Parupeneus forsskali jest gatunkiem ryby reprezentującej rodzinę barwenowatych (Mullidae). Obecność ryby stwierdza się przede wszystkim w wodach Morza Czerwonego. Najczęściej można ją spotkać w pobliżu piaszczystych podłoży. Zazwyczaj trzyma się w niewielkiej odległości od raf koralowych.
Etymologia
Autorem pierwszego naukowego opisu Parupeneus forsskali był szwedzki przyrodnik Peter Forsskål. Nadał on rybie łacińskie miano Mullus auriflamma. Jednak Międzynarodowa Komisja Nomenklatury Zoologicznej zakwestionowała tę decyzję. Obowiązującą obecnie terminologię stworzono w 1976 roku. Było to zasługą dwóch badaczy o nazwiskach Fourmanoir i Guézé.
Występowanie i siedlisko
Parupeneus forsskali jest gatunkiem endemicznym. Zasiedla Morze Czerwone oraz Zatokę Adeńską. W 2012 roku zaobserwowano obecność tej ryby także w Morzu Śródziemnym. Przedstawicieli tego gatunku najczęściej spotyka się na subtropikalnych obszarach przybrzeżnych. Zamieszkują głównie piaszczyste dna. Zazwyczaj schodzą maksymalnie na głębokość 45 metrów.
Opis
Parupeneus forsskali osiąga długość ciała wynoszącą średnio 25 centymetrów. Samce mogą jednak dorastać do 28 cm. Ryba charakteryzuje się smukłą sylwetką oraz pyskiem w spiczastym kształcie. Jest łatwy do rozpoznania dzięki dwóm wąsikom umiejscowionym na brodzie.
Na płetwie grzbietowej tej ryby znajduje się osiem kolców oraz dziewięć miękkich promieni. Natomiast płetwę odbytową pokrywa siedem miękkich promieni. Ciało Parupeneus forsskali odznacza się białym umaszczeniem. Wzdłuż niego przebiega pas o czarnej, czerwonej albo ciemnobrązowej barwie. Linia ta zostaje zwieńczona czarną plamą widoczną u nasady żółtego ogona. Część ciała powyżej pasa jest szaro-zielona. Na żółtej płetwie ogonowej znajduje się nieregularna czarna kropka. Płetwę odbytową oraz drugą płetwę grzbietową wyróżniają żółte lub niebieskie paski.
Biologia
Parupeneus forsskali grupują się w niewielkie stada. Żywią się głównie przebywającymi na piaszczystych dnach robakami i skorupiakami. W szukaniu pokarmu pomagają im wąsiki.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Antylopowiec szablorogi
- Nandu palmiste – nandu Darwina
- Homo erectus – małpolud czy człowiek?
- Co jest większe – Bóg czy wszechświat?
- Pokłady węgla w głębinach morskich potwierdzeniem potopu
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Parupeneus_forsskali [dostęp: 20.12.2024]
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Diego Delso. Licencja: CC BY-SA 4.0.