asd

Dieta sirt – czym się charakteryzuje i jakich efektów można się spodziewać?

Zobacz również

Zrzucenie zbędnych kilogramów jest marzeniem wielu osób z nadwagą. Jednym ze sposobów pozbycia się ich, jest dieta sirt. Jej główną cechą jest spożywanie produktów sirtuinowych. Zobaczmy zatem, jak autorzy diety sirt polecają się odżywiać.

Dieta sirtfood – czym się charakteryzuje?

Dieta sirt znana jest też jako dieta Adele, dieta sirtuinowa lub dieta sirtfood. Została przedstawiona przez Aidana Gogginsa i Glena Mattena. Może i nie zyskałaby na takiej popularności, gdyby nie to, że znana piosenkarka Adele oznajmiła, że schudła na niej 40 kg. Świat już nieraz przekonał się, że wypowiedzi i wpisy na mediach społecznościowych znanych osób mają dużą moc. Np. Elon Musk krótkimi wpisami na Twitterze sprawiał, że kurs bitcoina zmieniał się w przeciągu jednego dnia o 5-17 procent. Nic więc dziwnego, że wypowiedź Adele o diecie sirtuinowej spotkała się z tak dużym zainteresowaniem.

Na czym polega dieta sirt? Na spożywaniu produktów bogatych w aktywatory sirtuin. Twórcy diety skupiają się na przyrządzaniu specjalnych zielonych koktajli, które mają wpłynąć na spadek masy ciała, a tym samym ubycie tkanki tłuszczowej.

Sirtuiny – czym są i gdzie występują?

Sirtuiny to grupa białek występujących w organizmie, odpowiadająca m.in. za regulowanie metabolizmu. Wpływają również na procesy starzenia, pomagają też w regeneracji uszkodzonych komórek.

Według twórców diety sirtfood istotne jest w niej to, że nie wpływa ona na zanik masy mięśniowej, a wiąże się ze zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony są opinie mówiące o tym, że w pierwszych tygodniach stosowania diety, gdy wprowadzone jest dość spore ograniczenie kaloryczne, ubytek mięśni i tak nastąpi. Zarzuca się, że mogą wystąpić napady głodu, a w rezultacie efekt jojo.

Niezwykle ważne jest więc to, aby być wytrwałym w tym, co się robi. Niech nikt nie myśli, że gdy będzie pił koktajle sirtuinowe i objadał się ponad miarę, to schudnie. Tak się nie da. Każda dieta odchudzająca wymaga pewnego samozaparcia przed nadmiernym objadaniem.

Dieta sirt polega na włączaniu do jadłospisu takich produktów, jak: czekolada gorzka, jagody goji, seler naciowy, kapary, orzechy włoskie, zielona fasolka szparagowa, natka pietruszki, papryka chili, kasza gryczana, nasiona chia, winogrona oraz czerwona cykoria.

Jakie są główne zasady diety sirt?

Dieta sirt została opracowana w ten sposób, by była bogata w produkty sirtuinowe. Ważna jest niska kaloryczność posiłków podczas pierwszych siedmiu dni.

Etapy diety sirt:

Etap I

  • trwa od 1 do 3 dni,
  • ilość spożytych dziennych kalorii nie powinna przekraczać 1000,
  • wypijamy 3 koktajle sirtuinowe na dzień,
  • spożywamy 1 posiłek dziennie bogaty w aktywatory sirtuin.

Etap II

  • trwa od 4 do 7 dni,
  • ilość spożytych dziennych kalorii nie powinna przekraczać 1500,
  • wypijamy 2 koktajle sirtuinowe na dzień,
  • spożywamy 2 posiłki dziennie bogate w aktywatory sirtuin.

Etap III

  • trwa od 8 do 21 dni,
  • nie ma restrykcji kalorycznych,
  • wypijamy 1 koktajl sirtuinowy na dzień,
  • spożywamy 3 posiłki dziennie oraz 1-2 przekąski. Wybieramy dania, które pobudzają syntezę sirtuin.

Etap IV

  • trwa od 22. dnia,
  • nie ma restrykcji kalorycznych,
  • pamiętamy o wypijaniu koktajli sirtuinowych,
  • nie ma wytycznych do ilości posiłków, istotne jest spożywanie produktów sirtuinowych.
Zdj. 1. Dieta sirt.
Zdj. 1. Dieta sirt. © Źródło: Adobe Stock. Autor: OlegD.

Jak ułożyć przykładowy jadłospis w diecie sirt?

Dobrze skomponowana dieta sirt z pewnością powinna być zróżnicowana, tak by nie zaczęła męczyć i by składała się z dobrych składników mineralnych. Nawet najbardziej smaczne potrawy, jeśli będą serwowane zbyt często, przestaną smakować tak, jak powinny.

Koktajle sirtuinowe mogą składać się z: jarmużu, pietruszki, szpinaku, rukoli, kapusty czerwonej, selera, czerwonej cebuli, jabłek, truskawek, jagód, daktyli, cytryny, orzechów włoskich, kakao, cynamonu.

Przykładowe koktajle, przekąski i główne posiłki to:

  • koktajl owsiany z jagodami goji i orzechy włoskie,
  • koktajl owsiany z jarmużem, bananem, jagodami goji i nasionami chia,
  • truskawkowy koktajl z bananem, mlekiem kokosowym, kakao i cynamonem,
  • czekoladowy pudding z awokado, kakao i mlekiem kokosowym,
  • zielona fasolka szparagowa z pesto szpinakowym,
  • kanapki razowe z wędzonego tofu, natką pietruszki i papryką chili,
  • sałatka z rukoli oraz czerwona cykoria i orzechy włoskie,
  • duszony szpinak z czosnkiem,
  • pieczone jabłka z cynamonem i orzechami,
  • hummus z daktylami, ciecierzycą, pastą tahini, cytryną, czosnkiem, oliwą z oliwek,
  • seler naciowy, papryka, marchew, brokuły połączone z hummusem,
  • makaron razowy z pesto szpinakowym.

Polecane produkty w diecie sirt 

Dieta sirt powinna być oparta na produktach, które są bogate w związki aktywujące sirtuiny. Są nimi: jarmuż, czerwona cykoria, natka pietruszki, seler naciowy, orzechy włoskie, czekolada gorzka, jagody goji, rukola, papryka chili, kasza gryczana, cebula czerwona, jabłka, truskawki, kurkuma, oliwa z oliwek extra virgin, sok z granatów, zielona fasolka szparagowa, tofu, kapusta, kapary, czerwona cykoria, nasiona chia.

Często polecana jest również zielona herbata, ale ta ma też dość sporo skutków ubocznych, są nimi m.in.: zmniejszone wchłanianie żelaza, zwiększone ryzyko rozwoju anemii, podrażnienie żołądka, wypłukiwanie wapnia, osłabione działanie leków na nadciśnienie, odczuwanie senności i niepokoju. Ponadto spożywanie jej w dużych ilościach może wywołać poronienie. Redukcję masy ciała w diecie sirtfood uzyskamy też bez zielonej herbaty. Tą lepiej sobie odpuścić ze względów zdrowotnych.

Czego nie wolno jeść na diecie sirt?

Choć dieta sirtfood skupia się na produktach, które należy spożywać, to warto z niej wykluczyć produkty bogate w tłuszcz oraz wysokokaloryczne. Cóż z tego, że będziemy pić zdrowe koktajle, skoro do organizmu będą dostarczane nadmierne ilości kalorii. Nie doświadczymy redukcji tkanki tłuszczowej przy nieprawidłowym podejściu do diety.

Powinniśmy unikać przetworzonej żywności, często ubogiej w odpowiednie składniki mineralne. Nie pomogą nam również fast foody, słodkie napoje, alkohol, słodycze, desery oraz potrawy przetworzone z białej mąki.

Przy okazji polecamy inne nasze artykuły powiązane tematycznie:


Źródła

  1. https://www.medonet.pl/zdrowie/diety,na-czym-polega-dieta-sirt-,artykul,72535042.html [dostęp: 15.07.2024].
  2. https://diag.pl/pacjent/artykuly/dieta-sirt-na-czym-polega-i-czy-warto-z-niej-skorzystac/ [dostęp: 15.07.2024].
  3. https://www.wapteka.pl/blog/artykul/dieta-sirtfood-sirtuinowa-jakie-sa-jej-zasady-fazy-diety-sirt-i-polecane-produkty [dostęp: 15.07.2024].
  4. https://enel.pl/enelzdrowie/dieta-i-odzywianie/dieta-sirt-na-czym-polega-i-jakie-efekty-daje-dieta-sirtuinowa [dostęp: 15.07.2024].
  5. https://businessinsider.com.pl/gielda/kursy-walut/kurs-bitcoina-btc-mocno-w-gore-po-tym-tweecie-muska/y10q488 [dostęp: 15.07.2024].
  6. https://businessinsider.com.pl/gielda/kryptowaluty/elon-musk-a-kurs-bitcoina-wpis-miliardera-o-tesli-i-kryptowalucie/0ttyy3g [dostęp: 15.07.2024].
  7. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/sirtuiny-enzymy-dlugowiecznosci/ [dostęp: 15.07.2024].
  8. https://www.medonet.pl/zdrowie,zielona-herbata—wlasciwosci–przeciwwskazania–zastosowanie,artykul,1728977.html [dostęp: 15.07.2024].

Grafika na górze dla ilustracji. © Źródło: Freepik.

Zobacz również

Poprzedni artykułAethaloperca rogaa
Następny artykułSpinel

Popularne artykuły

Zaburzenia lękowe – co radzi Pismo Święte?

Skąd się biorą zaburzenia lękowe i co możemy z nimi zrobić? Przedstawiamy metodę, która została zapisana już w Piśmie Świętym.

Gdy rano budzisz się zmęczony – czym jest zespół przewlekłego zmęczenia?

Jeśli od co najmniej sześciu miesięcy, budząc się rano, czujesz się bardziej zmęczony, niż gdy kładziesz się spać – być może cierpisz na CFS.

Nadciśnienie tętnicze – jak poprawić jakość życia? (cz. 2)

W niniejszym artykule przeczytasz o sprawdzonych sposobach na poprawienie jakości zdrowia, gdy cierpimy na nadciśnienie tętnicze.
Skip to content