Paracirrhites arcatus jest gatunkiem ryby morskiej zaliczanej do rodziny żagiewkowatych (Cirrhitidae). Przedstawicieli tego gatunku najczęściej można spotkać w pobliżu raf koralowych występujących w tropikalnych wodach Indo-Pacyfiku. Ryba lubi odpoczywać na powierzchni korali. Ma duże znaczenie komercyjne. Często jest ona hodowana w akwariach.
Taksonomia
Pierwszy naukowy opis Paracirrhites arcatus powstał w 1829 roku. Jego autorem był francuski zoolog Georges Cuvier. Badacz ten określił opisywaną rybę terminem Cirrhites arcatus. Jako miejsce typowe występowania tego gatunku wskazał Mauritius. Do ryby tej niekiedy stosuje się też łacińską nazwę Paracirrhites amblycephalus. Część naukowców uważa jednak, że wspomnianą terminologię należy odnosić do reprezentantów obecnego gatunku.
Opis
Dorosłe ryby zazwyczaj dorastają do 20 cm długości. Większość osobników ubarwiona jest na brązowo lub bladoróżowo. Cechą charakterystyczną przedstawicieli tego gatunku jest złożony z trzech cienkich linii znak przypominający podkowę. Widnieje on nad okiem. Na niebieskiej pokrywie skrzelowej znajdują się trzy pomarańczowe pasy. U niektórych okazów widoczna jest biała lub różowa smuga biegnąca od połowy tułowia w kierunku ogona.
Płetwa ogonowa ryby jest lekko ścięta. W skład płetwy grzbietowej wchodzi 10 zakończonych rozgałęzionym cirrusem kolców i 11 miękkich promieni. Płetwę odbytową pokrywają 3 kolce i 6 promieni.
Występowanie i siedlisko
Zasięg naturalnego występowania Paracirrhites arcatus rozciąga się na obszar Indo-Pacyfiku. Ryba żyje głównie w wodach okalających wybrzeże wschodniej Afryki, od południowej Somalii do RPA. Zasiedla ona również Ocean Indyjski i Ocean Spokojny. Populacje tych ryb odnotowuje się również w pobliżu Wysp Hawajskich i Wysp Pitcairn. Można je także zobaczyć w wodach okalających północną Japonię i południową Australię.
Liczne populacje tych ryb obserwuje się również w okolicach Wielkiej Rafy Koralowej, a także na Wyspach Solitary w Nowej Południowej Walii. Pojedyncze osobniki zasiedlają ponadto wody w pobliżu Wyspy Bożego Narodzenia oraz Wysp Norfolk.
Paracirrhites arcatus najczęściej przebywa na dnie morskim. Z reguły pływa w strefach przybrzeżnych na głębokości od 1 do 30 metrów. Pojedyncze osobniki czasem schodzą do głębokości 91 metrów.
Biologia
Paracirrhites arcatus często usadawia się na rafie wśród korali. Tam zastyga w całkowitym bezruchu. Ryba ta z natury jest samotnikiem. W skład jej diety wchodzą głównie niewielkie ryby, krewetki oraz inne skorupiaki.
Paracirrhites arcatus w okresie tarła łączy się w pary. Samica składa ikrę w wodzie. Później jest ona zapładniana przez samca.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Aksis czytal – jeleń aksis – czytal
- Gardłoród Darwina – żaba Darwina
- Kim byli neandertalczycy?
- Czy dinozaury żyły na zimnej Alasce?
- Mit płaskiej Ziemi w historii chrześcijaństwa
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Arc-eye_hawkfish [dostęp: 13.11.2024]
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Richard Ling – Flickr. Licencja: CC BY-SA 2.0.