Koziołek skalny
Koziołek skalny (Oreotragus oreotragus) to antylopa z rodziny wołowatych. Zamieszkuje góry wschodniej Afryki, przede wszystkim Somalii i Etiopii. Występuje na terenach o umiarkowanej ilości opadów, na wysokości powyżej 2000 m n.p.m.
Te niewielkie antylopy o pełnej wdzięku sylwetce osiągają wagę od 8 do 18 kg i długość od 75 do 115 cm, przy czym samice są nieco dłuższe i ważą więcej niż samce. Posiadają szorstką sierść o barwie szarej, brązowej lub żółtooliwkowej z licznymi cętkami na grzbiecie. Z kolei na szyi, podbrzuszu i wewnętrznej stronie nóg ich sierść jest biała.
U obu płci występują czarne, krótkie rogi, przy czym u samca osiągają one średnią długość 10 cm (długość maksymalna to ok 16 cm). Koziołki skalne charakteryzują się pionowym ustawieniem racic oraz palcami o specjalnej budowie, które działają jak przyssawki, co znacznie ułatwia im poruszanie się po skałach i zboczach gór. Antylopy te mają duże oczy i uszy.
Koziołek skalny żyje parami lub w małych stadach złożonych z 6-7 osobników. Grupa trzyma się dużych wysokości i rzadko schodzi w doliny, przeważnie tylko w nocy. Na straży stada stoi zawsze para osobników, które rozglądają się na wszystkie strony. W czasie upałów koziołek skalny w ciągu dnia odpoczywa, leżąc w miejscach zacienionych, przy czym miejsca takie wybiera zawsze na terenach otwartych, z dobrą widocznością na wszystkie strony. Największą aktywność wykazuje we wczesnych godzinach rannych i późnym wieczorem. W razie niebezpieczeństwa bardzo szybko ucieka w niedostępne rejony skał.
Koziołki skalne żywią się liśćmi akacji i ziołami górskimi. Mogą obyć się bez dostępu do wody, ponieważ zapotrzebowanie na nią zaspokajają ze spożywanego pokarmu. Ciekawym zachowaniem, jakie zaobserwowano u tych zwierząt, jest skubanie ziemi z termitier i podgryzanie kości w celu wzbogacenia diety o sole mineralne.
W czasie rui stadka łączą się w większe grupy, wyszukują zaciszne miejsca i osiedlają się tam na cały okres rozrodczy, który zwykle występuje między sierpniem a wrześniem. Po kopulacji płód zostaje zagnieżdżony w prawym rogu macicy samicy, a ciąża trwa około 6 miesięcy. Pojedyncze młode o wadze około 1 kilograma rodzi się wiosną lub latem w osłonie skał i roślinności. Młode koziołki skalne pozostają ukryte przez pierwsze 2-3 miesiące po urodzeniu i ssą pokarm przez 4-5 miesięcy z piersi pachwinowej matki. Dojrzałość płciową osiągają po 7 miesiącach, a po około roku osiągają rozmiary dorosłych osobników.
Średnia długość życia koziołków skalnych wynosi 15 lat.
Źródła
1. Serafiński W., Wielgus-Serafińska E. (1988), Ssaki, zwierzęta świata, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Koziołek_skalny
3. https://animaldiversity.org/accounts/Oreotragus_oreotragus/
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Munificent. Licencja: CC BY-SA 3.0.