Koziołek skalny

Zobacz również

Koziołek skalny

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Bernard DUPONT. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Koziołek skalny (Oreotragus oreotragus) to antylopa z rodziny wołowatych. Zamieszkuje góry wschodniej Afryki, przede wszystkim Somalii i Etiopii. Występuje na terenach o umiarkowanej ilości opadów, na wysokości powyżej 2000 m n.p.m.

Te niewielkie antylopy o pełnej wdzięku sylwetce osiągają wagę od 8 do 18 kg i długość od 75 do 115 cm, przy czym samice są nieco dłuższe i ważą więcej niż samce. Posiadają szorstką sierść o barwie szarej, brązowej lub żółtooliwkowej z licznymi cętkami na grzbiecie. Z kolei na szyi, podbrzuszu i wewnętrznej stronie nóg ich sierść jest biała.

U obu płci występują czarne, krótkie rogi, przy czym u samca osiągają one średnią długość 10 cm (długość maksymalna to ok 16 cm). Koziołki skalne charakteryzują się pionowym ustawieniem racic oraz palcami o specjalnej budowie, które działają jak przyssawki, co znacznie ułatwia im poruszanie się po skałach i zboczach gór. Antylopy te mają duże oczy i uszy.

Koziołek skalny żyje parami lub w małych stadach złożonych z 6-7 osobników. Grupa trzyma się dużych wysokości i rzadko schodzi w doliny, przeważnie tylko w nocy. Na straży stada stoi zawsze para osobników, które rozglądają się na wszystkie strony. W czasie upałów koziołek skalny w ciągu dnia odpoczywa, leżąc w miejscach zacienionych, przy czym miejsca takie wybiera zawsze na terenach otwartych, z dobrą widocznością na wszystkie strony. Największą aktywność wykazuje we wczesnych godzinach rannych i późnym wieczorem. W razie niebezpieczeństwa bardzo szybko ucieka w niedostępne rejony skał.

Koziołki skalne żywią się liśćmi akacji i ziołami górskimi. Mogą obyć się bez dostępu do wody, ponieważ zapotrzebowanie na nią zaspokajają ze spożywanego pokarmu. Ciekawym zachowaniem, jakie zaobserwowano u tych zwierząt, jest skubanie ziemi z termitier i podgryzanie kości w celu wzbogacenia diety o sole mineralne.

W czasie rui stadka łączą się w większe grupy, wyszukują zaciszne miejsca i osiedlają się tam na cały okres rozrodczy, który zwykle występuje między sierpniem a wrześniem. Po kopulacji płód zostaje zagnieżdżony w prawym rogu macicy samicy, a ciąża trwa około 6 miesięcy. Pojedyncze młode o wadze około 1 kilograma rodzi się wiosną lub latem w osłonie skał i roślinności. Młode koziołki skalne pozostają ukryte przez pierwsze 2-3 miesiące po urodzeniu i ssą pokarm przez 4-5 miesięcy z piersi pachwinowej matki. Dojrzałość płciową osiągają po 7 miesiącach, a po około roku osiągają rozmiary dorosłych osobników.

Średnia długość życia koziołków skalnych wynosi 15 lat.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Bernard DUPONT. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Źródła

1. Serafiński W., Wielgus-Serafińska E. (1988), Ssaki, zwierzęta świata, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Koziołek_skalny
3. https://animaldiversity.org/accounts/Oreotragus_oreotragus/

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Bernard DUPONT. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Zobacz również

Poprzedni artykułKoźlarz babka
Następny artykułRubin

Popularne artykuły

Fenek pustynny

Fenek pustynny Fenek pustynny (Fennecus zerda), znany również jako lis pustynny (Vulpes zerda)...

Trzewikodziób

Trzewikodziób Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jeden z najbardziej niezwykłych ptaków występujących naturalnie wyłącznie...

Hiena

Hiena Hieny to ssaki drapieżne (Carniova), które zaliczają się do rodziny Hienowatych. Ta...
Skip to content