Zaleszczotek książkowy (Chelifer cancroides) to pajęczak z rzędu zaleszczotek. Jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem na świecie. Występuje w różnych środowiskach, głównie w pobliżu człowieka, i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
Opis
Zaleszczotek książkowy osiąga długość ciała 2,5-4,5 mm. Jego długie nogogłaszczki mogą mierzyć 7-9 mm, gdy są wyciągnięte. Ciało ma kształt kropli i mahoniowy kolor. Odwłok podzielony jest na 12 segmentów, z czego 10 jest dobrze widocznych. Głowotułów ma jedną parę oczu.
Gatunek ten można odróżnić od innych z rodziny Cheliferidae kilkoma cechami. Karapaks ma duże, owłosione guzki. U samców widoczne są boczne stępki na karapaksie i tergum. Szczęki mają cztery szczecinki. Dorosłe osobniki mają ząbkowane szczecinki na odnóżach, a samce posiadają zakrzywione stawy z wyrostkiem bocznym.
Taksonomia
Zaleszczotek pospolity został opisany przez Karola Linneusza w 10. edycji Systema Naturae. Początkowo przypisany do rodzaju roztoczy, został później przeniesiony do korsarzy, a następnie do skorpionów. W 1762 roku utworzono dla niego nowy rodzaj zaleszczotek, który jest ważny do dziś.
Dieta
Zaleszczotek książkowy żywi się małymi stawonogami, jak psotniki, muszki owocówki i roztocza.
Rozmnażanie
Samce bronią swoich niewielkich terytoriów godowych. Kiedy samica wchodzi na ten obszar, samiec wykonuje taniec godowy, a następnie składa spermatofor, który samica zbiera. Zaleszczotki książkowe składają od 20 do 40 jaj. Rozwój dojrzałego osobnika trwa 10-24 miesiące i obejmuje trzy linienia. Zaleszczotki pospolite żyją zwykle 3-4 lata.
Występowanie
Zaleszczotek książkowy występuje w Ameryce Północnej, Europie, Afryce i Australii.
Siedlisko
Można go znaleźć pod korą drzew, w jaskiniach, gniazdach ptaków i pszczół. Występuje też w budynkach, takich jak domy, stajnie i kurniki.
Jad
Zaleszczotek pospolity, podobnie jak inne zaleszczotki, używa jadowitych nogogłaszczek do obezwładniania ofiar. Jad zawiera peptydy, które są toksyczne dla bakterii, grzybów, stawonogów, a także dla komórek ssaków.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Jerzyk alpejski – jerzyk skalny
- Szpadelek karaibski
- Życie na Wenus NIE odnalezione
- Słońce – wyjątkowa gwiazda
- Pozabiblijne świadectwa potopu
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Chelifer_cancroides [dostęp: 21.10.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Ryan Hodnett . Licencja: CC BY-SA 4.0.