Dziurawiec zwyczajny

Zobacz również

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to gatunek rośliny należący do rodziny dziurawcowatych. Występuje naturalnie w Europie (w tym pospolicie w Polsce), zachodniej Azji, północnej Afryce. Zawleczony został do Ameryki Północnej i Południowej, południowej Afryki, Australii i Nowej Zelandii, Japonii. Znajduje zastosowanie w medycynie oraz jako roślina ozdobna.

Nazewnictwo

Nazwa „dziurawiec”, jak i drugi człon nazwy, tj. łac. perforatum (dosłownie ‘dziurawy’), pochodzą od charakterystycznego wyglądu liści.

Nazwę zwyczajową – ziele świętojańskie czy też ziele Świętego Jana – dziurawiec zyskał z powodu kwitnienia w dniu Świętego Jana, tj. 24 czerwca.

Wymieniany jest też pod nazwami: dziurawiec pospolity, ruta polna, krzyżowe ziele, arlika, przestrzelon, dzwonki Panny Marii.

Ze względu na swoje właściwości uczulające w Rosji nazywany jest zwieroboj, co dosłownie oznacza ‘zwierzobójca’.

Morfologia

Liść dziurawca zwyczajnego © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Stefan.lefnaer. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Dziurawiec zwyczajny osiąga wysokość 30-80 (a nawet 100) cm. Z rozrośniętego kłącza wyrastają pędy kwiatonośne i płonne.

Łodyga jest prosto wzniesiona, rozgałęziona w górnej części, u dołu drewniejąca, pełna, z nielicznymi gruczołkami w szczytowej części. Ma dwie podłużne wystające listwy. Liście są ułożone naprzeciwlegle, siedzące, nagie, eliptyczne do równowąskich, o długości około 3 cm. Blaszka liściowa jest prześwitująco kropkowana, z gruczołkami na brzegu. W prześwitujących kropkach znajdują się zbiorniki olejków eterycznych.

Kwiaty są szypułkowe o średnicy do 3 cm, liczne, zebrane w gęste baldachogrono, osadzone w kątach naprzeciwległych przysadek. Działki kielicha są lancetowate. Korona jest pięciopłatkowa, żółta, a płatki są czarno kropkowane z licznymi pręcikami.

Owoc to wielonasienna torebka, która jest pokryta gruczołkami. Nasiona są czarne, drobno kropkowane.

Dziurawiec to roślina ciepłolubna. Dobrze rośnie w trawiastych zaroślach. Kwitnie od czerwca do sierpnia, wytwarza dużo pyłku, z którego korzystają owady odwiedzające kwiaty.

Zastosowanie

Dziurawiec w celach leczniczych stosowany był już w dawnych czasach. Korzystano z niego w przypadku oparzeń, ran, wrzodów, schorzeń układu oddechowego i moczowego czy problemów z układem trawiennym. Zauważono też, że wykazuje właściwości uspokajające i kojące nerwy. Do dziś w ziołolecznictwie używa się młodych pędów dziurawca, jak również jego kwiatów, wytwarzając z nich różnego rodzaju ekstrakty lub susz do zaparzania.

Dziurawiec zwyczajny zawdzięcza swoje właściwości prozdrowotne wielu substancjom, między innymi:

  • hypercynie (czerwony barwnik), która jest flawonoidem,
  • hyperozydowi, który działa moczopędnie,
  • kwercetynie i rutynie, które uszczelniają naczynia włosowate,
  • hyperforynie, która wykazuje działanie antybiotyczne,
  • garbnikom bakteriostatycznym, które działają przeciwbiegunkowo.

W dziurawcu znajdują się również olejki eteryczne, kwasy organiczne, żywice, sole mineralne, cukry, pektyny, choliny oraz witaminy A i C.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Agnieszka Kwiecień, Nova. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Dziurawiec wykazuje też działanie przeciwdepresyjne i uspokajające, dlatego polecany jest w stanach niepokoju, zaburzeniach równowagi nerwowej czy wyczerpania nerwowego. Także u dzieci, które mają lęki nocne i z tego powodu się moczą, zaleca się herbatę z dziurawca. Takie właściwości dziurawiec zawdzięcza hypercynie, która hamuje rozkład serotoniny. Niedobór serotoniny powoduje objawy lęku, przygnębienia czy złego nastroju. Dziurawiec im zapobiega poprzez zbilansowanie poziomu serotoniny w organizmie. Jednak w leczeniu depresji stosuje się wyciąg z dziurawca, ponieważ hypercyna nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego dziurawiec w formie zaparzonej herbaty nie przyniesie oczekiwanych efektów.


Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziurawiec_zwyczajny
  • https://www.medonet.pl/zdrowie,dziurawiec-zwyczajny—wlasciwosci-i-zastosowanie,artykul,1726116.html

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Kozieradka pospolita

Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum) to roślina, która od wieków znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Ta niewielka roślina, należąca do rodziny bobowatych,...

Bylica pospolita

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) to roślina znana od pokoleń, ceniona za liczne właściwości zdrowotne. W języku ukraińskim...

Bluszczyk kurdybanek

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Ivar Leidus. Licencja: CC BY-SA 4.0. Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea), zwany też zwyczajowo bluszczykiem ziemnym, kurdybankiem,...
Skip to content