieci. 

Człowiek oczekując pojawienia się na świecie potomstwa, przygotowuje się na ten moment na wiele sposobów, między innymi urządza pokój dla dziecka, kupuje łóżeczko, wózek, ubranka i całe mnóstwo innych potrzebnych rzeczy. Bóg natomiast, kiedy zaplanował stworzenie ludzi, przed ich pojawieniem się przygotował środowisko, w którym mieli żyć. Swoim słowem stworzył cały otaczający doskonały świat, niebo, gwiazdy, słońce, ziemię, zwierzęta, roślinność itd. Bóg stworzył to wszystko w ciągu sześciu dni, a szóstego dnia stworzył człowieka.

Pierwsi ludzie, Adam i Ewa, zostali stworzeni zupełnie inaczej niż wszystko inne, bowiem Bóg ulepił ich z prochu ziemi. Wyobraźmy to sobie, Bóg który pochyla się, własnymi dłońmi kształtuje człowieka i daje mu dech życia. Kiedy człowiek zaczyna żyć, pierwsze, co widzi przed sobą to twarz jego miłującego Ojca. Tak jak dziecko po porodzie jest przykładane do ciała matki, do jej twarzy, tak tu Adam po otwarciu oczu spogląda prosto w kochającą twarz Boga. Przepiękna chwila.

Bóg swoją troskę okazuje również zasadzając dla ludzi ogród Eden, pełen wspaniałych i różnorakich barw, kształtów, zapachów, obfitujący w wiele smacznych owoców przeznaczonych na pokarm. Po tym, jak szóstego dnia Bóg powołał do życia Adama i Ewę, nastał kolejny, siódmy dzień, dzień szczególny. Miał on bowiem być oddzielony od pozostałych w celu odpoczynku, spędzenia czasu z Bogiem i ze sobą nawzajem. Miał być czasem na budowanie relacji. Wielokrotnie w naszym życiu podchodzimy do odpoczynku jak do nagrody po czasie pracy. Jednak Bóg dał ludziom odpoczynek, zanim rozpoczęli pracę. Jest Ojcem, który pragnie budować ze swoimi dziećmi relację, to jest najważniejsza sprawa. Relacja. Cóż za wspaniały kochający Ojciec!

Bóg nie pozostawił człowieka w bezczynności. Dał zlecenie, aby Adam z Ewą mieli potomstwo oraz zadbał, aby mieli inne satysfakcjonujące zajęcia. W każdym kolejnym tygodniu człowiek miał sześć dni pracować, opiekować się ogrodem i zwierzętami. Było to przyjemne zadanie, a Bóg był w pobliżu. Zaś każdy siódmy dzień został przeznaczony na odpoczynek i jeszcze głębsze poznawanie Boga i siebie nawzajem. Bóg to idealny Rodzic, który wie najlepiej, co jest dobre dla stworzonych przez Niego istot.

Z miłości Bóg dał człowiekowi wszystko, co było potrzebne do życia, szczęścia, pełni, dał również wolność wyboru. Wyznaczył pewne zasady, posadził jedno drzewo, które miało być przez człowieka omijane. Bóg zabronił spożywania owoców z tego drzewa, ostrzegając, że złamanie zakazu będzie oznaczało śmierć. Adam z Ewą nie cierpieli głodu, mieli wszystko w obfitości, dlatego też zakaz nie był czymś trudnym do spełnienia. Jednak ludzie nie posłuchali. Bóg dał bezpieczną przestrzeń, lecz człowiek przekroczył granicę bezpieczeństwa i odstąpił od związku z Bogiem. 

W tej sytuacji Bóg również wykazał się ogromną miłością, przyszedł do ludzi, tak jak czynił to dotychczas, i choć ludzie ze strachu skryli się przed Bogiem, On pochylił się nad nimi z troską, zadając im pytania, dzięki którym mieli szansę przemyśleć, co zrobili. Bóg okazał się konsekwentny, odebrał człowiekowi dostęp do Drzewa Życia, które stało w ogrodzie Eden, zgodnie z zapowiedzią człowieka czekała śmierć. Choć może się to wydawać zbyt surowe, jednak było to ze strony Boga posunięcie pełne łaski, bowiem życie wieczne w świecie, na którym rozpanoszył się grzech, byłoby czymś potwornym.

Stwórca nie pozostawił człowieka bez nadziei. Obiecał, że pośle Zbawiciela, dzięki któremu każdy, kto przyjmie zastępczą śmierć Chrystusa, nie umrze na wieki, lecz będzie mógł pewnego dnia żyć wiecznie w doskonałym świecie, który zostanie odnowiony i znów będzie doskonały, bez bólu, śmierci, chorób, grzechu. 

Bóg jest doskonałym Rodzicem, który zapewnił człowiekowi najlepsze możliwe warunki do życia, wyznaczył granice bezpieczeństwa, w których człowiek mógł poruszać się bez obaw o jakąkolwiek krzywdę, dał cel związany posiadaniem potomstwa oraz dbaniem o otaczającą przyrodę. Również w momencie nieposłuszeństwa człowieka, zatroszczył się, będąc jednocześnie stanowczym, konsekwentnym, troskliwym i pomocnym.

Całe Pismo Święte opisuje Boga, który zabiega gorliwie o człowieka, o każde swoje dziecko, które chodzi po tym świecie. Warto studiować Słowo Boże, aby odkrywać to, kim jest Bóg jako Ojciec w relacji z nami jako swoimi ukochanymi dziećmi. Bóg obdarza nas wspaniałymi darami na co dzień. Dzięki temu jak stworzył nas i przyrodę, możemy rozkoszować się relacjami, różnymi pięknymi widokami, smakami, zapachami.

Bóg zadbał o to, abyśmy mogli czerpać wiele przyjemności z życia. Jednak to, co najlepsze, jest dopiero przed nami. Dla wszystkich tych, którzy odwzajemnią Bożą miłość przygotowuje On piękne życie w wieczności, które będzie tak wspaniałe, że nie jesteśmy w stanie sobie w tej chwili tego wyobrazić. Nie będzie tam smutku, łez, płaczu, śmierci i niczego, co dziś stanowi dla nas trudność. Bóg jest cudownym, kochającym, mądrym Ojcem i pragnie mieć bliską relację z każdym z nas.

Zobacz również

Poprzedni artykułWoda jako lek
Następny artykułZrób to dla swojego mózgu

Popularne artykuły

Jak dawać miłość dziecku, aby czuło się naprawdę kochane – cz. 3: Czułe słówka

Jest to trzeci wpis z serii 13 artykułów opracowanych na podstawie książki „Sztuka zrozumienia, czyli jak naprawdę kochać swoje dziecko” Rossa Campbella,...

Czym jest prawdziwa miłość?

Prawdziwa miłość jest uczuciem niezwykle złożonym – z jednej strony powszechnym, ale też nieuchwytnym, o wielu wymiarach i z tego powodu trudnym...

Jak dawać miłość dziecku, aby czuło się naprawdę kochane – cz. 6: „Randki” z dzieckiem

Jest to szósty wpis z serii 13 artykułów opracowanych na podstawie książki „Sztuka zrozumienia, czyli jak naprawdę kochać swoje dziecko” Rossa Campbella,...
Skip to content