Szpadelek karaibski

Zobacz również

Szpadelek karaibski (Chaetodipterus faber) to gatunek ryby morskiej. Należy do rodziny szpadelkowatych, czyli ryb okoniokształtnych. Jest symbolem akwarium w Karolinie Północnej.

Taksonomia i etymologia

Szpadelek karaibski należy do rodzaju Chaetodipterus, który obejmuje dwa inne gatunki.

Opis

Ciało szpadelka karaibskiego ma kształt dysku. Jest szerokie i spłaszczone, a pysk jest tępo ścięty. U dorosłych ryb płetwy grzbietowa i odbytowa mają długie, zwisające płaty. Ciało jest srebrne z nieregularnymi czarnymi pionowymi pasami, które blakną z wiekiem. Na każdej stronie występuje 4–6 czarnych pionowych pasów. Pierwszy biegnie przez oko, a ostatni przez ogon.

Pysk szpadelka karaibskiego jest mały, a szczęka dorosłych ryb kończy się pod nozdrzami. Zęby są małe i przypominają szczotki. Głowa i płetwy pokryte są łuskami ktenoidalnymi.

Zwykle szpadelki karaibskie ważą od 1,4 do 4,5 kg, ale mogą osiągać nawet 9,1 kg. Ich maksymalna długość to około 91 cm.

Dieta

Szpadelki karaibskie żywią się małymi bezkręgowcami. W ich diecie znajdują się skorupiaki, mięczaki, pierścienice i parzydełkowce. Żerują również na planktonie.

Zasięg i siedlisko

Gatunek ten występuje w zachodnim Atlantyku. Spotykany jest u wybrzeży południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, aż po Massachusetts. Można go również znaleźć w Zatoce Meksykańskiej oraz na Karaibach. Szpadelek karaibski występuje także na Bermudach i wschodnim wybrzeżu Brazylii.

Ryba ta zamieszkuje wody morskie i słoną wodę w klimacie subtropikalnym. Preferuje płytkie wody przybrzeżne o głębokości od 3 do 35 metrów. Młode osobniki często żyją w estuariach, podczas gdy dorosłe szpadelki wybierają tereny lasów namorzynowych, plaże i porty.

Rozmnażanie i cykl życiowy szpadelka karaibskiego

Tarło trwa od maja do września. Samica może złożyć do miliona jaj w jednym sezonie. Jaja wylęgają się po 24 godzinach, a młode, dopiero co wyklute osobniki żywią się żółtkiem przez dwa dni, zanim zaczną aktywnie żerować.

Znaczenie dla ludzi

Szpadelki karaibskie nie mają dużego znaczenia komercyjnego. Są popularnymi rybami sportowymi, zwłaszcza latem, gdy są najbardziej aktywne. Ich obfitość i duży opór w trakcie łowienia na wędkę i przyciągania do siebie czynią je ulubionym celem wędkarzy. Powszechną metodą łowienia jest używanie małych kawałków małża na małym okrągłym haku. Są smacznym daniem, zwłaszcza gdy są wędzone lub grillowane.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Atlantic_spadefish [dostęp: 22.10.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Matthew Hoelscher. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook