Drzewo oliwne

Zobacz również

Drzewo oliwne (Olea europaea), znane również jako oliwka europejska, oliwnik europejski lub oliwka uprawna, to gatunek drzewa z rodziny oliwkowatych. Rośnie w niemal całej Afryce, na Półwyspie Arabskim, w Azji Zachodniej oraz w Europie Południowej. Jest też uprawiane w wielu krajach świata, szczególnie w krajach Azji Południowej, Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, w Europie, Australii, na wyspach Oceanu Indyjskiego i innych.

Drzewo oliwne to wiecznie zielone drzewo osiągające wysokość do 12 metrów, jednak w uprawach często jest cięte i kształtowane w formie niskiego krzewu, co ułatwia zbieranie owoców. Ma często krzywy i sękowaty pień, który może osiągać średnicę nawet do 50 centymetrów. Kora drzewa jest gładka i jasna u młodszych okazów, natomiast u starszych jest spękana i pokryta guzami.

Liście drzewa oliwnego są małe, całobrzegie, szerokolancetowate do podłużnie owalnych, krótkoogonkowe. Z wierzchu ciemnozielone, od spodu srebrzysto-popielate, pokryte podobnie jak gałązki włoskami. Drzewo oliwne kwitnie w okresie od kwietnia do maja. Kwiaty są pachnące, małe, o czteroząbkowym kielichu, krótkorurkowej, białawej koronie o czterech łatkach. Kwiat posiada jeden słupek i dwa pręciki.

Najbardziej charakterystyczną cechą drzewa oliwnego są jednak jego owoce. Podobny do śliwki pestkowiec o długości do 3,5 cm ma barwę szarozieloną przed dojrzeniem, a po dojrzeniu zmienia kolor na niebieskawoczarny. Pestka jest brązowa, bruzdkowana, a zarówno mezokarp, jak i pestka zawierają tłuszcz. Oliwki są niezwykle cenne ze względu na swoje właściwości smakowe i zdrowotne, a oliwa z oliwek jest jednym z najzdrowszych tłuszczów roślinnych na świecie.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Adrian198cm. Licencja: CC0 1.0.

Drzewo oliwne to także roślina długowieczna, która może żyć nawet 1000 lat. Jest niewymagająca i rośnie nawet na jałowych, kamienistych glebach na stokach wzgórz i gór. Możliwość przetrwania w klimacie ciepłym, na terenach o małych opadach, często w warunkach półpustynnych, zawdzięcza bardzo silnie rozbudowanemu systemowi korzeniowemu.

Co ciekawe, po ścięciu z pnia drzewa oliwkowego łatwo tworzą się odrosty powstające z pąków śpiących. Z czasem odrosty te przejmują funkcję pnia i drzewo rośnie dalej. To sprawia, że drzewa oliwne są często hodowane w formie wielopniowej, co nie tylko ułatwia zbieranie owoców, ale także pozwala na odrobinę różnorodności w kształcie drzew.

Drzewo oliwne jest uważane za jedno z najstarszych drzew uprawnych na świecie. Jego historia sięga 5000 lat p.n.e. Wówczas to w rejonie Morza Śródziemnego zaczęto uprawiać oliwki, a produkowany z nich olej używany był nie tylko do celów kulinarnych, ale także jako kosmetyk i lekarstwo.

Oliwka europejska posiada wiele cennych właściwości leczniczych, przede wszystkim dzięki obecności w liściach związków fenolowych, triterpenów, steroli, kwasów i flawonoidów. Badania laboratoryjne wykazały, że oleuropeina i hydroksytyrozol wykazują silne działanie przeciwbakteryjne wobec bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich. Oliwka może być wykorzystywana w leczeniu infekcji układu jelitowego i oddechowego, a także chorób, takich jak przeziębienie, grypa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, opryszczka, półpasiec, malaria, cukrzyca i wiele innych. Ze względu na zawartość związków fenolowych, oliwka europejska wykazuje także działanie przeciwutleniające, co może mieć korzystny wpływ na układ krążenia.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Luis Fernández García. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Oliwka europejska jest także popularnym składnikiem kosmetyków ze względu na swoje właściwości nawilżające, przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Może być stosowana w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, a także w preparatach do masażu. Dzięki zawartości cennych substancji odżywczych, oliwka pomaga w regeneracji skóry, łagodzi podrażnienia i działa kojąco.

Oliwka europejska ma bardzo ważne znaczenie w kulturze i religii. W Biblii jest wymieniana aż 138 razy, co świadczy o jej ogromnym znaczeniu w czasach biblijnych. Jest jedną z kilku roślin obiecanych Żydom w Ziemi Obiecanej. Symbolizuje pokój w postaci gałązki oliwnej trzymanej w dziobie przez gołębicę, co zostało zaczerpnięte z biblijnej historii o potopie i arce Noego. Oliwą z oliwek namaszczano biblijnych proroków, królów i kapłanów, a także chorych. Gałązki oliwne zdobiły również głowy zwycięzców olimpiad w Starożytnej Grecji. Oliwka europejska jest też obecna w herbach i godłach różnych państw, a łatwość tworzenia odrostów przez drzewo oliwkowe uznawana jest w chrześcijaństwie za symbol zmartwychwstania.


Źródła

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Oliwka_europejska
2. https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/oliwka-europejska-srodziemnomorska-sila-zdrowia,5020,n,2669

Zobacz również

Popularne artykuły

Bukietnica Arnolda

Bukietnica Arnolda, znana również jako Raflezja Arnolda (Rafflesia Arnoldii), to gatunek wieloletniej rośliny pasożytniczej z rodziny bukietnicowatych (Rafflesiaceae), którego nazwa pochodzi od Sir Thomasa Stamforda Rafflesa,...

Welwiczja przedziwna

Welwiczja przedziwna (Welwitschia mirabilis), nazywana również welwiczja osobliwa, to jedna z najbardziej fascynujących roślin na Ziemi. Jest to gatunek endemiczny, który występuje...

Baobab afrykański

Baobab afrykański, baobab właściwy (Adansonia digitata) – gatunek drzewa z rodziny ślazowatych, zaliczany do podrodziny wełniakowatych. Występuje w stanie dzikim w tropikalnej...
Skip to content