Małpy producentami włóczni?

Zobacz również

Panuje powszechne przekonanie, że przynajmniej główny schemat ewolucji człowieka został naukowo rozgryziony. A jednak pojawiają się coraz to nowe doniesienia o odkryciach, które temu schematowi przeczą. Wiele informacji na ten temat można znaleźć tutaj. A dziś pora na kolejne wieści.

Małpy czy nie małpy?

W formacji Gademotta w Etiopii odkryto skład włóczni z kamiennymi grotami. Naukowcy ustalili wiek „skrytki” na 280 000 lat. Tym samym pojawiła się wyraźna sprzeczność domniemywanych faktów. Przecież nauka mówi, że współczesny człowiek wyewoluował z małpy człekokształtnej 200 000 lat temu. Jak więc pogodzić tak dużą rozbieżność dat?

W raporcie technicznym opublikowanym w internetowym czasopiśmie PLoS ONE, badacze informują, że  wśród 226 zbadanych przez nich artefaktów znaleźli „złożoną broń miotaną”1. Starożytni wytwórcy przekształcili kije we włócznie, wyrzeźbili groty z pobliskich złóż obsydianu i przymocowali je do włóczni. Dr Yonatan Sahle – szef zespołu, który analizował broń – powiedział, że mogli stworzyć „prehistoryczną linię montażową do produkcji włóczni”2.

Małpy człekokształtne i linia montażowa???

Wyjaśnienia – czy są logiczne?

Zaoferowano dwa potencjalne wyjaśnienia tego odkrycia. Jedno z nich jest takie, że gatunek Homo sapiens jest o wiele starszy niż wcześniej sądzono. Przyjęcie takiej interpretacji oznaczałoby totalną zmianę istniejącego dotychczas drzewa genealogicznego człowieka. Byłoby to dość zawstydzające i wymagałoby zmian w treści podręczników na całym świecie.

Druga propozycja wyjaśnienia jest taka, że małpopodobni przodkowie ludzi byli już na tyle bystrzy i sprytni, aby realizować masową produkcję włóczni. Sahle stwierdził:

Postęp technologiczny niekoniecznie wiązał się ze zmianami anatomicznymi (wśród gatunków Homo). Postęp mógł rozpocząć się wcześniej2.

A zatem uznano, że inteligencja potrzebna do wykonania tego rodzaju narzędzi mogła poprzedzać nasz obecny typ ciała. Jednak z taką koncepcją wiążą się dwa istotne problemy:

1. Jeżeli jakiś przedludzki przodek był wystarczająco inteligentny, by wyprodukować i skutecznie używać takie pociski, to jaka była intelektualna różnica między nim a prawdziwym człowiekiem?

2. Analizując charakterystyczne mikropęknięcia na niektórych obsydianowych grotach, naukowcy oszacowali siłę, z jaką rzucano włóczniami1,3. Do takiego rzucania potrzebna była konkretnie ludzka anatomia4, małpa nie jest w stanie wykonać takiego manewru swoją górną kończyną.

Małpy żyły, ale nie tworzyły

Wygląda na to, że producenci włóczni musieli być jednak ludźmi – i w umyśle, i w ciele. A zatem z obecnym schematem ewolucji człowieka jest coś nie tak.


Przypisy

  1. Sahle, Y. et al. Earliest Stone-Tipped Projectiles from the Ethiopian Rift Date to >279,000 Years Ago. PLoS ONE. 8 (11): e78092.
  2. https://www.foxnews.com/science/stone-tipped-spears-predate-existence-of-humans-by-85000-years
  3. https://www.nationalgeographic.com/science/article/131126-oldest-javelins-stone-weapons-projectiles-human-evolution-science
  4. Thomas, B. Why High-Speed Throwing Is Uniquely Human. Creation Science Update. Posted on icr.org July 19, 2013; dostęp: 6.02.2023.

Opracowano na podstawie: B. Thomas, „Which came first – the spear or its thrower?”, opublikowane na icr.org 6 grudnia 2013.

Zobacz również

Poprzedni artykułOsioł zwyczajny
Następny artykułKarnegia olbrzymia

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...
Skip to content