asd

Hip dips – co to?

Zobacz również

Moda na sportowy wygląd ciała nieustannie trwa. To, co jeszcze całkiem niedawno było normą, dziś dla wielu jest czymś nie do zaakceptowania. Wraz z nadejściem mediów społecznościowych coraz częściej zaczęto mówić o hip dips. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Hip dips – co to?

Hip dips znane jest też jako skrzypcowe biodra (violin hips) lub wklęsłe biodra. Są to naturalne zagłębienia występujące po obu stronach ciała w okolicy bioder. Znajdują się one pomiędzy górną częścią uda a biodrami. Wcięcie to jest całkowicie naturalne i nikt nie powinien się tym przejmować. Niestety wiele osób postrzega to jako wadę budowy ciała, choć nią w rzeczywistości nie jest. Uznają tym samym, że mają zbyt wysoką kość biodrową (ona odpowiada za hip dips), niż powinny. Główny zamęt sieje niepoważny trend na idealny wygląd sylwetki. Na szczęście są też tacy, którzy uważają, że wcięcie w biodrach jest jak najbardziej w porządku i też by takie chcieli.

Jak widać, wszystko zależy od tego, jak na coś patrzymy. Jedni mogą uznać, że kreski i plamy na obrazie to nędzne malowidło, nadające się do śmietnika, inni zaś są w stanie wydać na nie kilkanaście milionów. Nie daj się presji otoczenia, uznając, że hip dips to coś złego.

Jak wyglądają hip dips?

Wklęsłe biodra wyglądem przypominają nieco literę 8 lub, jak wspomniano powyżej, budowę skrzypiec. Widoczność hip dips może się różnić u poszczególnych osób. U jednych będzie prawie niewidoczna, u drugich natomiast wcięcie będzie większe.

Jak najłatwiej zaobserwować hip dips? Wystarczy stanąć w lekkim rozkroku przed lustrem. Zobaczymy je w miejscu poniżej kości biodrowych a górną częścią ud. Napinając pośladki, sprawimy, że miejsce to będzie mniej widoczne. W pewnym stopniu odpowiada za to rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w okolicy bioder.

Przyczyny powstawania hip dips?

Hip dips zależy głównie od ułożenia kości biodrowych, tkanki tłuszczowej w okolicy bioder lub rozbudowania mięśni. Nie jest uzależniony od sprawności fizycznej, a w wielu przypadkach nawet od tego, czy jest się szczupłym. Można bowiem mieć talię osy, a mimo to wcięcia nie posiadać. Po prostu niektórzy tak mają. Oto główni winowajcy:

  • genetyka – nie mamy na nią wpływu, to od niej zależy szerokość bioder i kształt kości biodrowych,
  • poziom tkanki tłuszczowej – niski poziom tłuszczu w okolicach bioder bardziej uwydatnia hip dips,
  • mięśnie – rozwinięta budowa mięśni pośladków oraz dolnych partii ciała tuż przy biodrach przyczyni się do zmniejszenia widocznego wcięcia.

Jak się pozbyć hip dips?

Może najpierw warto sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście jest sens się ich pozbywać. Uwielbiana przez wielu fanów Selena Gomez nie kryje się z tym, że ma hip dips, uznając, że jest to coś naturalnego, z czym nie warto walczyć.

Akceptacja samego siebie może w mgnieniu oka sprawić, że problem przestanie istnieć. To, że ktoś ma fazę na to, że idealna sylwetka ma być pozbawiona wcięcia, nie znaczy, że ma ma rację i że przez brak wcięcia jest ona idealna. Presja otoczenia ma gigantyczny wpływ na naszą psychikę.

Eksperyment przeprowadzony na grupie osób ukazał, że gdy zadawano im pytania na osobności, to poprawność odpowiedzi wynosiła 99%. Później przeniesiono daną osobę do siedmiu podstawionych. Początkowo odpowiadali oni poprawnie, ale z czasem specjalnie udzielali złych odpowiedzi. Presja wywierana zaledwie przez siedmioro ludzi sprawiła, że 75% badanych przynajmniej raz odpowiedziała źle. Co gorsza, 5% uczestników zawsze odpowiadało, tak jak pozostali, nawet gdy była to nieprawda. Do której grupy należysz Ty?

hip-dips-2
Zdj. 1. Ćwiczenia na hip dips. © Źródło: Freepik. Autor: Racool_studio.

Jeśli jednak mimo wszystko chcesz zmniejszyć wcięcie i myślisz o tym, jak pozbyć się hip dips, oto na czym warto się skupić:

  • Ćwiczenia fizyczne – ukierunkowane na wzmocnienie mięśni w okolicach bioder i pośladków.
  • Zdrowa dieta – powyżej pisaliśmy, że mniej tłuszczu zwiększa widoczność, a teraz piszemy o zdrowej diecie. Brzmi jak paradoks, ale zdrowa dieta to nie tylko dążenie do utraty tkanki tłuszczowej, ale też sposób na szybszą rozbudowę mięśni. W diecie nie powinno zabraknąć białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczy. Warto skupić się na warzywach, owocach i pełnoziarnistym pieczywie. Powinniśmy unikać przetworzonych produktów spożywczych, cukrów prostych i tłuszczy trans. Zapychają one organizm niepotrzebnymi kaloriami, nie przyczyniając się do rozbudowy mięśni potrzebnych do zmniejszenia hip dips.
  • Odpowiednie ubranie – może zmniejszyć widoczność, choć fizycznie ciało pozostanie takie samo.
  • Medycyna estetyczna – nie powinniśmy o niej pisać, ale z drugiej strony wypada, bo mimo wszystko też jest stosowana przez tych, którzy nie mogą patrzeć na wygląd swojej sylwetki. Stosuje się tutaj przeszczep tłuszczu lub wypełnienie kwasem hialuronowym. Bez względu na to, jak bardzo byłoby to zachwalane, zawsze istnieje ryzyko infekcji, zatorów tłuszczowych, nierównomiernego rozłożenia, martwicy, reakcji alergicznych, zakażenia, ziarniaków, bólu, obrzęków czy blizn. Ten sposób powinien być traktowany jako ostateczna ostateczność, a najlepiej w ogóle z niego zrezygnować i nawet o nim nie myśleć.

Ćwiczenia na hip dips

Regularnie wykonywane ćwiczenia na hip dips, ukierunkowane na dolne partie ciała, mogą przyczynić się do zmniejszenia ich widoczności. Z pewnością wzmocni się dzięki temu mięsień pośladkowy średni, a to on odgrywa dość istotną rolę. Całkowite pozbycie się niechcianej sylwetki przy smukłej talii jest niemożliwe. Pamiętaj, że z lekko kształtnym wcięciem przy biodrach też da się żyć.

Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać:

  • Unoszenie nogi – połóż się na boku, powoli podnoś nogę do góry, a następnie powoli opuść.
  • Przywodzenie nóg – połóż się na boku, podpierając na przedramieniu, stopę znajdującą się wyżej umieść na podwyższeniu, drugą nogą wykonuj ruchy.
  • Plank boczny – połóż się na boku i unieś biodra w linii prostej z ciałem.
  • Odwodzenie nóg – stań prosto, unieś nogę na bok, napinając mięśnie pośladków.
  • Przysiady – stań w lekkim rozkroku, napnij pośladki, powoli schodząc w dół.
  • Mostek – leżąc na plecach, zegnij kolana i ustaw stopy na podłodze. Unieś biodra do góry, napinając mięśnie pośladków.
  • Wypady boczne – stań prosto, ułóż nogi na szerokość bioder, zrób duży krok w bok, zginając kolano.
  • Ćwiczenia z taśmą oporową – załóż taśmę oporową na uda, tuż przy kolanie, wykonuj kroki w bok, utrzymując napięcie taśmy.

Przy okazji polecamy inne nasze artykuły powiązane tematycznie:


Źródła

  1. https://sklep.sport-max.pl/Co-to-jest-hip-dips-jak-sie-go-pozbyc-cwiczenia-na-hip-dip-blog-pol-1651748492.html [dostęp: 12.07.2024].
  2. https://4fizjo.pl/Czym-sa-hip-dips-Cwiczenia-na-biodra-i-boczki-blog-pol-1714989219.html [dostęp: 12.07.2024].
  3. https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/najdrozszy-obraz-widzisz-jego-piekno/2l3hbpl [dostęp: 12.07.2024].
  4. https://akademiarodziny.wzp.pl/vt-article/presja-grupy-rowiesniczej-jak-sobie-z-nia-radzic/ [dostęp: 12.07.2024].

Zobacz również

Poprzedni artykułKajman czarny
Następny artykułAethaloperca rogaa

Popularne artykuły

Jak motywować się do regularnych treningów? Psychologiczne aspekty sportu

Regularna aktywność fizyczna sprzyja wypracowaniu lub poprawie, a następnie utrzymaniu dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Jak skuteczna rozgrzewka wpływa na wyniki sportowe?

Rozgrzewka jest najistotniejszym elementem treningu, którego efektywność wynika ze sposobu przygotowania się do aktywności fizycznej.

Zdrowe nawyki żywieniowe dla sportowców – jakich składników nie powinno zabraknąć w diecie?

Uprawiając sport, powinniśmy zapewniać sobie zarówno prawidłową podaż kalorii, jak i właściwą ilość najważniejszych składników odżywczych.
Skip to content